ВЛАДЕТИ ЈЕРОТИЋУ ПАРЧЕ КОСАНЧИЋА? Више предлога која би улица могла да понесе име славног академика

М. СТАНОЈКОВИЋ

07. 10. 2021. у 08:33

АКАДЕМИК проф. др Владета Јеротић симболично би могао да "крочи" у свој стари крај, у коме је рођен или у онај где је провео живот.

ВЛАДЕТИ ЈЕРОТИЋУ  ПАРЧЕ КОСАНЧИЋА? Више предлога која би улица могла да понесе име славног академика

КУТАК Део Косанчићевог венца, Фото П. Митић

По иницијативи градоначелника Зорана Радојичића да једна улица у престоници добије назив по Јеротићу, као један од предлога разматра се, како сазнајемо, да то потенцијално буде неки кутак око Косанчићевог венца, где је академик провео прве дане свог живота.

Одлука о именовању улице требало би да се пред одборницима нађе већ на наредној седници Скупштине града.

Предлог, који је стигао три године после његове смрти, што је и услов за покретање иницијативе, у Задужбини Владете Јеротића дочекали су са одушевљењем. Како, за "Новости", кажу, он је био рођени Београђанин, пешак, који се свакодневно кретао на потезу од Задарске, преко Кондине и Кумановске улице, око Цркве Светог Марка.

- Рођен је у Задарској улици, али будући да је она како сазнајемо, променила већ назив у Улицу Добрице Ћосића, било би неприлично мењати - каже, за "Новости", Ирена Арсић испред Задужбине.

- Лепо би било, будући да су се они познавали и сарађивали, да Јеротић добије улицу ту негде у комшилуку близу Ћосића, а свакако у крају где се родио. Он је један део живота провео и око Радио Београда, у Кондиној улици, а највећи део око "Метропола", у Кумановској улици. Он је био пешак и кретао се у том делу града. Осим Београда, волео је и Војводину, одакле му је била жена.

Владета Јеротић, Фото А. Станковић

Када је реч о спомен-обележју, ту неких званичних предлога нема. Ипак, како сматра Арсићева, ниједно решење неће одговарати свима.

Како, за "Новости", објашњава градоначелник Зоран Радојичић, да би се реализовала ова идеја, у наредном периоду планирано је одржавање састанака са градским службама које ће предузети активности из својих надлежности. Према његовим речима, потрудиће се и ради се на томе да се одлука нађе на следећој седници Скупштине града.

- Приликом састанака размотрићемо најбоље предлоге, имајући у виду улице у којима је академик рођен, у којима је живео и стварао као и о најадекватнијој локацији где би се нашао споменик - наводи Радојичић. - Ову иницијативу подносим не као градоначелник, него у својству грађанина.

ИСКОРАК ИЗ АКАДЕМСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

КАКО се наводи у образложењу иницијативе, Јеротић је био научник који је оставио снажан траг у различитим пољима, па ће тако остати упамћен као врстан неуропсихијатар, психотерапеут, филозоф и књижевник. Био је необичан и по томе што је искорачио из оквира академске заједнице тиме што је омогућио да се појављивањем и у медијима велики број људи упозна са његовим радом, чиме је дао драгоцен допринос нашој заједници.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник