ТЕСТИРАЊЕ ПРЕ ЧАСОВА ФИСКУЛТУРЕ: Земунска гимназија једина школа која ће имати дијагностички центар за проверу физичке спремности деце

Б. Борисављевић

03. 10. 2021. у 09:15

ИЗМЕЂУ две ватре, прескакање вијаче и козлића, пењање уз конопац, трчање, за већину школараца су постали немогућа мисија.

ТЕСТИРАЊЕ ПРЕ ЧАСОВА ФИСКУЛТУРЕ: Земунска гимназија једина школа која ће имати дијагностички центар за проверу физичке спремности деце

ОБНОВА Зграда Земунске гимназије стара 140 година, Фото З. Јовановић

Масовоно избегавање наставе физичког последњих година, "регрутовало" је генерације тромих ђака, без кондиције, са дефромитетима кичемног стуба. Како би вратили часовима физичког место које заслужују, Земунска гимназија ће до краја године отворити Дијагностички центар, у којем ће анамнезу физичког статуса добити сваки будући ученик прве године.

Према речима Милоша Бјелановића, директора школе, професори физичког ће утврдити какав је кондициони статус ученика, као и да ли постоје одређени деформитетети, као што су кифоза, сколиоза, лордоза. У односу на "дијагнозу" ученика, биће направљене уједначене групе за наставу физичког васпитања. Поштеда неће бити, јер ће свако радити оно што буде могао.

- Ако, рецимо, имамо десет одсто ученика са неким поремећајем, професор физичког ће да ради посебан програм за превенцију и исправку тих дефоромитета - каже Бјелановић.

- Очекујемо да ускоро стигне опрема из Италије. У центру ће бити разни тренажери и дијагностички апарати, на којим ће моћи да се провери функционални статус ученика.

ГЛАНЦ Мајстори изводе финалне радове у сали, Фото З. Јовановић

Овакву опрему има неколико приватних теретана, које су на високом нивоу и Завод за медицину спорта. Процену способности ученика ће радити професори физичког васпитања.

Бјелановић истиче да је идеја да се, заједно са колегама из Завода, мало другачије позиционира настава физичког васпитања, него што је то сада случај. Уз стварање навике за вежабање код ђака, то ће имати и ефекте у смислу смањења деформитета, односно превенције разних стања која су, нажалост, честа код ученика.

Фото З. Јовановић

- Велики број деце, изузимајући прошлу годину због познате ситуације, ослобађа се наставе физичког васпитања - наводи Бјелановић.

- Сви они плаћају приватне теретане, иду на разне аеробике и пилатесе, а не раде физичко. А зашто не раде? Њихови одговри су - "Сломићу нокат, ако играм одбојку", "Како да прскочим козлић?!".

Колико је ситуација алармантна показују и поражавајући резултати истраживања пре три године. Услед недовољне физичке активности и лоше исхране, готово половина деце има проблем да се попне степеницама до другог спрата, кључни је резултат прве фазе

Милош Бјелановић, директор, Фото Н. Скендерија

истраживачко-едукативног пројекта "Начини прави избор за дугорочно здравље".

КОМПЈУТЕР УМЕСТО ЛОПТЕ

ЧАК 70 одсто деце недовољно је физички активно, док се само 18 одсто њих бави спортом, резулатати су истраживања које су урадили професори физичког васпитања. Остали ученици физичком активношћу се баве једино на часовима фискултуре и изабраног спорта.

Само 30 одсто деце у слободно време игра фудбал, кошарку, одбојку, ластиш у парку или дворишту. Професори истичу да ђацима највише муке задаје гимнастика. Пењање уз конопац или разбој је за њих велики изазов, јер немају снагу у раменом појасу.

- Да су се, као мали пели на дрвеће, као што су то раније чиниле генерације деце, не би имали проблем, јер се тако ангажују сви мишићи. Они сада једино што подижу јесте мобилни телефон, живе у виртуелном свету, играју разне игрице са којима задовољавају ту потребу за играњем - упозоравају наставници физичког.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину