ХИЉАДАРКА ЗА ТЕГЛУ ЛИВАДСКОГ: У Ташмајданском парку отворен је 47. Међународни сајам пчеларства

Ј. Д.

29. 09. 2021. у 22:45

НА Ташмајдану је у среду почео 47. међународни сајам пчеларства са 145 излагача пчелињих производа и 90 оних који представљају пчеларску опрему.

ХИЉАДАРКА ЗА ТЕГЛУ ЛИВАДСКОГ: У Ташмајданском парку отворен је 47. Међународни сајам пчеларства

Фото М. Анђела

Све до недеље, Београђани ће осим меда моћи да пазаре многобројне производе који су изложени на тезгама у централном делу парка. Мед је ове године скупљи него прошле. За килограм ливадског потребно је издвојити 1.000 динара, багремов као и шумски може се пазарити за 1.200 динара. Теглица коприве у меду је 600 динара, као и меда са орасима.

Понуда излагача, који су дошли из разних крајева наше земље је богата и разноврсна.

- Сама чињеница да ниједан београдски пчелар није оболео од короне довољно говори о значају и улози пчелињих производа у здрављу становништва - кажу излагачи. - Сајам је јединствена прилика да се пазаре производи провереног квалитета који утичу на јачање имунитета који је неопходан свима нама у овом тренутку.

Осим богате понуде меда, на штандовима се продају и препарати за негу коже на бази меда, разни мелеми, а поједини произвођачи понудили су купцима и украсе и свећице од чистог пчелињег воска. За време сајма биће одржано и више значајних манифестација, предавања за пчеларе на тему утицаја климатских промена на здравље, дужину живота и бројност пчела у кошници, као и предавање за ученике нижих разреда основне школе о пчеларству.

Фото М. Анђела

- Друштво пчелара Београда је једно од најстаријих еснафских удружења, поносни смо што оно и даље постоји у нашем граду и ту традицију морамо да поштујемо - рекао је Андреја Младеновић, помоћник градоначелника који је отворио сајам. - Малобројни су градови у Европи и свету која имају тако стара удружења, што показује да је традиција пчеларства, али и удруживања занатлија била изражена у прошлом периоду.

СУБВЕНЦИЈЕ ПЧЕЛАРИМА

У БЕОГРАДУ тренутно има око 2.000 регистрованих пчелара са 70.000 кошница. Иако је пчеларство некада било хоби, данас је то озбиљан посао.

- Субвенције за пчеларе, које су ове године износиле 30 милиона динара, следеће године ће бити 40 милиона динара - рекао је Милинко Величковић, секретар за привреду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи