Зашто је видео надзор важан за Београд и највеће градове?

Novosti online

08. 09. 2021. у 09:45

РАЗВОЈ технологије и њена доступност су омогућили да системи за видео надзор буду коришћени широм света у служби заштите грађана, као и очувања општег јавног реда и мира. Међутим, ова пракса намеће очигледне нове изазове у аспекту заштите приватности грађана.

Зашто је видео надзор важан за Београд и највеће градове?

Фото Милена Анђела

Пројекат Министарства унутрашњих послова - “Сигуран град”, је 2019. године, највише приближио идеју да би видео надзор Београд учинио безбеднијим градом. Ипак, увођење система је обустављено услед недовољне правне регулисаности области надзора са софтвером препознавања.

Недостатак у поређењу на европску регулативу су правне празнине која би спречиле неовлашћено манипулисање личним подацима, те разјасниле границу између приватног и јавног. Реч је, пре свега, о документима који штите грађане од процењених ризика.

У даљем тексту сазнајте који су бенефити видео надзора јавних површина и да ли постоји простор за одговорније коришћење видео надзора у функцији превенције и сузбијања криминалитета, а да при томе грађанске слободе не буду нарушене.

Безбедност насупрот ризицима по приватност и грађанске слободе

Упркос евидентном утицају на смањење броја извршених кривичних дела након увођења видео надзора широм света, страх од континуираног снимања јавних површина који многима уноси нелагоду.

Технологија и техничке иновације нам, без сумње, свакодневно унапређују квалитет живота. Међутим, мора бити омогућена контрола њиховог утицаја, што отвара питање да ли је технологија попут видео надзора исувише инвазивна током актуелних правних оквира који се баве овом темом.

Стратегија постављања видео надзора је ефикасан начин да се постигне ред у којем је обезбеђена потпуна безбедност људи и имовине. Зато би грађани требало да се информишу о овом концепту савременог приступа који би могао да буде нови модел заштите.

Шта видео надзор јавних површина подразумева?

Видео надзор је систем који може да пасивно снима, складишти и репродукује снимљени видео материјал. Зависно од конкретног сета функционалности, ови уређаји могу да имају све више техничких могућности, као што су реал-тиме режим рада - то јест преглед материјала уживо или препознавање лица.

Видео надзор није алат за кршење приватности. Квалитетне камере које су тактично распоређене, значајно олакшавају процесе идентификације прекршаја, чинећи их ефикаснијима. Могућност прецизног уочавања прекршаја представља меру превенције прекршаја.

Који су бенефити увођења системског видео надзора?

Ефективност у превенцији и сузбијању антисоцијалног понашања, али и бројне уштеде које примена система видео надзора у граду остварује, нуде бројне аргументе којима је оправдано инвестирање у ову област.

Поставка сигурносних камера омогућава континуирано надзиранје подручја, те превенцију акција потенцијалних преступника. Прегледавање снимљеног материјала може да укаже на конкретна ризична подручја како би она била више осветљена, чешће обилажена од стране овлашћених лица и слично.

Видео надзор јавних површина треба да грађане учини рестерећенијима и улива им сигурност при свакодневном кретању кроз град и функционисању, услед општег смањења страха за сопствену безбедност.

Видео надзор јавних површина: Имамо ли право на приватност?

Јасна сврха постављања видео надзора јавних површина је сузбијање недозвољених понашања, међутим системско аутоматско надзиранје од стране органа правне власти неретко асоцира на масовно праћење, то јест буди осећај да вас неко гледа или чак осећај прогањања.

Допуштање да живот грађана тече у страху од незаконитог праћења има директан утицај на легитимитет права на слободу говора и окупљања, јер може изазвати мању спремност грађана да слободно изнесу своје ставове, те спречи веома важан грађански активизам.

На органима власти је да изграде систем којим би постојао стабилан адекватан баланс између безбедности и приватности. Зато је нужно да постоји прецизно регулисан систем одговорности у случају злоупотребе доступних алата, као и довољна транспарентност плана безбедностних мера.

Реч адвоката - Право на заштиту личних података и његов значај

Најпре, лични подаци су сви они помоћу којих се једна особа може да се идентификовати, било директно или индиректно. То су информације је попут имена и презимена, старости, али и информације о здравственом стању, личним интересовањима и навикама, итд.

Адвокати нас упозоравају да је право на заштиту личних података је једно од основних људских права и подразумева самостално управљање протоком личних података на одговарајући начин - у зависности од ситуације и контекста.

Увођење видео надзора подразумева додатак базама личних података, међутим једнако ризично прикупљање података може да буде присутно и на Интернету које корисници не опажају истоветним јер се не ради о физичком простору.

Поштујући Правилник о начину снимања на јавном месту и начину саопштавања намере о том снимању, надлежни сектор, инсталацијом сигурносних камера, може значајно повећати сигурност грађана, као и поспешити брзину решавања кривичних поступака.

Видео надзор који омогућава видео аналитику, открива починиоце криминалних радњи и штеди ресурсе обезвредњивањем дугих поступака признавања кривичних дела, али је за одговорно коришћење потребан закон који уређује исто.

Промена актуелне културе заштите приватности у виду едуковања јавног мњења о механизмима заштите права и разлога за њихово спровођење, уз адекватну законску регулативу, онемогућава да видео надзор утиче на суспензију права грађана - те не би било повода за забринутост.


 


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ЦРНОГОРЦИ КИПТЕ ОД БЕСА ЗБОГ СКАНДАЛА НА ЦРНОГОРСКОЈ ТЕЛЕВИЗИЈИ: У сопствену државу не можемо да чујемо химну!