БЕОГРАЂАНИ, ЧУВАЈТЕ СЕ! Ово су места на којима најчешће "оперишу" џепароши
У центру Београда се дневно пријави два до три случаја нестанка личних ствари, попут новчаника, телефона, па и докумената, а полиција готово сваки дан понеког џепароша ухвати на делу.
Реч је углавном о малолетним лицима која су кривично дело крађе извршила више пута и која су већ дуго позната полицији, али у већини случајева, никада нису осуђивана.
Група туристичких водича путем медија упутила је апел надлежнима због, како кажу, све чешћег џепарења иностраних туриста. Према њиховим речима, неретко се дешава да путници током шетње Београдом остану без телефона, новчаника, а понекад и докумената, а у последње време је то најчешће на Београдској тврђави.
Поред стреса који сваки човек доживи када се испостави да му је неко украо личне предмете и финансијског губитка, код ситуација у којима су оштећени странци, ствара се и лоша слика о читавој дестинацији и народу. Управо је то оно чега се туристички водичи плаше, поготово сада када после више од годину дана, напокон имају кога да угосте.
На ову тему говорио је Александар Митровић, начелник одељења за сузбијање џепних крађа.
Према његовим речима, нема повећаног броја кривичних дела крађе, на општини Стари град пијави се око две до три крађе дневно. Могуће је и да се не пријави свако дело, јер најчешће жртва крађе то и не примети, већ остаје питање да ли је дошло до грађе или губитка.
- Све што није пријављено полицији, ми не можемо знати. Свака пријава нама значи да бисмо имали увид где се шта дешава, у које доба дана, па онда наше активности усмеравамо на та места. - објаснио је Митровић.
Сремска, Васина, Кнез Михаилова улица и Београдска тврђава су локације где током лета када има највише туриста и где полиција патролира, тврди Митровић.
Добро познати полицији
Како објашњава начелник одељења за сузбијање џепних крађа, ту врсту дела најчешће врше малолетна лица, странци, лица из нехигијенских насеља.
Он је објаснио да се рад тог одељења заснива на томе да сеосумњичено лице ухвати на делу, јер је како каже, то неопходно како би се крађа доказала.
- Ми опсервирамо места где се таква дела највише дешавају, уочавамо нека лица и онда их гледам док не ураде кривично дело. када ураде кривично дело, ми их хапсимо са предметом кривичног дела - објаснио је Митровић начин хватања џепароша.
Највећи проблем је, како каже, што та лица буду пуштена на слободу у већини случајева, а када говоримо о малолетним лицма којих је навише међу џепарошима, у 100 одсто случајева остану на слободи. Они ће се увек вратити истим ктивичним делима, напоменуо је Митровић
- Ми се трудимо да нађемо заједнички језик са тужилаштвом. Напоменули смо им да се ради о лицима која су вишеструку повратници, која ће сигурно наставити да врше кривична дела, који су до сада урадили стотину кривичних дела и да је задржавање једини начин да се то промени - рекао је Митровић, објашњавајући да полиција прикупља доказе, али нема начина да задржи лице које је извршило дело.
Начелник каже да је међу страним држављанима који су познати по овом начину крађе, највише оних који тим поводом долазе из Бугарске. То су најчешће жене, а проблем је што они не добијају казну затвора, већ само буду протерани и добију забрану уласка у Србију у трајању од неколико година, а за то време се смењују други који раде исто.
Најкритичније тачке у Београду
Иста лица врше џепне крађе над страним и домаћим држављанима, на атрактивним локацијама за туристе и јавном превозу.
- Око храма Светог Саве, ту су аутобуска стајалишта, Клинички центар, много људи долазе на онкологију... Ту где је највећа гужва, они траже прилику - објашњава Митровић.
Као једну од локација где су најмасовније џепне крађе, Митровић наводи аутобуско стајалиште код ресторана "Франш", односно степеница које воде до аутопута. Како каже, они који ту раде су углавном малолетници, брачни парови, чак и труднице.
Критични су сви прометни подземни пролази и пешачки прелази. Кнез Михаилова, Трг Републике, код Лондона, у Коларчевој улици, сви семафори који дуго држе пешаке су локације на којима има џепароша, као и код ТЦ Ушће и у подземном пролазу код Зеленог венца.
Он напомиње и да је Београдска тврђава позната локација по томе да се ту догађају џепарења.
Митровић међу линијама јавног градског превоза издваја 50 која је, како каже, увек била проблематична. Осим тога, честа су џепарења на самим аутобуским стајалиштима.
- Највећи број дела врши се у центру града, односно на општини Стари град. Јесу чешће странци на мети, јер су опуштенији и углавном носе више новца са собом - додао је Митровић.
Свака џепна крађа је тешко кривично дело
Заблуда је да висина украденог новца утиче на то да ли се крађа рагиструје као кривично дело. Свака крађа је кривично дело. Крађа која је испод 5.000 динара је ситно дело крађе, али то не важи за џепну крађу, нагласио је Митровић.
- Износ који се на овај начин узме је тешко кривично дело, јер да би постојало ситно дело крађе, неопходна је и намера да извршитељ узме малу количину новца у своју корист. Џепарош завуче руку у торбу и узме колико има. Тако да у случају џепарења његова намера није да узме мало, неко све што нађе - рекао је Митровић.
Он је напоменуио и да се догађало да се џепном крађом узме 20.000 евра.
- Ви, ја, било ко... Не можемо то извести, да неприметно извршимо џепну крађу. То су вештине! Неопходна је спретност, то се учи. Зато старији и искуснији "раде" сами, док малолетници раде у групама - објаснио је Митровић.
Ту се зазире и у приватност људи, имају ту свашта, фотографије, документа... Мобилни телефони.
За телефоне починиоци имају утврђене руте којима шаљу на Косово и Метохију или у Босну и Херцеговину, те јако брзо пређу границу, објаснио је Митровић додајући да полиција нема могућност лоцирања уређаја ван граница Републике Србије.
- Нажалост, ретко се за џепну крађу добије највиша казна, а она износи три године затвора или новчана казна. Дешава се и да поступак траје пет година, а за то време иста лица почине исто гривично дело још безброј пута - закључио је Митровић.
(Блиц)
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (1)