ВАЗДУХ БИО ОДЛИЧАН, А ДЕПОНИЈА ЈЕ ГОРЕЛА: После великог пожара у Винчи, изостале су правовремене препоруке стручњака житељима

ИЗОСТАНАК мерења квалитета ваздуха и неизлазак у јавност са прецизним подацима о нивоу загађења после избијања пожара на депонији у Винчи, главни су пропусти надлежних на које указују поједини стручњаци.

ВАЗДУХ БИО ОДЛИЧАН, А ДЕПОНИЈА ЈЕ ГОРЕЛА: После великог пожара у Винчи, изостале су правовремене препоруке стручњака житељима

Фото З. Јовановић

Уместо тога, грађани су упркос субјективном осећају загушења, добијали уверавања да је ситуација под контролом, а и препоруке за понашање су изостале. Уз то, све време на званичном сајту Града за мерење квалитета ваздуха "Беоеко", параметри су се кретали од "одличног" до "прихваљитивог", што је додатно збуњивало грађане, поготово мештане Винче али и Миријева, Карабурме, Звездаре, Панчева који су се гушили од дима.

За разлику од редовног мониторинга, када се догоди инцидентна ситуација, с обзиром на то да се мења састав честица у ваздуху, неопходна су додатна мерења. Како, за "Новости", објашњава Миленко Јовановић из Националне еколошке асоцијације, у овом случају морала је да буде урађена сложена процедура узорковања ваздуха, анализе у акредитованим лабораторијама на веома софицистираним инструментима.

- Појављују се нова токсична и канцерогена једињења, која и међусобно реагују, што је још опасније - каже Јовановић.

- На депонији је дошло до сагоревања различитог отпада.

НЕГДЕ ПРИХВАТЉИВ, НЕГДЕ ЗАГАЂЕН

ЗА РАЗЛИКУ од сајта "Беоеко" на коме је ваздух у читавом граду, па и у Винчи био оцењен као одличан, "обојен" зелено, према подацима Агенције за заштиту животне средине био је у "жутом" пољу као прихватљив. Исти подаци били су објављени на сајту Airvisual. Иначе, на лествици мерења, иде се од веома загађеног (љубичасто), преко загађеног (црвено), прихватљивог (жуто), доброг (плаво) до одличног (зелено).

Фото Архива

Изгубљено је драгоцено време јер нису у прва 24 сата успоставили адекватан мониторинг и обавестили грађане о опасности.

Јовановић тврди да је здравље грађана било угрожено у појединим ситуацијама:

- Једино исправно и одговорно би било да су у недостатку мерења, обавештени грађани да се уздрже од боравка напољу, осим у неопходним ситуацијама, до смиривања ситуације или провере концентрације опасних материја у ваздуху. Посебно је то неодговорно према осетљивим категоријама и нарочито према деци.

Квалитет ваздуха и јуче током дана регистрован је као одличан и на мерном месту Винча. С друге стране, из Градског завода за јавно здравље уверавају да су све време, као и јуче на снази интензивне контроле и да је највећа загађеност прошла, јер је свој пик у граду загађеност достигла у недељу, а у среду увече у Винчи.

- Није познато какве су се тачно токсичне материје нашле у ваздуху, јер услед сагоревања различитог отпада и материја на депонији није сигурно шта све може да се очекује - објашњава Андреј Шоштарић из ГЗЗЈЗ.

- На депонији има различитог отпада, а када он сагорева, све се меша и не зна се какве су све материје биле у ваздуху. Ипак, епизодично су скакали параметри претходних дана.

Шоштарић појашњава да, када дође до инцидентних ситуација, као што је пожар у Винчи, Секретаријат за заштиту животне средине може да наложи ГЗЗЈЗ додатни мониторинг. У овој ситуацији, ипак, то није урађено јер је пожар, како се правдају, локализован после избијања.

НОШЕЊЕ МАСКЕ

КАКО је раније истакла професорка Хемијског факултета Драгана Ђорђевић, токсичне материје улазе у организам и депонују се:

- Ношење маске није заштита од присуства таквих једињења.
Управо због потенцијале опасности, екипе које су учествовале у гашењу пожара, радиле су кратко, у ротацијама, како би што мање биле изложене ризику.

* * * * * * *

ПРОЦЕС САНАЦИЈЕ СТАРОГ НЕУСЛОВНОГ ЂУБРИШТА ПОРЕД ДУНАВА ТРАЈАЋЕ ТРИ ГОДИНЕ

СМЕТЛИШТЕ БИ ТРЕБАЛО ДА ПОСТАНЕ ЗЕЛЕНА ПОВРШИНА

БРДО од смећа високо 80 метара, за три године постаће зелена површина, након што се заврши процес санације који ускоро почиње. До сада је одлагање комуналног отпада из престоничких домаћинстава почело је на новој санитарној депонији док се за одлагање грађевинског и инертног отпада чека дозвола. Тако да ће, према тренутној ситуацији, на постојећу депонију бити одложене последње количине до краја ове недеље.

Како објашњавају у "Беочистој енергији", предуслов за почетак санације је њено затварање за пријем и одлагање било каквог новог отпада.

- ЈКП "Градска чистоћа" ће моћи да се посвети сакупљају и примарној сепарацији и поновно, искоришћењу, док ћемо се ми бавити санацијом и прекривањем 80 метара високог брда од ђубрета. То се ради слојевима минералних метеријала и геосинтетичким мембранама које ће спречити истицање депонијског гаса из тела депоније и спречити улазак воде. Око 42 хектара на којима се простире највећа депонија ће постати зелена површина.

Фото Танјуг

Након санације и затварања, поставиће се систем за сакупљање депонијског гаса који ће бити искоришћен за производњу енергије и постројењу за енергетско искоришћење депонијског гаса.

Нова санитарна депонија почела је са радом 2. августа. Спремно је постројење за прераду грађевинског отпада, постројење за прераду процедних вода, а радови на електрани за енергетско искоришћавање отпада ће бити завршени крајем следеће године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)