ПЛАЋАЈУ ЧУВАЊЕ ПРАЗНИХ ШКОЛА? И уплата ђачког динара током године је на добровољној бази
ПЛАЋАЊЕ обезбеђења у школи и ђачког динара није обавезно, нити добијање сведочанства може бити условљено уплатницом, поручују из Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
Пред крај школске године, родитељима су почеле да стижу "опомене" за обезбеђење са износима и до 3.800 динара, што је изазвало незадовољство код неких јер им је, како кажу, речено да морају да плате, јер у супротном деца неће добити сведочанство.
С обзиром на то да су скоро цело друго полугодиште средњошколци имали онлајн наставу, а у првом ишли по комбинованом моделу, поставља се питање кога су то чувари чували?! Иако се из године у годину понавља како су новчана давања родитеља искључиво на добровољној бази, неке образовне установе то изгледа "забораве", па их подсећају за "дуговања".
Према речима Предрага Јовановића, директора Медицинске школе "Београд", у склопу ђачког динара који износи око 3.000 динара годишње, налази се и ставка за безбедност која је, због актуелне ситуације, ове године изостављена. Он истиче да родитељи нису дужни да дају новац за ђачки динар. Најбоље "платише" су ученици првог и другог разреда, док је у завршним годинама проценат наплате знатно мањи. Прикупљени новац се користи за фотокопирање тестова, осигурање...
- Не знам, ко од колега може да тражи уплату новца за обезбеђење, када деца већи део године нису ишла у школу - наводи Дејан Недић, директор Друге економске школе. - Када нема ђака на настави, нема ни обезбеђења, па нико не може тражити да се плати. И када је ситуација нормална, родитељи нису дужни да плате, већ је све на добровољној основи.
У Четвртој београдској гимназији нам је речено да уплата новца за обезбеђење није обавезна, нити ће ученици бити ускраћени за доделу сведочанства. Директор Графичке школе Милош Букумира каже да се од ђачког динара купују књиге за одличне ученике, футроле за дипломе, потрепштине за наставу. За ове намене, у школској години родитељи, који то желе, плаћају око 2.000 динара.
ДОБИЈАЊЕ СВЕДОЧАНСТАВА
ЗАКОНОМ о основама система образовања и васпитања је прописано да Савет родитеља одлучује да ли ће школа имати обезбеђење или не. Они бирају најповољнију понуду, после поступка јавне набавке, а "под лупом" представника родитеља је и како се троши новац од донација и од проширене делатности.
- Савет родитеља у школи одлучује о томе да ли ће бити ангажовано приватно обезбеђење - наводе у Министарству. - Ту врсту обезбеђења финансирају родитељи уколико то желе, односно нису у обавези да то учине. Уплата новца за ове намене не може бити услов за добијање сведочанства ученика.
Препоручујемо
ВЕЛИКИ АРХЕОЛОШКИ ПРОЈЕКАТ: Потрага за Црквом Успења Пресвете Богородице у Београду
28. 05. 2021. у 10:11
ГРАЂАНИ У СТРАХУ ЗА СВОЈЕ ЗДРАВЉЕ: Кривац за масовни помор голубова у Борчи непознат
28. 05. 2021. у 07:23
СМРТ ВРЕБА ОД КОЊА НА ПУТУ: Полиција једва савладала грла која су галопирала Сурчином
28. 05. 2021. у 07:45
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)