ВРАЧАР ДОБИЈА СПОМЕНИК МОЛЕРУ: Ускоро постављане статуе славног Петра Николајевића

С. Видачковић

26. 05. 2021. у 06:40

СПОМЕНИК Петру Николајевићу Молеру, војводи, сликару и првом председнику Народне канцеларије биће ускоро постављен у парку Молерове улице на Врачару, сазнају "Новости".

ВРАЧАР ДОБИЈА  СПОМЕНИК МОЛЕРУ: Ускоро постављане статуе славног Петра Николајевића

Фото Архива

Одлука о постављању монумента Молеру донета је на седници Скупштине града у мају прошле године, а у наредном периоду почеће реализација овог пројекта. Негујући култ сећања на људе који су задужили престоницу, Комисија за споменике и називе тргова и улица Скупштине града на јучерашњој седници усвојила је иницијативу министарке културе и информисања Маје Гојковић, да једна улица у престоници понесе име српског новинара Драгана Никитовића.

Драган Никитовић, Фото Архива

- Драган Никитовић остаће упамћен као један од највећих спортских коментатора и новинара у историји српског новинарства - наводи се у иницијативи министарке Гојковић. - Његово дело остаје у трајном наслеђу будућих генерација. Ову иницијативу подносим у својству грађанина Србије.

Малу зелену оазу у Молеровој улици на Врачару ускоро ће красити статуа Петра Николајевића Молера. Он је рођен 1775. године у Бабиној Луци, а умро је током лета 1816. у Београду. Био је школован сликар, познат по радовима у манастирима, због чега је и добио надимак Молер.

Током Првог српског устанка осликао је Карађорђеву задужбину у Тополи и истакао се у бици код села Јеленче. Био је војвода соколске нахије до лета 1812, а у одбрани Лознице 1813. због недостатка мастила, својом крвљу исписао је писмо устаничким вођама.

Иницијатива СУБНОРа у спорту

Прихваћен је преглед ГО Сопот да се на скверу испред културног центра у овој општини подигне споменик "Слобода", као и иницијатива Субнора да се постави спомен-сплоча на постаменту обележја "Позив на устанак" поводом овогодишњег обележавања 80 година од устанка 1941. под називом "Да рата више не буде". Чланови комисије јуче су такође усвојили иницијативу породице Вујовић да једна улица у престоници понесе име Милана Вујовића, припадника Жандармерије који је погинуо на извршењу службеног задатка у Муховцу код Бујановца.

Фото Архива

После пропасти устанка пребегао је у Аустрију, али се вратио у Србију почетком Другог српског устанка, 11. маја 1815. године. Био је председник Народне канцеларије (владе) у периоду од 1815. до 1816. Петар Николајевић Молер и владика Мелентије Никшић убрајају се у прве опозиционаре кнезу Милошу Обреновићу. Историчари бележе да га је Милош видео као неког ко може да угрози његов књажевски престо. Да би елиминисао конкуренцију, Обреновић се одлучио на сплетке и клевете. Око Ђурђевдана 1816. на скупштини српских војвода, оптужује војводу Молера да је проневерио народни новац, да има две жене, те да је спремао да преда Србију у руке Аустрије и тако изазове рат Срба и Турака.

Ове оптужбе биле су довољне да београдски везир нареди Молерово хапшење. Војвода Молер био је претучен, и тако крвав и везан био предат везиру, који му је пресудио - наредио је да буде удављен и обешен на Калемегдану истог лета.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности