BOTANIČKA BAŠTA SLAVI 131. ROĐENDAN: Zelena oaza u srcu grada koja se prostire na pet hektara danas obeležavala vredan jubilej
UREĐIVANjE Botaničke bašte počelo je na današnji dan pre 131 godinu, tačnije 1890. godine, a danas se bašta "Jevremovac" nalazi u okviru Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Odnedavno je biljni fond koji broji 2.000 biljaka, bogatiji za njih još 25.
Osnovana je 1874. odlukom Ministarstva prosvete Kraljevine Srbije, na predlog Josifa Pančića, koji je bio i njen prvi upravnik. Godine 1889. godine kralj Milan Obrenović poklonio je imanje, koje je nasledio od svog dede Jevrema, Velikoj školi u Beogradu za Botaničku baštu, ali pod uslovom da se zove "Jevremovac", u znak sećanja na njegovog dedu. Na tom mestu i pod tim imenom nalazi se i danas.
Botanička bašta se prostire na površini od oko pet hektara, gde se na otvorenom prostoru nalazi više od 250 vrsta drveća i žbunja, domaćih, evropskih i egzotičnih biljaka, a ukupan biljni fond danas čini oko 500 stabala, žbunja i zeljastih biljaka. Botanička bašta obuhvata pored otvorenih površina, Staklenu baštu i prostorije Instituta za botaniku.
- Pre nekoliko dana smo posadili novih 25 drvenastih biljaka na otvorenom delu i time obogatili biljni fond, koji broji više od 2.000 različitih biljnih vrsta - navode u Botaničkoj bašti "Jevremovac". - Od 1. aprila smo ušli u sezonu kada je bašta otvorena za posete svakog dana od 9.00 do 19.00.
Sastoji se od staklenika, otvorenog prostora i Japanskog vrta. Staklenik je izgrađen u viktorijanskom stilu, sa centralnom kupolom i dva krila. Pokriva oko 550 kvadrata površine i pod svojim svodom čuva oko 1.000 različitih tropskih, subtropskih i mediteranskih vrsta biljaka.
- Otvoreni prostor Botaničke bašte "Jevremovac" podeljen je na 14 površina omeđenih kolskim i pešačkim stazama, unutar kojih se sreću i zasebno organizovane celine poput Japanskog vrta. Botanička bašta "Jevremovac" sadrži biljni fond od preko 1.300 vrsta grupisanih u geografske i ekološke celine, što ovaj prostor čini plućima centra grada - navode iz Botaničke bašte. - Posebno se izdvajaju i po nekoliko desetina godina stari brestovi, impozantna stabla kavkaskih zelkova, gorostasni primerci hrasta lužnjaka.
ULAZNICA 300 DINARA
POJEDINAČNE ulaznice za Botaničku baštu koštaju 300 dinara, dok je za decu od 8 do 15 godina cena karte 100 dinara. Besplatan ulaz obezbeđen je za sve studente Beogradskog univerziteta, trudnice i sugrađane sa hendikepom.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)