SANACIJA UZ POMOĆ OPŠTINE: Oronule i vlagom oštećene fasade višespratnica u centru, unutar zajedničkih dvorišta vape za rekonstrukcijom

J. DINČIĆ

15. 02. 2021. u 13:48

SREĐENE i uređene fasade uglavnom su okrenute ka prestoničkim ulicama, međutim kad se zađe u unutrašnjost dvorišta, slika je potpuno drugačija.

САНАЦИЈА УЗ ПОМОЋ ОПШТИНЕ: Оронуле и влагом оштећене фасаде вишеспратница у центру,  унутар заједничких дворишта вапе за реконструкцијом

Foto Privatna arhiva

Spoljašnji zidovi višespratnica koji su zaklonjeni od pogleda prolaznika uglavnom vape za obnovom. Na pojedinim zgradama vlaga je odavno probila fasadu, otpali su delovi maltera, a mnogi stanari sa svojih prozora gledaju samo u cigle.

Dodatni problem stvaraju i obilne padavine, kada se kiša ili sneg, zbog loše krovne konstrukcije ili propalih oluka slivaju niz zidove zgrada. Zbog toga su česta i prokišnjavanja unutar objekta. Kako bi se rešio ovaj problem, potrebno je da upravnik zgrade prikupi više od 60 odsto potpisa vlasnika stanova, kako bi se preko privatne firme ili JP "Gradsko stambeno" krenulo sa radovima. Investicija svakako iziskuje značajna izdvajanja, ali i opštine izdvajaju novac za ove poslove putem javnog konkursa. Takođe je neophodno da skupština stanara konkuriše kako bi se našli na spisku prioriteta lokalnih samouprava.

Takođe, u skladu sa Statutom grada Beograda, opštine obezbeđuju sredstva za bespovratno sufinansiranje aktivnosti na investicionom održavanju i unapređenju svojstava zgrade.

STAMBENO DAJE NA 60 RATA

JP "Gradsko stambeno" stanarima koji se odluče da renoviraju fasadu nudi olakšice i plaćanje na 60 mesečnih rata. Kako bi ovo javno preduzeće pristupilo radovima na sanaciji potrebno je da stanari pribave dozvolu za radove u opštini, a nakon što je upravnik dobije mora da dostavi potrebnu dokumentaciju stambenom. Cena zavisi od slučaja do slučaja.

Dodela sredstava za sufinansiranje aktivnosti obavlja se na osnovu javnog konkursa, koji svaka gradska opština raspisuje za svoje područje i u tom slučaju maksimalni iznos koji se finansira iznosi do 90 odsto predračuna potrebnih sredstava.

- Potrebno je da se sugrađani, odnosno stanari obrate Gradskoj opštini na čijoj se teritoriji nalazi objekat i koja je nadležna za pomenute poslove - kažu u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove.

Da su vlasnici zgrada, odnosno stanari zaduženi za održavanje spoljnih zidova potrvrđuju nadležni iz Sekretarijata za inspekcijske poslove. Međutim, zbog oronulih zidova unutar zajedničkih dvorišta dosad nije bilo prijava inspekciji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NISAM NAIVAN I GLUP, NIKADA NEĆU KLEKNUTI NA KOLENA! Fudbaler odbio da ispoštuje minut tišine i oduševio pola sveta!