DNEVNICA 3.500 DINARA, ALI NEMA KO DA RADI: Mesečno od ovih poslova u Srbiji mogu da se zarade tri DOKTORSKE PLATE

Б. Борисављевић

08. 08. 2020. u 15:00

SAMO jedan učenik u Beogradu upisao je obrazovni profil - obućar!? Za instalatera u Sopotu nije bilo nijednog zainteresovanog, a za bravara od dva do pet đaka po odeljenju, u zavisnoti od škole.

ДНЕВНИЦА 3.500 ДИНАРА, АЛИ НЕМА КО ДА РАДИ: Месечно од ових послова у Србији могу да се зараде три ДОКТОРСКЕ ПЛАТЕ

Foto: D. Milovanović

Iako je reč o traženim zanimanjima, poluprazne će biti i učionice za pekare, mesare, bravare, zavarivače, mehaničara za rashladne uređaje...Iz Foruma srednjih stručnih škola upozoravaju da, zbog malog interesovanja, pojedinim zanatskim školama preti zatvaranje.

Iako je mehaničar rashladnih uređaja traženo zanimanje, gotovo u svakom odeljenju od 15 učenika ima više od polovine slobodnih mesta. Prazne su i klupe i u Hemijsko-prehrambenoj školi, gde je na 54 mesta za pekara upisan 21 učenik, a za mesara osam, od planiranih 30. Isto je i u poljoprivrednim, građevinskim i mašinskim strukama.

- Nemoguće je da su građevinske i poljoprivredne škole prazne, u trenutku kada se u Beogradu najviše gradi i kada je razvoj poljoprivrede jedan od prioriteta države - kaže Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda. - Najveću krivicu za to snose direktori, koji su dužni da osmisle kako da na što bolji i jednostavniji način svršenim osmacima približe zanimanje i zainteresuju ih za upis. Oni moraju biti menadžeri, koji će se baviti i marketingom škole.

MOGUĆ PREMEŠTAJ

AKO u odeljenju ima manje đaka, od propisanog minimuma od 15 učenika, biće im ponuđeno da budu premešteni na drugi obrazovni profil, za šta je potrebna saglasnost roditelja. U slučaju da se ni đak, ni roditelji ne slože sa "ponudom"biće upisani u neku drugu školu.

Naš sagovornik ističe da i rogobatni nazivi pojedinih obrazovnih profila odbijaju đake, koji i ne znaju šta se konkretno krije iza "stručnog" imena. On smatra da zanimanja treba da imaju nazive koje narod prepoznaje i zna šta znače.

- Ne može se profil, gde se upisalo pet učenika, zvati operater osnovnih građevinskih površina ili dekorater zidnih površina, sa istim brojem upisanih đaka - navodi Antić. - Deca i ne znaju da se iza prvog naziva kriju tri zanimanja - zidar, tesar, armirač, dok je drugo poznato kao tapetar. Na gradilištima umesto školovanih majstora rade priučeni, jer im je lakše da završe neku obuku, nego da tri ili četiri godine idu u školu.

Antić smatra da krajnje vreme da država i škole sa timovima za razvojno planiranje i tržište rada, preduzmu nešto kako bi se zanatske škole oživele.

Zarada za zanimanja koja izumiru

On je u izjavi za Informer dao poređenje i sa Nemačkom, gde dobar zidar može da zaradi i 20 evra po satu, a slično se plaćaju i moleri, bravari i ostale zanatlije. Odlično se plaćaju i zavarivači (varioci), za kojima je prošle godine bila jagma i u Srbiji, kada su plaćani i po 7.000 evra mesečno.

- Danas samo pomoćnik molera ili zidara može da zaradi dnevnicu od 30 evra, a da ne pričam kolika primanja ima glavni majstor. Dobar zanatlija u današnje vreme može da zaradi, ako redovno radi, i tri doktorske plate mesečno. Međutim, kod nas deca, a naročito roditelji, beže od toga. Mislim da je to zbog toga što zanatlije ne uživaju baš neki status u društvu - kaže Antić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (6)

ODRŽIV NAČIN ŽIVOTA: Vodič ka boljoj budućnosti