PROMENA NAZIVA ULICA: Građanima Palmotić draži od Kašanina?
ULICU Milana Kašanina na Starom gradu, između Džordža Vašingtona i Bulevara despota Stefana, Beograđani i dalje zovu po starom i dobro poznatom imenu - Palmotićeva.
Pre dve godine ova saobraćajnica zvanično je promenila naziv odlukom Skupštine grada Beograda, a do tada je bila deo Palmotićeve ulice. Na "ćoškovima" ulice uredno su postavljene table s novim naslovom, ali na pojedinim zgradama i dalje stoji Palmotićeva, što stvara zabunu kod sugrađana.
U delu Ulice Milana Kašanina na broju 37 nalazi se Institut za mentalno zdravlje, koji na ulazu nije promenio ime ulice, pa na ovoj ustanovi i dalje stoji Palmotićeva 37. Takođe, prekoputa Instituta na stambenoj zgradi ispod plave oznake broja 28 piše Palmotićeva. Nije redak slučaj da se ovakve stvari dešavaju u glavnom gradu, a ove "sitne popravke" koje još uvek nisu obavljene umeju da zadaju prave muke sugrađanima. Nadležni nisu ažurni po ovom pitanju, pa su i naša pitanja upućena gradskom sekretarijatu kada će doći do izmene ostala bez odgovora.
SAČUVAO MIROSLAVLjEVO JEVANĐELjE
ZAHVALjUJUĆI Milanu Kašaninu sačuvano je Miroslavljevo jevanđelje, koje je on sklonio na sigurno za vreme nemačke okupacije. Takođe, srpski intelektualac je osnivač Muzeja kneza Pavla (iz kojeg je nastao Narodni muzej), Muzeja savremenih umetnosti i Muzeja fresaka.
Dugogodišnje i ustaljene nazive ulica u prestonici Beograđani teško zaboravljaju, a nove slabo pamte i slabo navode u svakodnevnom govoru. Bulevar despota Stefana i dalje zovu "29." (nekadašnja Ulica 29. novembra), zatim Bulevar kralja Aleksandra Bulevar revolucije, Svetogorsku - Ulica Lole Ribara. A sada je tako i sa Ulicom Milana Kašanina, koju, izgleda, osim stanara koji žive u ovom delu, niko ne zna po ovom nazivu, već je ona i dalje za većinu - Palmotićeva. A ovo su samo neki od primera iz centra grada. Na periferiji je isti slučaj, pa je i lokalno stanovništvo odanije starijim nazivima.
Deo Palmotićeve je preimenovan u Milana Kašanina 2017. godine. Ova pozicija nije odabrana slučajno. Reč je o delu prestonice, naspram nekad kultne kafane "Vidin-kapija", u kojoj se okupljao krem beogradske inteligencije, na čijem je čelu bio upravo Milan Kašanin.
Milan Kašanin bio je veliki srpski intelektualac, osnivač vodećih srpskih muzeja i istoričar umetnosti. Rođen je 1895. u Belom Manastiru, a istoriju umetnosti je završio na pariskoj Sorboni 1923. godine.
Junije Xono Palmotić, koji je živeo u 17. veku, poreklom je iz aristokratske dubrovačke porodice, čiji su članovi vekovima bili istaknute diplomate, pesnici i dramski pisci. Tako je i Junije, po kome je ova beogradska ulica početkom dvadesetog veka dobila ime, obavljao različite dužnosti u rodnom Dubrovniku. Bio je knez na Mljetu, Konavlima i Lastovu, poznati dramaturg...
STIGAO ŽESTOK ODGOVOR TRAMPU OD PREDSEDNIKA: To je naše i tako će ostati!
PREDSEDNIK Paname Hose Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora.
23. 12. 2024. u 08:54
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
"SRCE MOJE, DUŠO MOJA" Dajana grca u suzama zbog Žike, a on je grli: "Setila sam se naše svadbe" (VIDEO)
"ZASLUŽIO si da te zagrlim i poljubim..."
23. 12. 2024. u 10:06
Komentari (6)