KRUNI SE I TAVANICA BEZISTANA: Između Trga Nikole Pašića i Terazija po ko zna koje upozorenje

Snježana Vidačković

05. 11. 2024. u 11:45

NARANDžASTA traka, koja prolaznike upozorava da oprezno hodaju jer pada fasada, slika je koju gotovo svakih mesec dana vidimo u Bezistanu, prolazu koji spaja Terazije i Trg Nikole Pašića. Zamršeni imovinsko-pravni odnosi između Grada i nekoliko privatnika odlažu i više nego neophodnu obnovu ovog gradskog prostora kojim dnevno prođe nekoliko hiljada ljudi.

КРУНИ СЕ И ТАВАНИЦА БЕЗИСТАНА: Између Трга Николе Пашића и Теразија по ко зна које упозорење

Foto: N.Skenderija

Delovi okrunjene fasade rasuti su po podu, odnosno uništenim i polomljenim pločama, a traka je postavljena toliko visoko da je ispod nje moguće da se provuče odrastao čovek. U žurbi, a i zbog toga što se traka upozorenja ovde često postavlja, mnogi sugrađani i ne obraćaju pažnju te prolaze ispod "ograde" i dotrajalog plafona. Tu je i nekoliko klupa, koje su retko prazne, a u Bezistanu ima i nekoliko uličnih prodavaca, čije su tezge baš kod dela gde otpada plafon. Takođe, ovde se svakodnevno sakupljaju i beskućnici, koji u "posteljini" spavaju na klupama. Poslednjih godina ovo mesto postalo je i svojevrsan parking-prostor, pa se uveče može zateći i po desetak četvorotočkaša.

Međutim, posle tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, i ovaj komunalni problem dobija novu dimenziju. Učestalost padanja oplate sa Bezistana pali crveni alarm. Takođe, niko do sad nije utvrdio koliko je stepen oštećenja celog Bezistana, a kamoli njegovog "krova".

Fontana sa skulpturom

U idejnom rešenju za rekonstrukciju Bezistana fontana sa skulpturom "Devojka sa školjkom" neće biti "umivena", jer je rekonstruisana 2011. godine. Tada je sređeno stepenište i kružni plato vodoskoka vajara Aleksandra Zarina koji krasi prostor u centru grada od 1957. godine. Iznad fontane nalazile su se staklene ploče koje su poispadale.

Pola zemljišta Bezistana je u vlasništvu Grada, a ostatak drže privatnici, tu je nekoliko lokala i bašta kafića, a još 2021. godine iz Grada su obećavali da će eksproprijacija ovog prostora da počne još pre nego što počne obnova obližnjeg Trga Nikola Pašića, ali to se nije desilo. Posao na uređenju može da krene tek kada se završi eksproprijacija, što je glavni preduslov.

Foto: N.Skenderija

 

Majstori su na Pašićev plato stigli u februaru, a Bezistan je ostao netaknut. Sporovi oko vlaništva još traju, a Grad još uvek radi na rešavanju problema imovinsko-pravnih odnosa. Nikom nije jasno kada je i kako deo javnog prostora u srcu Beograda postao privatno vlasništvo i ko je to dozvolio.

Inače, tehničku dokumentaciju za transformaciju čuvenog prolaza je novosadska firma "Andzor inženjering" završila još 2017. godine. I za taj posao rokovi su prolongirani nekoliko puta, posebno zbog usaglašavanja sa gradskim Zavodom za zaštitu spomenika, jer Bezistan pripada prostorno kulturno-istorijskoj celini Terazije.

Inače, lepota ovog prostora koji je nekad krasio Beograd sada je neprepoznatljiva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA SLAVI: Ukidaju se sankcije koje su Ruse posebno bolele!