O REKAMA I O GENIMA: Manifestacija "Evropska noć istraživača" na više lokacija u gradu
KAKO žive divlje pčele i ose, šta se dešava sa rekom od izvora do ušća, ko sve živi u barama i jezerima, šta su geni i čemu služe - saznali su mališani koji su se sinoć okupili u belim šatorima na Trgu republike, gde je od 16 do 22 časa bila organizovana naučno-zabavna manifestacija "Evropska noć istraživača".
Glavni cilj ove manifestacije je da veliki i mali shvate koliko je nauka važna i koliko oblikuje svaki segment naših života.
Na svečanom otvaranju u zdanju "Evropske kuće" u Knez Mihailovoj ulici, šef Delegacije EU Emanuele Žiofre rekao je da je "ovo veliki događaj koji ujedinjuje Evropu, i više od toga".
- Ovo je jedan od mojih omiljenih EU projekata, preko koga mnogo mladih saznaje šta je to nauka i razvija znatiželju, koja je neophodna da nam se društvo razvija -poručio je Žiofre.
Na Trgu republike bila je postavljena interaktivna radionica "Moja mala zdrava bara", klimatska soba za bekstvo i veličanstveni model reke. Na istom mestu posetioci su saznali zašto se nervne ćelije razlikuju od mišićnih, ali i zašto je čist vazduh važan. Oni koji su posetili Muzej Vuka i Dositeja naučili su nešto novo o zaboravljenim predmetima i rečima.
Beogradski zoo-vrt organizovao je interaktivnu sobu za bekstvo gde su se mogle otkriti tajne ptica grabljivica. Prirodnjački muzej otvorio je svoju stalnu postavku i izložbu o mineralima iz Titove zbirke, a u Opservatoriji na Kalemegdanu bilo je druženje s planetama. Matematički fakultet pripremio je "Matematički lavirint" za srednjoškolce.
Plato na Trgu bio je prepun mališana koji su sa roditeljima došli kako bi učestvovali u radionicama. Bili su mnogo zaiteresovani i za ekološku radionicu, gde se govorilo o tome kako plastični otpad utiče na naše zdravlje i okolinu, te kako može da naškodi rekama.
Poruka iz Njujorka
U video-poruci iz Njujorka, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović je poželela učesnicima da se dobro provedu na "divnoj manifestaciji čiji je cilj promocija nauke i njeno približavanje građanima".
- Nauka će u budućnosti biti ključna za pružanje rešenja, kroz nova otkrića. Da se suočimo sa globalnim izazovima treba nam više naučnika - poručila je Begovićeva.
U okviru manifestacije realizovano je više od 200 aktivnosti u Beogradu, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Ranovcu, Zaječaru, Nišu, Pirotu, Leskovcu, Subotici, Mokrinu, Kikindi, Novom Sadu, Inđiji, Šapcu i Svilajncu.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"TRAGEDIJA, POČIVAJ U MIRU" Anđušića pogodila vest - našli ga mrtvog: "Nikad ne znate kroz šta ljudi prolaze"
"TRAGEDIJA, počivaj u miru..."
17. 12. 2024. u 18:26
Komentari (0)