KAKO SU RADNICI DOBIJALI STANOVE: Obeležavanje 1. maja podsetilo na neka davno prošla vremena u Beogradu
OBELEŽEN je još jedan Međunarodni praznik rada, osim što je ovo prilika da se zaposleni odmore i uživaju sa prijateljima i porodicom, 1. maj sa sobom nosi i duh solidarnosti i sećanja na borbu radnika za veća prava.
Kako bi se pokazala briga o radničkoj klasi u Beogradu su početkom prošlog veka počeli da se grade stanovi namenjeni radnicima u industriji. Izgradnja kompleksa u prestonici menjala je i njen identitet jer je grad počeo da se širi izvan centra i da se "osvajaju" novi prostori.
Prvi stanovi namenjeni radničkoj klasi podignuti su na prostoru koji je bio udaljen od varoši i koji je počeo da se reguliše oko 1900. godine. Po odlasku Turaka iz grada započet je nagli razvoj Beograda, a tada je prestonica počela da se širi izvan šanca, tačnije iza Francuske ulice. Ovaj prostor bio je neizgrađen ali je bio namenjen za industrijsku zonu, zato je u ovom delu planirana i izgradnja stanova za radnike.
Evropski model
KADA je u Engleskoj počeo da se povećava broj radnika i građana u gradovima 1898. godine promovisana je ideja o "vrtnom gradu". Francuska je donela zakon o izgradnji radničkih stanova, međutim Beč je u svojim novoizgrađenim naseljima obezbeđivao radnicima komforne stanove, kako bi se zadovoljile potrebe onih koji u njima žive.
- Problem radničkih stanova se javio istovremeno kad je i broj industrijskih radnika počeo da se umnožava neslućenom brzinom - rekli su u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Beograda. - Ovo je problem sa kojim se Zapadna Evropa susrela sredinom 19. veka u Srbiju i Beograd stigao je početkom 20. veka. Bilo je neophodno obezbediti stanove za veliki broj građana sa skromnim prihodima koji nisu bili u stanju da sami obezbede smeštaj. U Engleskoj i Francuskoj javila se ta ideja o izgradnji jeftinih stanova, a istu praksu imo je i Beč u kom su građena čitava naselja za radnike. Opština Beogradska ugledala se na austrijsku prestonicu pa je 1909. godine doneta odluka da se i kod nas izgrade stambeni objekti za radnike na Dorćolu.
Ovaj projekat uradila je prva žena arhitekta Jelisaveta Načić, a prvobitni kompleks sastojao se od tri zgrade. Za gradnju radničkih stanova odabrane je prostor koji okružuju ulice Komnen Barjaktara, Herceg Stjepana, Venizelosove i Senjanin Ive.
- Sredstva za izgradnju objekata bila su skromna, pa na fasadama nema dekoracije osim plitke plastike u stilu secesijske provenijencije iznad i ispod prozorskih otvora - govore u Zavodu. - Tokom 1924. godine dodato je još objekata i tako je ceo blok koji okružuju ove ulice zatvoren zgradama.Ove zgrade imaju značajnu kulturno-istorijsku vrednost, i najstariji su ovakav kompleks u Beogradu. Ovi objekti predstavljaju i kulturno dobro.
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)