NEMA RUŠENJA VILE: Protest građana kod zdanja u Internacionalnih brigada 47 na Vračaru, investitor koristi pravnu nezaštićenost objekta
ISPRED vile u Internacionalnih brigada 47 u subotu se okupilo više desetina građana i članova društava za očuvanje Vračara sa željom da spreče najavljeno i već započeto rušenje zdanja koje je ušlo u enciklopediju srpske arhitekture 19. i 20. veka.
Lepotica u Internacionalnih brigada, kao i ostala vredna zdanja, pripadala je celini "Kotež - Neimar", koja je bila upisana u Evidenciju nepokretnosti pod takozvanom prethodnom zaštitom do decembra 2020. Međutim, prestanak zaštite, tačnije, pravni vakuum, investitor želi da iskoristi, poruši staro i vredno, a sagradi četvorospratnicu s prizemljem.
- Vlasnik vile obratio se nadležnim gradskim i opštinskim službama sa namerom da je ruši. Nije dobio odobrenje gradske komisije. Njegovo urbanističko rešenje je odloženo, odnosno odloženo je odlučivanje o njemu. Opština Vračar nije dala dozvolu za rušenje objekta. Ovo što se sada dešava, investitor radi samovoljno. Uklonjena je ograda koja je bila ispred vile i krenuli su sa rasturanjem unutar nje, a sve sluti na rušenje - navodi Aca Arsenijević iz Društva za ulepšavanje Vračara.
Podseća da je zaštita istekla 31. decembra 2020, kao i da je postupak donošenja nove u toku. Dodaje da Zavod za zaštitu spomenika radi plan, a kada bude bio završen, vila treba da dobije status zaštite kakav je i imala.
Advokat Stefan Stojkov navodi da su pravni propust investitori u celom gradu videli kao svoju priliku da poruše objekte koji su do kraja 2020. bili zaštićeni.
- Obraćali smo se nadležnima da stanu na put takvoj praksi dok se ne napravi novi elaborat o zaštiti. Tražili smo da se napravi neki moratorijum, da se njime definiše šta može, a šta ne može da se ruši. Sada nemamo nijedan propis koji ovu vilu može da zaštiti, samo institucije snagom svog autoriteta. A možda će za tri dana doći bager, koji će je porušiti - navodi Stojkov.
ISTORIJA
OVU vilu projektovao je arhitekta Đorđe Đorđević 1930. godine u duhu akademizma za inženjera Miloša K. Antića. U njoj je rođen jedan od najboljih srpskih arhitekata Ivan Antić. Antići su kuću prodali pre Drugog svetskog rata. U jednom trenutku je u njoj živelo i osoblje Ambasade Finske.
Preporučujemo
OSNOVCI SA VRAČARA SADE DRVEĆE: Đaci se pridružili akciji "Jedna škola, jedno drvo"
20. 10. 2021. u 12:42
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
NAJVEĆI JATAK "ZEMUNACA" Ona je bila poslednja linije odbrane klana - u kući krila kilograme kokaina, a onda im presudila
POSLE ubistva Đinđića, ona se predstavljala kao Zorica Vesić i kupila je salaš u mestu Putinci, gde se jedno vreme skrivao vrh zemunskog klana.
13. 11. 2024. u 10:23
Komentari (1)