ĐACI NEĆE NA ZANAT: U poslednje četiri godine više učenika u srednjoškolskim klupama, izbor posle osmoletki se menja
U GIMNAZIJSKIM klupama sedi 1.800 učenika više, nego pre četiri godine, u medicinskim za 500, dok je broj srednjoškolaca u ekonomskim školama smanjen za 700. Razlog nije manje interesovanje, nego "rezanje" upisne kvote.
Prema podacima Sekretarijata za upravu, sadašnja generacija srednjoškolca brojnija je za 1.639 učenika u odnosu na njihove drugare maturante. Stastistika pokazuje i da trećina malih maturanata upisuje gimnazije, a najpopularnije srednje stručne škole su elektrotehničke, medicinske i ekonomske.
Prema rečima Milorada Antića, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda, svake godine srednje škole upisuju oko 16.500 učenika. Stručne obrazovne profile bira oko 11.000 đaka, od kojih se nešto više od 3.000 školuje za trogodišnja zanimanja. On ističe da učenici koji upišu školu koju ne žele, već u prvoj godini odustaju od daljeg školovanja.
- U trogodišnjim školama, u proseku, odustane sedam đaka po odeljenju - kaže Antić.
- To se dešava, uglavnom, u prvom razredu, jer su deca upisala profil koji su naveli među poslednjim željama. Školovanje jednog učenika u srednjoj stručnoj školi košta državu oko 1.000 evra godišnje. Međutim, iz budžeta se izdvaja novac za ukupno upisanu kvotu na početku prvog razreda. Tako da država plaća i za učenike koji su se ispisali.
I privatnici obrazuju
Tokom poslednje četiri godine otvoreno je devet novih privatnih srednjih škola, pa ih je trentuno 31. U školskoj 2017-18. godini, van državnog obrazovnog sistema bio je upisan 2.301 učenik, a na početku ove školske godine u privatnim "klupama" sedi 3.780 đaka. Privatno srednjoškolsko obrazovanje orijentisano je na obrazovne profile iz oblasti ekonomije, zdravstva i gimnazije.
Antić navodi da se đaci, uglavnom, ispisuju iz brodarskih, kožarskih, poljoprivrednih, građevinskih i tekstilnih škola. On navodi, da se ispisnica uzima, najčešće, zbog velikog boja neopravdanih izostanaka, jer đaci gotovo da i ne dolaze na časove. Pojedine škole, prijavljuju roditelje prekršajnom sudu zbog nedolaska njihove dece na nastavu. Zbog toga sud može da im izrekne opomenu i kaznu od 5.000 dinara.
Prema podacima statističara, pre četiri godine poljoprivredne škole je upisalo 1.634 mala maturanta, a na početku ove školske godine u klupama ih je bilo 1.449. I u tekstilnim školama, iz godine u godinu, učionice su praznije. Zanimljivo je da je manje interesovanje među svršenim osnovcima i za škole iz oblasti trgovine, ugostiteljstva i turizma.
U srednjim škola se obrazuje 62.299 učenika, a od ukupnog broja 714 učenika je sa smetnjama u razvoju. Dečaci su brojniji od devojčica, ali razlika nije drastična 30.831 devojčica i 31.468 dečaka. Najveći broj srednjih škola je na Starom gradu (22), Savskom vencu (18) i Zemunu (10).
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometra u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)