Голубац отвара ковчег са благом
07. 04. 2019. у 22:41
Огромни потенцијал на Дунаву коначно почиње да се користи у српском туризму. Много атракција: Смедеревска и Голубачка тврђава, Виминацијум, Лепенски вир, Ђердап...
.jpg)
Depositphotos
ПОТЕНЦИЈАЛ Дунава је огроман и у Србији годинама чека да се искористи, а Голубачка тврђава би могла да буде покретач дунавског туризма.
Деценијама се у Србији говори о туристичком потенцијалу Дунава кроз који крстари више од 1,5 милиона туриста и од којих немачка привреда зарађује скоро 500 милиона евра. Развој дунавског туризма у Србији тече споро, али би отварање средњовековне тврђаве Голубачки град, која је пет година реновирана, уз Виминацијум и Лепенски вир, могло би да откључа овај ковчег са благом.
- Отварање Голубачке тврђаве у пуном сјају може да промени све, јер ове године је такво интересовање за Дунав да смо из програма склонили Виминацијум и ставили Смедеревску и Голубачку тврђаву - каже Милета Аџић, власник јединог брода за крстарење од Београда до Кладова. - Сезона "Аквастар Дањуба" траје од марта до октобра и брод је увек пун. Ове године су тема тврђаве, а брод плови и по три пута недељно што најбоље показује колико су наши људи жељни крстарења Дунавом.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Ресавску пећину посетило 5.000 туриста
Улагање у овај брод се вишеструко исплатило и, нажалост, то је једини који плови најлепшим делом Дунава од Смедерева, Доњег Милановца, Великог Градишта, Голупца до Кладова. Потенцијал водног саобраћаја и туризма Доњег Подунавља је огроман, а годишње овде пристане по хиљаду путничких бродова. Србија би могла да приходује десетине милиона евра годишње од домаћих и страних наутичара, чиме би дошло и до економског развоја локалних самоуправа. Наиме, наутички туризам у укупним приходима од туризма у развијеним подунавским земљама учествује и до 30 одсто!
.jpg)
Велико Градиште, Голубац, Доњи Милановац, Кладово и Неготин годишње посети око 80.000 туриста који остваре 170.000 ноћења. Најпопуларније је Кладово где се оставри трећина свих ноћења. Домаћи гости, у просеку бораве две, а странци три ноћи.

- Број ноћења би лако могао да се дуплира када би се локално становништво више укључило у туризам - каже Дејан Веселинов из "Веселинов консалтинга". - Највећи потенцијал за развој има циклотуризам. Дунавски центар за компетенцију је поставио бројач за бициклисте и кроз Ђердапску клисуру је лане прошло око 11.000 двоточкаша. Један од најпопуларнијих трендова у туризму је одрживо путовање које подразумева да се користе најпогоднија средства јавног транспорта попут воза и брода, па тек на крају авион. На самој дестинацији је један од најпопуларнијих начина кретања бицикалом који се рентирају. Тачније, данас су најпопуларнији специјално дизајнирани системи где се изнајми бицикли и остави на другој станици када се заврши вожња. Савремени путници рачунају колико је њихово путовање загадило околину и постоје сајтови на којима се налазе ови калкулатори.
.jpg)
ЧЕТИРИ ЗОНЕ
ГОЛУБАЧКИ град је подељен на четири зоне: зелену, плаву, црвену и црну, а улазнице коштају од 150 до 1.200 динара.
Малолетницима је омогућен улаз само у зелену зону, док ће остале три моћи да обилази највише пет посетилаца у једној тури, и то само у пратњи водича.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ПОСКУПЕЛО МОРЕ: Цене аранжмана десетак одсто више
ИЗГРАДЊА ПРИСТАНИШТА
МЕЂУ 1,5 милиона путника који крстаре европским рекама, северноамеричко тржиште износи 40 одсто, а немачко 28 одсто.
Немачка годишње има око 450.000 путника и тржиште оствари промет од око 500 милиона евра. Просечна цена крстарења је 1.030 евра, а туристи остваре 6,9 ноћења. Најпопуларније европске реке су Рајна 35 одсто и Дунав 34 одсто. Стратегија развоја водног саобраћаја у Србији до 2025. године предвиђа изградњу 16 путничких пристаништа за међународни саобраћај.
Bob Rok
08.04.2019. 16:17
Bezobrazno skupe ulaznice koje će prosečnom srpskom gradjaninu biti veliki trošak. 600 dinara za to da udješ u tvrdjavu je pljačka, pogotovo što niste ni dinara uložili u obnovu tvrdjave već su vam nemci dali novac za to! Da bi jedna prosečna srpska porodica došla iz Beograda, samo da vidi tvrdjavu, treba joj bar 5000 dinara i to bez hrane! Mislim da je to sramotno!
@Bob Rok - Ziveo sam u golupcu pre 59 godina i zavrsio osmogodisnju skolu. Bio sam odlican ucenik i golman FK Djerdap. Popeo sam se na sesir najvisu kulu sa 15 godina sa zadnje strane. Proslog leta sam sa porodicom obisao stari kraj i duboko se razocarao.Sem onog sto su stranci izgradili u Golipcu nema niceg lepog i novog. Stara skola u centru pretvorena u magacin ulice prljave nigde sveta na ulici deluja kao uklet grad. Na ulazu su neki "bandolerosi sa opstinarima" u talu udarili namet na vilajet. Lopovi
@Bob Rok - Stari Golupcanin@ Svi Vi koji ste ranije napustili zemlju imali ste presudan uticaj na danasnji izgled i stanje Srbije po mnogim osnovama ......
@Bob Rok - samo kad ste se vi, koji ste ostali, potrudili da to ispravite... e, blago nama, s vama...
@Bob Rok - E @ nas narod ima lepu izreku - ....u Pariz ....iz Pariza.
Коментари (12)