Алпске авантуре у источној Србији (ФОТО)

Б. СУБАШИЋ

09. 11. 2018. у 23:07

Масиви Великог крша и Стола код Бора привлаче огроман број гостију и љубитеља природе. “Гугл генерација” фасцинирана пејзажима које је описивао велики Феликс Каниц у 19. веку

Алпске авантуре у источној Србији (ФОТО)

Фото Б.Субашић

АЛПСКИ пејзажи и видиковци постоје и у Србији на гребенима Великог крша и Стола, недалеко од Бора, а да бисте уживали у њима није неопходно да будете алпинисти. Јесен, кад се спусти зелена завеса вегетације и открије беле кречњачке масиве, право је време да се током једног викенда, пешачећи, упознају ови чудесни планински предели на истоку Србије.

Они су празник за очи и душу за љубитеље лаганих шетњи кроз руј и злато поља и шумарака у подножју планина, а још више уживају они који уложе нешто озбиљнији напор да се попну на врхове и гребене с којих се пружају надземаљски видици. Њиховој магији није одолео ни велики путописац Феликс Каниц у 19. веку, који није жалио труда да их обиђе и у својој књизи “Србија - земља и људи” у најлепшем светлу представи Европи.

Он нам је оставио сведочанства о још једној борској знаменитости - Брестовачкој бањи, омиљеном лечилишту и месту за одмор кнеза Милоша Обреновића и кнеза Александра Карађорђевића. Они су још тад градили туристичке капацитете око извора топле лековите воде. И тадашњи гости су били љубитељи активног одмора па су одлазили и до оближњег Злота и Дубашнице, а обавезно до Стола и Великог крша.

Неки су ловили, а неки шетали и уживали у погледу с данас несталих остатака римских кастела, који су чували античке руднике бакра и злата. Нови рударски бум борског басена почетком 20. века дуго је држао у засенку овдашња природна блага. Сећање на њих су одржали борски планинари, алпинисти и пењачи, који су одржавали и обележавали стазе и доводили љубитеље природе.

Труд се исплатио у наше доба друштвених мрежа, где су фотографије Великог крша и Стола постале сензација и привукле огроман број посетилаца “Гугл генерације”, који пуне реновирани планинарски дом “Стол”.


ПУТ КРОЗ ЧУДА

СТАЗЕ, прва за оштри успон на Велики крш и друга, блажа, која води ка планинарском дому и врху Стол, почињу са превоја Цепе, где се стиже после 20 километара вожње од центра Бора путем ка селу Кривељу.

Он води кроз нестварне пејзаже камених брегова које су оглодале рударске машине и дивовских купа јаловине. Та слика се мења после Кривеља, где почиње свет недирнуте природе.




Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Alpe

12.11.2018. 21:47

Plainarenje je veoma zdravo za svakoga . Leči Depresiju I poboljšava cirkulacijuw tela. Treba napraviti neku Stazu koliko toliko Da se Označi kada je najbolje hodati , Naravno ne Predugu Stazu jer bi koštalo puno para. A drugo nemožese praviti Staza poplaninama nego Pre nego Što se stigne do planine .ziveli

Nn

13.11.2018. 14:41

@Alpe - Treba organizovati ture planinarenja ( neznam dali postoje)I ponuditi turistima.

Срђан Радиша

13.11.2018. 16:03

Био сам пре две недеље и могу вам рећи да сам одушевљен. Далеко је од Београда али се исплатило. Оно што могу рећи јесте да је источна Србија бисер планинарског/алпинистичког туризма, само је треба доста рекламирати. То може да опорави исток земље економски. Ту је и Лазарев Кањон, Ртањ, Бељаница, Вукан, Малиник, Кучајске планине.п.с. Ко намерава да се пење на Велики крш обавезно понесите штапове за ходање, успон је поприлично оштар, поготово онај кроз шуму.