Петрушки храмови - и на небу и на земљи
18. 08. 2018. у 15:17
Откривена нова светиња Мале Свете Горе у клисури Црнице код параћинског села Забрег. Забрежани до тајанствене пећине планирају уређење стазе како би се стигло до литице која крије остатке испоснице и цркве
.jpg)
Уређено излетиште код Забреге
ТАМНИ улаз пећине високо на белој литици брега са зидинама древног града Петруса плени пажњу посетилаца Мале Свете Горе у клисури Црнице. Њених десет цркава и манастира у време кнеза Лазара изградили су монаси исихасти, испосници који су се са Свете Горе Атонске доселили у Србију.
Богомоље концентрисане на простору параћинског села Забрега тешко су страдале у турским најездама, али никад нису изгубиле ореол светости. Он вековима привлачи поклонике који сведоче о чудима чак и на једва видљивим темељима скривеним у шуми. Највећи табу Мале Свете Горе је неприступачна пећина између неба и земље, где су по једној легенди живели најстрожи испосници. По другој причи, огромна пећинска дворана у стени служила је и као склониште становника Петруса који су до ње стизали тајним ходником. Владан Вучковић, оснивач забрешког Друштва за неговање традиције, културу и уметност “Петрус” повео је трагом ових предања репортера “Новости” и чланове планинарског клуба Круг. Да у легендама има истине наговестиле су, после скривене козје стазе и плитке степенице уклесане у стену. На самом улазу пећине виде се остаци дебелих зидина и комади украшених подних плоча, што указује да је у пећини можда постојала и црква.
Чланови Друштва “Петрус” планирају изградњу стазе којом ће и просечни посетиоци моћи да стигну до пећине с чијег се улаза пружа спектакуларан поглед на клисуру Црнице. Ови ентузијасти су већ извели право чудо, јер су за неколико година упорним радом и промовисањем баштине од мало познате Забреге и клисуре Црнице направили туристичку меку коју посећују хиљаде људи. Традиционалне поклонике сад бројем премашују излетници, који после обиласка остатка Петруса и околних цркава, уживају на уређеном излетишту које се резервише недељама унапред. Забрешки сабор фолклорних друштава, ликовна и фото-колонија стекли су завидан углед, а најбројнији посетиоци остали су планинари, међу којима је све више странаца. Они Стазом петрушких монаха крај остатака манастира и храмова иду до Сисевца где уживају у олимпијском базену с термоминералном водом која савршено лечи умор.
Пећина са остацима испоснице и цркве
.jpg)
Стаза Петрушких монаха води и кроз реку
.jpg)
Црква Блага Марија вековима привлачи поклонике
.jpg)