Савети како да уштедите паре током путовања
07. 01. 2018. у 22:41
Испланирати буџет, добро проучити одредиште и бити флексибилан
.jpg)
Shutterstock
ИСПЛАНИРАТИ буџет и не прекорачити га - најважније је правило током путовања да се не би претворило у финансијску ноћну мору.
Коверат са новцем издвојен папирићима по данима је један од начина да се контролише буџет. Други корак је да се не купују сувенири , магнети и остале ситнице које "једу" новац.
Уместо поклона, од пријатеља и родбине за рођендан треба тражити новац за путовања. Још један начин је да се отвори рачун у банци на који ће се уплаћивати сваки вишак новца. Уколико се новац убацује у коверат у фиоци - потрошиће се за први квар или повољне ципеле.
За почетак, треба се пријавити за обавештења свих туристичких агенција и авио-компанија, јер се повремено (поготово пред празнике) појаве одличне понуде. Најјефтиније је путовање планирати месецима унапред, а најповољније карте су када се путује на сам дан празника.
Ко воли сам да организује путовања мора томе да се озбиљно посвети и упоређује карте, хотеле и испланира дуже путовање са неколико одредишта, јер је тако јефтиније. Такође, треба путовати ноћу, јер се штеде време и новац за лежај.
Најважнији савет је да будите флексибилни са плановима. То значи да не треба унапред одредити дестинацију и време путовања, већ путовати тамо где се тренутно највише исплати.
Обично су то први поласци авионом, аранжмани ван сезоне, али и "ласт минит", јер када агенције закупе превише лежајева на некој дестинацији и не продају их па брзо почињу да спуштају цене.
Веома је важно свуда носити са собом воду, јер је то најскупља ставка коју туриста мора да плати. У Бечу и Прагу се пије вода из водовода, али у кафићима дају само флаширану.
Пре путовања треба добро проучити одредиште, јер у већини земаља је улаз у музеј, прве недеље у месецу, бесплатан, а други траже "колико имате". Ко добро проучи дестинацију неће лутати, неће трошити новац на градски превоз, а моћи ће да се одмара у парку (организује пикник) уместо у кафићу. Увек је "јефтиније" узети собу у центру него ван града, јер се штеде време и новац за транспорт. Још је боље уколико соба има фрижидер и чајну кухињу, јер се у свим супермаркетима продаје готова храна.
Добро је познато правило да никада не треба јести на туристичким местима, али туристички експрес ресторани обично имају комплетан ручак за мало новца. Не треба штедети на добром ручку, јер туристи који једу с ногу су увек гладни и више троше.
Треба сакупљати миље, јер иако делује компликовано и туристи мисле да не путују довољно да би добили бесплатну карту, могу да остваре леп попуст у хотелу. У хотелу тражите најјефтинију, а не најбољу собу, јер се ту само преспава. Још је јефтиније уколико је туриста члан сајта за замену стана са другима. Увек је јефтиније изнајмити стан или спавати у хостелу него платити хотелску собу, поготово ако путује више особа.
Коментари (1)