Аранђеловац - оаза у срцу Шумадије
05. 06. 2015. у 10:19
Аранђеловац је вратио туристички сјај по којем је био познат још у 19. веку. Аквапарк са 12 тобогана један од највећих у региону
.jpg)
ШТА је потребно за пожељну туристичку дестинацију? Модеран смештај, сјајна клима током врелих летњих дана, историјске знаменитости о две краљевске династије, гастрономски доживљаји, спортски садржаји који дижу адреналин и добар ноћни провод. Све ово можете наћи у Аранђеловцу, лепој вароши у срцу Шумадије, на само седамдесетак километара од Београда.
Последњих година град под Букуљом је вратио туристички сјај по којем је био познат још у 19. веку. Поред луксузног хотела “Извор”, за то је заслужан и један од највећих аквапаркова у региону. Ове сезоне почиње с радом 12. јуна, а током лета очекује петстохиљадитог, јубиларног госта.
- Посетиоци могу да уживају у три велика базена и чак дванаест тобогана. Ове године смо спремили многобројне повољности за ученике и студенте с ценама и до 50 одсто нижим у односу на претходну сезону - истиче Драган Тодоровић, директор хотелског комплекса “Извор”.
После купања, добар савет је и да се прошета градом. У централној улици пажњу ће вам сигурно привући сачуване куће из 17. и 18. века. Готово у градској зони налази се и пећина Рисовача, која сведочи о животу прачовека пре 40.000 година. Баш као што је Аранђеловац данас познат као извор минералне воде, тако је научно доказано и да је кроз Рисовачу некада текла река минералне воде. И прачовек је овде користио “спа и велнес” садржаје, само што купање у минералној води није називао данашњим терминима.
Судбина је тако хтела да се у овом крају укрсте путеви двеју српских краљевских породица. Аранђеловцу је назив дао Милош Обреновић 1859. године, али данас туристи највише посећују овај град због оближњег маузолеја породице Карађорђевић на Опленцу. Село Липовац, десетак километара удаљено од Аранђеловца, чува трагове о животу човека из доба неолита. И стари Римљани су овде имали своје поседе, а на врху Венчаца је пронађено и војничко утврђење, важно упориште на подручју Доње Мезије.
- Организујемо многобројне екскурзије по средњовековним манастирима на падинама Рудника и Венчаца који су веома интересантни страним туристима, нарочито великом броју гостију из Русије - наглашава Тодоровић. - Ту је и јахање до археолошког локалитета где је свој двор у 15. веку имао последњи српски деспот Павле Бакић.
.jpg)
Током лета, са оближње Букуље непрекидно стиже свеж ваздух, па се и врелина лакше подноси. Ипак, да бисте уживали у природи не морате ни да напуштате Аранђеловац. У самом центру града налази се чувена Буковичка бања, зелена оаза површине 22 хектара, с много врста ретког цвећа и дрвећа, али и изузетно вредном галеријом скулптура под отвореним небом. Исклесали су их најпознатији светски вајари од мермера с планине Венчац.
Хедонисти ће се најбоље осећати у хотелу “Извор”, са пет звездица, који је вратио “краљевски углед” Буковичкој бањи. Поред тога што га је Балканска асоцијација хотелијера прогласила за најбољи хотел у региону, ово здање има базене с природном, лековитом, термоминералном водом, због чега носи епитет најпрестижнијег велнес центра у Србији. Уживање и јачање душевног и телесног здравља нуде и римско купатило, топла соба, биосауна, масаже, финска сауна...
СТАРО ЗДАЊЕ
Да за аранђеловачки туризам долазе још бољи дани, потврђује и реновирање хотела “Старо здање” (симбол града изграђен 1872. године) и “Шумадија” (1939). На тај начин биће створени сви услови за позиционирање Буковичке бање и Аранђеловца као престижних туристичких дестинација. Оно што је сигурно, гостопримства не мањка, јер Шумадија увек раширених руку дочекује госте.
ВИНА УЗ ТАРТУФЕ
Ово је и чувени виноградарски крај, с великим бројем приватних винарија, али и оном краљевском из 1931. године. Поред добре капљице, гости хотела “Извор” однедавно могу да уживају у специјалитетима од тартуфа.
Istina
05.06.2015. 10:39
Sjajno! Mnogo mi je drago kada vidim da se neke stvari popravljaju. Ljudi, imamo predobru zemlju. Hajde da je učinimo još boljom, svi zajedno! :-)
@Istina - Dobar tekst za transparent. Malo prirodnije, molim.
@Istina - Dragi moj Arandjelovac! Radujem se sto je sada tako. Godinama je sve to bilo zalosno i neupotrebljivo.
Lepo,ali šta je sa Bukuljom koja je potpuno neiskorišćena,staze do vrha da se obeleže,duž staze kante za djubre,da CELE godine na vrhu radi neki kafić,restoran pa i hotel za prenoćište.A sa Garaškim jezerom treba nešto uraditi,ponuditi neki smeštaj tamo i sl.
@Toma - Od Bukulje nije iskorisceno nista.Moram da napomenem da se ispod Bukulje nalazi jedna od najvecih podzemnih vojnih baza u staroj Jugoslaviji koja stoji neiskoriscena, a od nje bi tek mogao da se napravi velelepni hotel.
Коментари (21)