РАТНЕ ПРИЧЕ СА КОШАРА: Смрт је вребала у сваком тренутку

С. КОСТИЋ

29. 03. 2019. у 08:54

Нови документарно-играни филм Слађане Зарић о Кошарама. Све је почело када су снаге УЧК напале државну границу Савезне Републике Југославије из правца Албаније

РАТНЕ ПРИЧЕ СА КОШАРА: Смрт је вребала у сваком тренутку

Фото Игор Салингер

КАКО је изгледала једна од најсуровијих и најтежих битака у новијој српској историји - сазнаћемо у новом документарно-играном филму "Ратне приче са Кошара". Остварење Слађане Зарић, рађено у продукцији РТС и Министарства одбране биће емитовано на 20-годишњицу почетка битке на Кошарама 9. априла на РТС 1 у 21 час.

Све је почело када су снаге УЧК напале државну границу Савезне Републике Југославије из правца Албаније. Битка је трајала 67 дана и завршена је 14. јуна када се Војска Југославије након потписаног Кумановског споразума повукла са простора Косова и Метохије. Филм је посвећен свима који су дали живот за слободу и одбрану отаџбине, открива ауторка и уредница документарних филмова у Информативном програму РТС.

- На Кошарама је погинуло 108 војника Војске Југославије. Кроз драматизацију догађаја, покушала сам да што верније дочарам тешке и трагичне тренутке у којима су млади момци, војници на служењу војног рока, старости од 18 до 22 године, бранили границу наше земље. Управо храброст, посвећеност и пожртвованост које су ти војници, ти дечаци, тада показали је нешто што је мене мотивисало да снимим овај филм - каже ауторка.

Смрт већине војника и официра је, кроз сећања њихових сабораца, драматизована. Снимљено је више од 70 саговорника из бројних јединица које су учествовале у бици.

- На Кошарама је смрт сваког тренутка била присутна. Људи не знају шта се тамо дешавало. Рововска битка се данима водила на 2.000 метара надморске висине, на деловима где је и у мају било и по неколико метара снега. Гинуло се од минобацача, снајпера, од забрањених касетних бомби. Кажу да је на Кошарама било најтеже када се ништа не дешава, када се чека следећи тренутак, нови напад, ново бомбардовање. Тамо је гинула младост, просечна старост погинулих војника и официра је била 25 година - прича Зарићева.


Ауторка на снимању, Фото Игор Салингер

Филм је сниман на локацијама, које по конфигурацији терена личе на планинске врхове Проклетија, односно Јуничких планина на којима су смештене Кошаре. Снимано је по снегу, магли, киши на Копаонику, Старој планини, Власини и на војном полигону Пасуљанске ливаде.

- На Кошарама Војска Југославије није бранила само државну границу, већ је одређивала и сам исход ратног сукоба. Да су снаге УЧК које су нападале са територије Албаније, успеле да пробију одбрану југословенске војске и да су се, што им је био циљ, спојиле са УЧК снагама у Метохији, питање је како би се одвијала даља хронологија рата на Косову 1999. године и која би била судбина наше војске и народа - објашњава Слађана.


ПАШТРИК У МАЈУ

КАДА су схватили да у реjону Кошара не могу да пробију линију одбране југословенске војске, УЧК војници су са НАТО планерима започели другу копнену офанзиву на Паштрику, објашњава Зарићева. Шта се тамо дешавало, гледаћемо у документарном филму "Ратне приче са Паштрика" који ће бити емитован 26. маја када се обележава почетак борбе на планини у близини Призрена.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (22)

zardjala kasika

29.03.2019. 09:34

Nikada ne oprostiti ni zaboraviti da smo se borili protiv narko dzihadista i njihovih cionistickih sponzora.

Анти Антифа

29.03.2019. 09:37

То је моја генерација.Ови данашњи млади су дебили у ластекс фармеркама

Саша

29.03.2019. 16:08

@Анти Антифа - Храброст се најбоље испољи у драматичним околностима, зато немојте судити већ Бога молите да се нико не нађе у истим или сличним околностима.

Sneki

29.03.2019. 09:51

Mi pojima nemamo šta se tamo dešavalo i kako su se naši vojnici i oficiri borili za svoju zemlju. To je ljubav prema domovini, a danas se bore za vlast. Trebalo bi više govoriti o tim našim junacima da se zna ko nas je branio

Acaxx

29.03.2019. 12:06

@Sneki - Mozda ti ne znas,ali oni koji su hteli da znaju,mogli su da saznaju.Zahvaljujuci Milovanu Drecunu i njegovom snimatelju,zabelezene su sve herojske borbe nasih junaka na kosovu.Svaki dokumentarac ili prica o tim borbama, bez konsultacija sa Drecunom i snimaka sa lica mesta,za mene nisu relevantni.

Ja

29.03.2019. 17:05

@Sneki - Krio se iza borica u kasarni u Djakovici, kao izvestava sa granice...kakav Drecun kakve gluposti...

Trajce

30.03.2019. 01:39

@Sneki - Relevantnija su svedočenja preživelih graničara sa Košara!!!

Чеда

29.03.2019. 10:02

Коначно да се и та прича исприча широј јавности...

igor

29.03.2019. 10:21

Hvala Bogu da konačno može da se gleda, sluša i pročita nešto o našim borcima i herojima. Do pre nekoliko godina bilo je vrlo nepopularno.

Саша

29.03.2019. 16:06

Одлично, још само увести обавезу ученицима завршног разреда средње школе да погледају филм, тј.да без потврде да су исти погледали не могу добити диплому.

Vtf

30.03.2019. 17:46

@LastSamurai - Nije tacno i ne lupetaj! 2PADDIC 63 svo vreme tamo.Zivela Srbija!

Дан Ветерана - Видовдан

30.03.2019. 10:39

Мртве не заборавите, живе поштујте...

Neda

30.03.2019. 11:47

@Дан Ветерана - Видовдан - HM, mrtvi su uzalud dali svoje zivote jer rat protiv zla u SRBiji i dalje traje, sad nemilosrdniji nego tad uzima zrtve bez savesti, milosti i bilo kakve odgovornosti.Pogresna politika, religija potpuno okrenute protiv SRBskog naroda, zemlja je preplavljena drogom, prostitucijom mladih, svi koji imaju sansu beze u nepovrat. Dragi moji SRBija je u najzescen ratu ikad, biti ili ne biti, pitanje je sad.U SRBiji je trenutno vise onih koji se kriju iza imena SRB a u njima bas nista srbsko nema.Hvala

Дан Ветерана - Видовдан

30.03.2019. 17:09

@Дан Ветерана - Видовдан - Без обзира на разна и подељена мишљења око разлога за ратовање, сви смо дужни и обавезни да поштујемо оне који су жртвовали своје животе, делове тела, здравље. Посебно оне који су положили и дали своје животе у одбрани рода и народа. Ако њих заборавимо, заборавили смо и себе и свој пород... Живела Србија!

Bec

30.03.2019. 13:44

Hvala Bogu da se neko setio da nesto snimi. Hrvati i Bosanci,jedan dokumentarac mesecno izbacuju.

mart 98/99

31.03.2019. 08:13

Svaki pripadnik UCK danas prima penziju od 170e do 250e .. Vlast u Srbiji ne misli na te vojnike .. Sete se jednom godisnje i to je to