Ловачким трофејима даје вечни живот

Ј. ЋОСИН

26. 04. 2019. у 13:28

Нишлија Миодраг Крсмановић (73), један је од тек неколико људи који се бави препарирањем животиња у Србији. Овај редак занат почео је да учи, сам, пре више од 40 година

Ловачким трофејима даје вечни живот

Миодраг Крсмановић у својој радионици

НИШЛИЈА Миодраг Крсмановић (73), један је од тек неколико препаратора у Србији који ловачким уловима даје вечност. Овај редак и захтеван занат почео је да учи потпуно сам пре више од 40 година, а кроз његову радионицу за то време је прошло на хиљаде животиња, од птица, дивљих свиња, лисица, јелена, па до змија и корњача, углавном за друге ловце, али и музеје, манастире, кафане...

Иако инжењер кожарства по струци, да овлада овом вештином, помогло му је, каже, пре свега много стрпљења, пажње, љубав према животињама, али и "добар стомак".

- Препарирање, познато и као таксидермија је захтеван, помало и прљав занат. Када сам почео да се бавим ловом седамдесетих година, заинтересовао сам се за своје прве улове, тако сам их овековечио. Први трофеј урадио сам пре тачно 40 година, и он је и даље у добром стању - прича, за "Новости", Крсмановић.

Он објашњава да препарирање, односно таксидермију ради искључиво по принципу штављења коже.

ЗА МАНАСТИР - НЕДАВНО сам урадио животиње за манастир Прохор Пчињски. Они су ми тражили десетак животиња, ја сам то одрадио. Има доста поруџбеница, а ја их радим у природној величини. Урадио сам скоро вепра, па можда је био тежак око 200 килограма, а њега сам сачувао за себе, као ремек-дело - каже Крсмановић.

На том принципу се раде лисице које се носе око врата, бунде и слично. Најважније је када се кожа скине са животиње, уклонити све масноће и непотребне делове са унутрашње стране, да остане само дерма и длака. Онда се врши одмашћивање, прање, а то је доста прљав посао и не препоручујем га ономе ко има "слаб стомак".

Процес штављења је третирање киселинама, траје 15-20 дана. Онда треба откувати главу и отклонити непотребне делове са главе. Некад су оштећене јер су одстрељене, то морам да надоместим, пластиком углавном - каже овај пензионер.

Кад се све то уради, додаје он, кожа која се уштавила, стави се на главу, а тело се направи од дрвета или пластике.

- Врло брзо би се све упропастило када се не би лепо отклонили сви делови попут хрскавице, меса. Кости се избаце, само се кости главе чувају. А кожа остаје природна са свом длаком - додаје.

Његови купци данас су, каже, углавном ловци, који када одстреле дивљач, дођу и донесу трофеј да га Миодраг овековечи, али препариране животиње интересантне су и власницима ресторана, музејима, манастирима, онима који желе да украсе ентеријер, као и неким школама због часова биологије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)