ПОДСТИЦАЈ ЖЕНСКОМ ПРЕДУЗЕТНИШТВУ: Иновациони пројекти да буду спремни
03. 10. 2018. у 16:15
Предстоји конкурс, па подела 15 милиона динара

Мирјана Митровић у свом фризерском салону Фото З. Г.
ЗАПОЧИЊАЊЕ било ког приватног посла није једноставно, а ни лако, поготово ако се има у виду да су пре свега неопходна знатна почетна улагања, па је стога свака финансијска подршка "са стране" и те како добродошла. То су готово једнодушне оцене оних који су кренули у некакав бизнис.
У том погледу је веома важно то што држава, на различитим нивоима власти, даје подршку актуелним и будућим предузетницима кроз разноврсне подстицајне мере.
Прочитајте још - Поповић: Конкурс за женско предузетништво вредан 100 милиона
Тако су недавно у Влади Србије потписани и уговори на основу којих су Нови Сад и још шест градова или општина у републици добили укупно 55,4 милиона динара за развој женског иновационог предузетништа.
- Од Министарства за иновације и технолошки развој Нови Сад је добио 15 милиона динара. То ће много значити предузетницама који ће моћи на локалном нивоу да конкуришу за та средства - изјавио је члан Градског већа Милорад Радојевић приликом потписивања уговора.
Чим тај новац стигне на рачун Града, Градска управа за привреду ће објавити јавни оглас, према којем ће предузетницама бити додељена одговарајућа финансијска средства.
- Посебни услови се тренутно дефинишу и у наредном периоду кренуће реализација - кажу за "Новости" у Градској управи и напомињу да је Град конкурисао за доделу бесповратних средстава у оквиру републичког Програма подршке развоју и промоцији женског иновационог предузетништва.
Та помоћ Владе Србије локалним самоуправама је значајна јер додатно подстиче предузетништво.
- Уз средства која локална самоуправа додељује из својих буџета, овим се директно помаже предузетницима да подигну продуктивност и ефективност рада, како би остварили боље пословне резултате, опстали на тржишту и запослили нове раднике.
То потврђује и предузетница Мирјана Митровић из Каћа, која је пре неколико година отворила фризерски салон и започела бизнис, у чему је имала финансијску помоћ Града.
- Користила сам бесповратна средства на оснуву одговарајућих конкурса за отварање фирме и за запошљавање радника. Та подршка ми је много значила, јер, као што је познато, за отварање фризерског салона потребно је од 3.000 до 5.000 евра - истиче млада пословна жена и додаје да би поново конкурисала уколико се прилика укаже.
Предстојећим конкурсом биће распоређен новац за спровођење обука за покретање посла у градским и сеоским срединама, за стицање вештина из области иновација и развоја предузетништва, за иновирање производа и услуга и друге намене.