СТРАДАО НА БОВАНСКОМ ЈЕЗЕРУ: Пензионисани полицајац преминуо од уједа осе!

Новости Онлине

04. 07. 2018. у 12:11

Гроздан Петковић (66) из Паси Пољане код Ниша преминуо на пецању у недељу. Лекари Сокобањи безуспешно покушали да га врате у живот ињекцијама адреналина и електрошоковима

СТРАДАО НА БОВАНСКОМ ЈЕЗЕРУ: Пензионисани полицајац преминуо од уједа осе!

Free Images Pixabay

ПЕНЗИОНИСАНИ полицајац Гроздан Петковић (66) из Паси Пољане код Ниша преминуо је у недељу око 15 часова након што га је на Бованском језеру, где је био на пецању, за језик ујела оса!

Инсект се вероватно налазио на комаду меса или хлеба који је Петковић ставио у уста и након тога осетио кобни убод.

Драма се одиграла док је Петковић пецао са сином и унуком. По речима очевидаца, он се за неколико секунди срушио на земљу, па су га аутомобилом хитно транспортовали до здравственог центра у Сокобањи, где су лекари покушали да га врате у живот ињекцијама адреналина и електрошоковима, али нажалост, нису успели.

- Отишли су у зору, а поподне спремили роштиљ за ручак. Унук Андрија је спавао у колима, а син Влада је отишао да погледа штапове док је Гроздан наставио да руча. У једном тренутку је само довикнуо сину: "Јао, уједе ме оса!" Није знао шта га је ујело, али је око њих било много оса. Док је Влада изнео Андрију из кола да би Гроздана одвезли код лекара, он се у секунди срушио - прича Душица, супруга настрадалог риболовца.

Брзо су стигли у амбуланту, али Гроздану није било спаса.

- Доктор је рекао да му не би било помоћи и да се све догодило испред Хитне помоћи, јер га је оса ујела за језик. Није умро од гушења него од алергије - додаје ћерка Снежана.

Укућани преминулог риболовца кажу да је Гроздан и раније имао јаче реакције на убоде инсеката, али никада овако драматичне.

Од анафилактичког шока, бурне алергијске реакције изазване уједима инсеката, годишње премине неколико људи у Србији. Миодраг Вучић, директор Клинике за хематологију Клиничког центра у Нишу, каже да особе које су алергичне на уједе инсеката, пре свега на осе, пчеле и стршљене, треба да воде рачуна да што више избегавају боравак у природи где могу да дођу у контакт са њима.

- Најбитније да се реагује брзо и да се стави лед на место убода, те да се извади жаока. Ако се јаве симптоми попут вртоглавице, слабости, малаксалости, изненадног пада притиска, најбитније је да се што хитније оде до прве здравствене установе. Потребно је подићи ноге изнад главе и да се пацијент окрене на страну да се не би угушио. У здравственој установи се прво даје адреналин, на другом месту су кортикостероиди, на трећем надокнада течности... - каже др Вучић.


ПРВА ПОМОЋ

КОРТИКОПРЕПАРАТИ попут "пронизона" или "дексазона" могу бити корисни као прва помоћ ако их грађани имају са собом у природи. "Није уобичајено да људи код себе имају адреналин или урбазон. Ретко ко носи са собом ампуле ових лекова, поготово неко ко није имао проблем са бурном алергијском реакцијом. Ако дође до анафилактичког шока, реакција је толико драматична да и у болници може да се умре, а не само у природи. Ујед за језик је потенцијално веома опасан зато што услед отока може доћи до гушења", каже др Вучић.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације