Србобран: Општина плаћа камату
24. 05. 2018. у 12:15
Србобран помаже пољопривредницима који су пронашли формулу за зараду. Из локалне касе два милиона динара као подршка за подизање кредита
.jpg)
ИЗАЗОВ Засад трешања у Турији противградна мрежа Фото Д.Вујновић
ОПШТИНА Србобран је овог месеца расписала јавне позиве за доделу помоћи за набавку опреме за производњу и прераду пољопривредних производа. За ове намене обезбеђена су два милиона динара, а још толико биће касније издвојено за покривање трошкова и камата пољопривредницима који желе да подигну кредите. У склопу промовисања подршке руралном развоју председник општине Радивој Парошки је посетио газдинства повртара Вељка Крстића из Надаља и воћара, оца и сина, Петра и Душана Новаковића из Турије.
Вељко на седам хектара гаји купус, паприку, краставац и лук. Производња је највећим делом у пластеницима, а на парцели од једног хектара на отвореном посејан је лук, који је прекривен фолијом.
- То је агрил фолија која штити биљке од наглих температурних промена и омогућава добру циркулацију ваздуха и пропустљивост светлости. Фолија има својство и да пропушта и задржава влагу, а младе биљке и семе штити од птица - објашњава Вељко, истичући неопходност праћења агротехничких трендова у захтевном и неизвесном послу као што је повртарство.
Он напомиње да је свака година у повртњацима прича за себе због непредвидивих климатских и тржишних услова.
- Прошле године је најисплативији био купус, али пре две године смо морали да га бацимо. Једне године кикснеш, друге добијеш, и мораш бити спреман на то. Не смеш пуно да се нервираш ако се деси да пропадне оно што си произвео - истиче Вељко.
Према његовим речима, и са мале површине под поврћем може се лепо зарадити, али је потребно много рада, упорности и љубави према послу.
Тога је свесна и породица Новаковић, која је на шест хектара подигла засад трешње. Производња овог воћа је изазов, јер се трешња гаји махом за потрошњу у свежем стању, па је најважније произвести здраве и укусне плодове, који су тражени у Русији и на западном тржишту.
.jpg)
- Досад смо се бавили ратарством, али смо проценили да воћарство доноси већи профит, за шта су потребна и већа улагања и више труда. По свим анализама које смо урадили, производња трешње би требало да буде исплатива - наводи Душан.
У воћњаку, који излази на обалу Криваје, Новаковићи су уградили заливни система "кап по кап". Определили су се за гајење трешње по најсавременијим технологијама.
- Воћњак смо оградили и заштитили противградном мрежом. Први мањи принос очекујемо идуће године, а пун род у петој години - каже Душан.
УПОШЉАВАЊЕ СЕЗОНАЦА
ТОКОМ сезоне, која траје по шест месеци, Крстић у повртњацима запошљава тридесетак радника. Посла за сезонце биће и у воћњаку Новаковића.
- Подстицаје за пољопривреду увели смо с циљем да газдинства добро раде и запошљавају више људи, што ће допринети и развоју целе општине - рекао је Парошки.