Спречено принудно исељење самохране мајке и њене деце
18. 01. 2018. у 14:37
Грађани Ниша окупили су се испред стана самохране мајке двоје малолетника, коју бивши супруг годинама покушава да избаци из породичног стана, како би спречили да деца усред зиме буду избачена на улицу

Оливера Танасковић са синовима, Фото: Ј. Ћосин
Како је објаснио Оливерин адвокат Петар Костић, данашње спровођење извршења је одложено због мишљења Центра за социјални рад, а накнадни термин биће одређен од стране поступајућег судије у овом извршном предмету.
Прочитајте још - Нишлије се противе принудном исељењу самохране мајке
Бројни пријатељи, комшије и рођаци од раног јутра окупили су испред стана Танасковићеве.
"Срамота је да да ми од рођеног оца бранимо децу да остану на улици и без крова над главом. Док се њихова мајка свим силама бори да Матеји који болује од аутизма помогне на све могуће начине, тражећи лекаре из свих делова света да њеном сину помогну, али ништа мање трудећи се да старијег сина изведе на прави пут, њихов отац избацује их на улицу. Нећемо то да дозволимо“, каже пријатељ Душан Илић.

Фото: Ј. Ћосин
Насупрот њима, дека дечака први је дошао да помогне сину да из стана исели своје.
"Ја сам стан купио сину, када се растао од ње, поднео је захтев да се она исели. Међутим она то одлаже. Унуци су моји, јесу, али мој син није дужан да им обезбеди где ће да живе, нека мајка мисли о томе“, рекао је Милосав Радловић, дека Матеје и Срећка.
Он додаје и да је Оливери нудио да пређе у њихов други стан, који је желео да им уступи на коришћење, што је она одбила, вероватно из страха да би тако опет могла да остане на улици.

Фото:Ј. Ћосин
АГОНИЈА КОЈА ТРАЈЕ ТРИ ГОДИНЕ
Да из стана који су заједно купили 2008. године, али који је у његовом власништву, избаци своју бившу супругу и два сина, Матеју (10) и Срећка (13), Срђан Радловић покушава пуне 3 године.
Решење о извршењу донето је 2015. године и њиме је наложено исељење из стана Оливере и њене деце. Међутим, 6.9.2017. године је донета пресуда којом је усвојен тужбени захтев Оливере где је утврђено да она са децом има право становања у стану у Нишу који је био предмет поступка. Како објашњава Костић, уколико Апелациони суд у Нишу буде усвојио пресуду, они ће моћи да наставе да живе у стану.
Након што су из суда јавили да се извршење одлаже, Радловићи су покушали да на силу уђу у стан, чиме су се окупљени грађани успротивили. Радловићи су након тога позвали и полицију, која им, међутим, ипак није дозволила да уђу у стан. Грађани су најавили да ће наизменично сваког дана дежурати испред Оливериног стана како би је заштитили.

Фото: Ј. Ћосин
"Мука ми је да сваког дана са спакованим коферима чекам извршитеље", рекла је Оливера.
Како је објаснила, не зна како је дошло до зачкољице око власништва стана. Поседује признаницу да је стан платила део стана, али је он ипак у власништву њеног бившег супруга.
„У време када смо куповали стан, ја сам сазнала да моје дете има аутизам и ништа ми тада више није било важно", објашњава Оливера.
Додаје и да се не боји да ће остати на улици, пре свега због људи који су уз њу и подржавају је, али јој тешко пада да уз све муке, поред тога што је самохрани родитељ и што покушава да свом детету нађе лек за проблем који га је снашао, сваки дан, са спакованим коферима извршитеље чека на врата.
Nik Sloter
18.01.2018. 14:56
U bre čoveče, gde će ti duša...? Pusti stan, ništa ti dobro ne može doneti, ako decu izbaciš na ulicu...
Ja sam stan koji je bio u mom vlasnistvu (nasledjen) poklonio zeni posle razvoda. Cak sam i sve stvari ostavio. Posle godinu dana, zena mi zabranila da vidjam decu u stanu. Nije sve uvek crno belo.
Чудан неки ,,дека,,.Каже ,,Нека она о томе брине,,.Ја бих за моје унуке умро.
Ако мајка није способна да се брине о деци, надлежан суд би морао да старање над децом додели оцу. Ако је обавезан да издржава децу, није обавезан да издржава бивше жене. Имовина стечена у браку јесте заједничка али оно што се наследи од родитеља, деде, бабе, рођака нигде на свету није заједничка. Овај стан је деда купио и оставио свом сину, оцу ове деце и мајка на њу има исто власничко право као ја над Бакингемском палатом.
@Бане - Nema veze sa nasledstvom, već o nekretnini stečenoj za vreme vanbračne zajednice iz koje imaju dvoje dece. Gospodin je ukapirao da je lep i zgodan kada je radno angažovan u Kazahtanu u jednoj od najvećih svetskih gasnih kompanija. Pogledajte mu profile na društvenim mrežama i sve će Vam biti jasno.
Коментари (6)