Крушевљани памте др Инглис
23. 09. 2017. у 20:19
Два пријатељска народа, Србе и Шкоте, заувек спојило херојство и страхоте првог светског рата. Стогодишњица смрти неустрашиве лекарке из Шкотске биће обележена изложбама и предавањима

СУСРЕТИ Потомци хуманих Шкотланђанки у посети Војној болници у Нишу Фото Д. Алихоџић
ИАКО је српска историја упамтила несебичну помоћ чувене Болнице шкотских жена, Друштво српско-шкотског пријатељства основано је тек овог лета, и то у Крушевцу, где оснивачи поручују да су се окупили како би развијали пријатељство двају народа. И као што су Шкоте и Србе повезале страхоте Првог светског рата, тако је њихове потомке спојило сећање на тај страшан ратни сукоб, и то на месту које представља симбол страдања Срба.
- Летовао сам са братом на Крфу 2015. године, а будући да су наши прадедови били учесници и сведоци свих ослободилачких ратова у првој половини 20. века, упутили смо се на острво Видо да одамо почаст страдалима - прича Богдан Драмићанин, председник Друштва српско-шкотског пријатељства. - Тамо сам упознао публицисту Алана Куминга, представника Удружења Болнице шкотских жена, који је осведочени пријатељ Србије.
Разговор је мотивисао Драмићанина да по повратку са одмора почне да изучава овај део историје и у протекле две године је прослеђивао Алану документацију о племенитој мисији шкотских жена и у Крушевцу, где је боравила др Елси Мод Инглис, познатија као шкотска српска мајка, одакле је депортована до Беча, а потом и до Швајцарске, односно Велике Британије. Забележено је да се, иако болесна, неустрашива Шкотланђанка прикључила српским добровољцима у Русији. Крушевац ће, подвлаче оснивачи, бити један од градова где ће се обележити стогодишњица од смрти велике хуманитарке.
- Планирамо да израдимо дигиталну мапу мисије Болнице шкотских жена током Великог рата - истиче Драмићанин. - Организоваћемо и међународни меморијални рагби турнир "Др Елси Инглис" у сарадњи са Рагби савезом Србије, а дугорочно ћемо радити на томе да наши талентовани ученици добију прилику да се усавршавају на престижним високошколским установама у Шкотској.
СУСРЕТИ Браћа Драмићанин са Аланом Кумингом на острву Видо

Болница шкотских жена била је стационирана у кругу садашње касарне "Цар Лазар", а да се то пожртвовање не заборави, потрудили су се пре две године и у Крушевачкој библитеци, где је изложбом обележен век од несебичне мисије др Инглис. Како је утврђено, болничарке су у Крушевцу радиле од новембра 1915. године до фебруара 1916. У неусловној касарни збрињавале су од 800 до 900 пацијената. Болничарке су, како се види из више писаних извора, биле смештене у једној соби, где су пронашле уточиште после повлачења наше војске из Крагујевца.
Женско особље у болници је било високообразовано, углавном су то биле студенткиње Универзитета у Глазгову. Успеле су да саме набаве једано возило које им је олакшавао рад.
СЕЋАЊА Пожртвована мисија Болнице шкотских сестара

ЂАЧКИ РАДОВИ
ДРУШТВО српско-шкотског пријатељства расписало је литерарни конкурс за ученике основних и средњих школа на тему "Племенитост и хуманост шкотских пријатеља остаје у вечном памћењу српског народа".

ОДЛИКОВАЊА
По сналажљивости и пожртвовању свакако је била ненадмашна др Елси Мод Инглис, носилац Ордена белог орла и Ордена Светог Саве.
ПОЖРТВОВАНА Докторка Елси Инглис