Србин ухапшен после литургије

Драгана ЗЕЧЕВИЋ

28. 08. 2017. у 12:42

Богдана Митровића (75) косовска полиција привела данас по повратку са храмовне славе у селу Мушутиште

Србин ухапшен после литургије

Хапшење Србина

Било је страшно. Стали смо на укључењу у ауто-пут и одједном се око нашег аутобуса створило више од тридесет полицајаца. Иако смо били под полицијском пратњом, придошли полицајци затражили су документа свих путника из аутобуса, а мени и Богдану Митровићу (75) којег су потом ухапсили, наложили су да изађемо из аутобуса.

Овим речима Милан Михајловић, вођа групе расељених Срба која је јутрос обележила храмовну славу Пресвете Богородице Одигитрије на темељима цркве у Мушутишту, описује привођење једног од путника у аутобусу, по повратку са литургије.

Док понавља да је хапшење Србина који је увелико зашао у осму деценију испланирано са намером да застраши расељене који долазе на храмовну славу и обилазе порушене домове, Михајловић каже да је нова драма уследила после хапшења Митровића, који је иначе дијабетичар. Пошто су му стављене лисице, његовој супрузи Момирки и ћеркама је позлило, па им је пружена Хитна помоћ у Дому здравља у Косовској Митровици.

- Косовска полиција која је пратила аутобус инсистирала је да наставимо пут упркос томе што је Богдановој супрузи и ћеркама било лоше - наставља Милан напомињући да је Богдан добровољно изашао из аутобуса, јер је свестан да нема никакве кривице, али да су га припадници косовске полиције ухапсили по оптужници Специјалног суда за наводне ратне злочине.

- Када сам затражио оптужницу видео сам да је написана на албанском језику и ништа нисам разумео - додаје револтирани Михајловић, који напомиње да су са Богданом у родно село кренуле супруга, син, три ћерке, зет и унучићи.

Расељени Срби су и јуче желели само да обиђу темеље своје светиње и порушених кућа.

- Највећа иронија у овој нашој трагедији је у томе што се Албанци понашају како им се прохте и хапсе нас без разлога. Поготову што је Богдан члан радне групе за међуетнички дијалог са Албанцима и претходних година редовно је одлазио у Суву Реку на разговоре са локалним Албанцима како би допринео повратку расељених Срба. Али очито да Албанци који не желе да се Срби врате на огњишта, како би пре свега могли да користе нашу имовину, гађају у центар, јер ће, после овога, сви који размишљају о повратку у села у општини Сува Река, сигурно клонути духом - причају расељени.

Хапшење Богдана Митровића, који са породицом живи као расељено лице у Младеновцу, осудио је и Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ.

- Хапшење људи на основу некаквих тајних спискова је само изговор за наставак политике етничког чишћења српског народа са КиМ, а полиција је у Мушутишту, код Суве Реке, постала инструмент у шовинистичкој политици спречавања повратка расељених Срба. Мушутиште је протеклих година било симбол страдања српског народа и место окупљања најокорелијих албанских шовиниста и србомрзаца, и уместо да привремене власти у Приштини стварањем услова за повратак расељених у то село покажу да су за окретање нове странице у српско-албанским односима, оне шаљу казнене експедиције на Србе који се усуде да посете своје куће и цркву - наводи се, између осталог, у саопштењу Марка Ђурића.

Лекари указују помоћ ћерки, након што јој је позлило

НАШЕ СТРПЉЕЊЕ ИМА КРАЈ

ЂУРИЋ је политичарима у Приштини али и међународној заједници поручио да "наше стрпљење није неограничено и да нормализације односа не може бити уколико друга страна то не жели".

- Крајње је време да буду предузети одлучни кораци да они који су брутално, етнички очистили десетине српских градова и села на КиМ буду кажњени, али уместо тога данас имамо наставак срамотне праксе малтретирања оних који су једном већ били жртве злочина и неосетљивости дела међународне заједнице на страхоте које се догађају српском народу - додаје Ђурић.


БЕЗ СРПСКЕ ДУШЕ


Срби се окупљају на темељима порушене светиње




У ОВОМ селу је до 1999. године живело око 1.000 Срба док је у још неколико села на подручју општине Сува Река, у којој више нема ниједне српске душе, живело око 1.700 Срба. Седамнаесторо Срба међу којима и трогодишња девојчица који су остали у селу и после јуна 1999. године киднаповани су и о њиховој судбини се ништа не зна. Иако је планирана изградња десет кућа за прве повратнике у Мушутишту, Албанци на све начине покушавају да спрече повратак расељених Срба.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Лаки Топаловић

28.08.2017. 15:44

Никад у историји пониженији и слабији.