Олакшавају старост по западној Србији
10. 08. 2017. у 15:15
Лиценциране геронтодомаћице "Нивеус тима" из Горњег Милановца активне и на територији Ужица. У плану и ангажовање медицинских сестара за негу хроничних и оперисаних пацијената
.jpg)
Љиљана Петковић са Будимком Ђорђевић и њеном сестром Рајком Миладиновић
ТЕРИТОРИЈА западне Србије оскудева у организацијама за бригу о старим и немоћним особама, без обзира на то што је таквих људи све више. Истовремено, неки центри за социјални рад, попут оног у Горњем Милановцу, нажалост, немају обавезне лиценце за своје геронтодомаћице и неговатељице - без којих је немогуће њихово законито ангажовање.
Иако основана тек у марту ове године, милановачка агенција названа "Нивеус тим" је посвећена управо бризи о тим људима и - брзо се прочула. Толико да су њихове лиценциране геронтодомаћице ангажоване не само у матичном граду и по околним селима, већ и у Ужицу, а планира се да ова врста активности у перспективи буде проширена и на друге градове.
- Добили смо сертификате и дозволе од Министарства за рад, социјална и борачка питања - каже директор "Нивеус тима" Александра Јовичић. - У Милановцу и његовим селима тренутно имамо укупно 125 корисника наших услуга, од почетка јула и 40 њих у Ужицу. Код нас ради 20 геронтодомаћица и неговатељица, од којих је већина била у евиденцији Националне службе за запошљавање, а за њих 15 смо сносили трошкове обавезне стручне обуке и добијања лиценци. С обзиром на то да је овдашњи Центар за социјални рад последњег дана прошле године морао да престане са реализацијом програма под називом "Помоћ у кући старим лицима", општина је нашу агенцију изабрала као најповољнијег понуђача.
Осим опредељења да учествују и у јавним набавкама које се расписују у другим градовима, предузимљиви Милановчани инсистирају и на томе да ангажују геронтонеговатељице из домаћих средина, јер им је тако лакше да пруже помоћ, будући да жене из окружења најбоље разумеју проблеме и муке својих старих комшија. Ускоро ће, сазнајемо, запослити и медицинске сестре које ће, у оквиру законских овлашћења, неговати старе и болесне.
И, управо ће медицинске сестре и те како бити корисне за помоћ пацијентима у кући, који су оперисани и отпуштени из болница. Иначе, овај тим ради искључиво по програму центара за социјални рад, од којих добија решења, а корисник постаје само онај којем је то право и званично признато. Стално сарађују и са Црвеним крстом, те домовима здравља...
- За сваког корисника сачињавамо индивидуални, персонализовани план - каже социјални радник Невена Јоксић. - Некима треба набавка хране и лекова, другима помоћ у одржавању личне хигијене, док има и оних којима је примарна асистенција како би задовољили културне потребе. Ангажујемо геронтодомаћице које су им познате, па су већ навикнути једни на друге и лакше, кроз разговор, решавамо и ретке проблематичне ситуације.
СКРОМНО УЧЕШЋЕ
ПРОГРАМ помоћи у кући финансира Општинска управа Горњег Милановца, а Центар за социјални рад одређује ко има право на ову врсту неге. Од 2009. је на снази Правилник Скупштине општине по којем сви корисници који су пензионери у укупним трошковима учествују са највише 1.400 динара месечно. Све кориснике, чак и оне без личних примања, геронтодомаћице посећују двапут седмично и са њима проводе по два сата.
Vukica
11.08.2017. 09:32
Za svaku pohvalu! Humanost na delu! Dokaz da pametni (i preduzimljivi) ljudi nađu rešenje za sve! Pošto briga o starima postaje sve problematičnija za celu Srbiju, Milanovčani mogu poslužiti kao dobar primer i ostalima.
Коментари (1)