Чувари витешке храбрости
29. 06. 2017. у 06:25
У порти Раванице чланови "Свибора" демонстрирали средњовековне вештине. Биле изложене реплике оружја, а посетиоци уживали у борбама из тог доба

Посетиоци су помно пратили витешко надметање Фото З. Глигоријевић
ВЕРИЖЊАЧЕ, штитњаче, оклопи од коже, метала, кожуха, па буздовани, штитови, камџије, млатови, мачеви, копља, секире, бодежи, лукови и стреле, хелебарда или мач за две руке, само су неке од реплика средњовековног оружја, које су поводом видовданских свечаности били изложени у порти манастира Раваница, крај Ћуприје.
Није било посетиоца а да није дотакао неки од убојитих предмета, а они најсмелији и на више од 30 степени Целзијуса облачили су комплетну витешку опрему, која може да тежи и до 80 килограма. Сви су уживали у борбама и играма, које су приредили чланови српског витешког реда "Свибор".
- Као и ранијих година, опет смо овде где су мошти кнеза Лазара, јер су Лазар, Косово, Видовдан, основна идеја водиља нашег витешког реда, коју покушавамо да пренесемо и на младе генерације. Донели смо бројне реплике средњовековног оружја и опреме, све што су витезови користили у борбама, чиме су се штитили и оно што су облачили. Оружје сами правимо према оригиналу, па је оно од истог материјала, облика и тежине - објашњава нам челник "Свибора" Радивој Радуловић.
Притом додаје да ниједно оружје није тешко израдити, већ је најтеже направити човека. Наравоученије каже: "Бој не бије свијетло оружје, већ бој бије срце у јунака".
Санела и Славиша са децом у римским одорама

- Зато негујемо витешки дух, који може да се опише у две речи - охристовљени јунак. То је дух који је преживео, захваљујући коме смо ми опстали и због кога се сећамо цара Лазара, српских витезова и јунака, који су од Косова до данашњих дана положили живот на олтару отаџбине, вере и нације. Зато се и "Свибор" труди да сачува начин живота дичних предака за сва будућа поколења и да не дозволи да потпадну под утицај новотарија за које не знамо куда ће да их одведу - поручује Радивој.
Атракција за бројне посетиоце били су и Славиша Милосављевић, председник Коњичког клуба "Небеско брдо" из Паљана, и његова супруга Санела, који су били обучени као Римљани и њихова деца. Њих двоје довели су енглеске галопере, које су посетиоци могли да слободно јашу.
Демонстрација баратања мачем

ПАКЛЕНИ ВИТЕЗ
МЕЂУ члановима "Свибора" био је и водитељ емисије "Паклана кухиња", Саша Мишић.
- Најбитније је што и мушкарци и жене нађу своје место, обоје могу да буду витезови и да чувају традицију. Витештво не значи само мач, тако да витез могу бити и жене, деца и старци. Дечаци обично сањају да буду астронаути или витезови. Нико не жели да буде пекар, молер или кувар - пошалио се Саша и на свој рачун.
ЗА СВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
ВИТЕЗОВИ су приказали и припремне вежбе, које су служиле да младе уведу у витешки ред. Посетиоци су тако били у прилици да виде каријање, грабљење капице, натезање клипка, вучење палије, хајдучко прескакање, голоруке и борбе разним средњовековним оружјем, а било је вежбано меканим оружјем да би и деца могла да се опробају у овим вештинама.