ИЗГРАДЊА МХЕ НА ЦИЈЕВНИ: Албанци су градили без консултација
07. 09. 2019. у 20:53
Овај догађај би могао довести до међудржавног спора између Подгорице и Тиране. Обе владе су у обавези да укључе једна другу у процес добијања дозвола

УЗАЛУД је званична Подгорица покушавала да утиче на то да суседна Албанија стане са изградњом малих хидроелектрана на реци Цијевни која протиче и кроз Црну Гору јер то угрожава кањон као "споменик природе". Игнорисање комшија у Тирани овог проблема могло би довести у питање добре односе који трају са обе стране Проклетија.
Из Владе у Подгорици саопштили су да их албанске колеге никада нису консултовале о тим плановима. Због тога су глас у одбрану "заробљене реке" подигли еколози, као и многобројне НВО, тражећи да се обуставе радови. И када су се ових дана обрадовали објављеним сликама на друштвеним мрежама о рушењу малих ХЕ у Албанији, стигло је упозорење са друге стране границе да је на делу политичка пропаганда. То је, нажалост, потврђено када се албански премијер Еди Рама на "Фејсбуку" похвалио фотографијама рушења једне од хидроелектрана. Албански еколози су све демантовали новим фотографијама Цијевне која је "стрпана" у цеви.
- Цијевна је осуђена на доживотни затвор! Била је једна од најлепших река које смо имали, али је више нећемо имати. Мештани који су је штитили од разних нападача нису је могли заштити од освајачких владара. Река ће тећи челичним цевима и главне атракције у области Кељменд више неће бити - написао је на друштвеним мрежама Абдулах Дику, експерт за заштиту животне средине.
Прочитајте још - Албанске цеви претњa Цијевни
Министарство одрживог развоја и туризма тражило је од колега из Тиране информацију о овој спорној градњи и наводно су се договорили да ће "у духу добрих суседских односа усагласити став око одрживог управљања овим заједничким водним ресурсом". Заштитници природе у Црној Гори позивали су више пута на обуставу радова упозоравајући да би њихов наставак могао довести до нестанка реке која протиче кроз две земље.
Владе Црне Горе и Албаније су, према конвенцији о процени утицаја на животну средину у прекограничном контексту, у обавези да укључе једна другу у процес добијања дозвола. На тој реци су, према Студији заштите Цијевне из 2011.године, направљене три хидроелектране - Селца, Тамара и Вукли. У документу се наводи да је пројектовано, али не и одобрено, још пет ХЕ.
ПУНА ЕКСПЛОАТАЦИЈА
ПРЕДСТАВНИЦИ "Грин хома" су обишли спорни терен и на лицу места се уверили у "касапљење" реке. Једна хидроелектрана гради се у горњем току, а друга у пограничном месту Тамара.
- У постављању цеви промера 130 цм, на дужини од 2,3 км и више, запремина воде износи око 3.000 кубика воде, што ће и током водног периода захватати готово сву количину воде из Цијевне. Овде нису укључене МХЕ на другим притокама, попут Цијевне Вуклитске, које додатно мултипликују утицај на доњи ток Цијевне - казала је Наташа Ковачевић, представница те организације.
realist.
07.09.2019. 21:16
Milo uvuko, Crnu goru u .... do guse jednog dana zvace se Severna Albanija.
A kod nas ko gradi?!
Коментари (1)