НОВИ ЗАКОН О ВОЈСЦИ У ЦРНОЈ ГОРИ: Одбијеш НАТО, добијеш отказ

И. Д. С

16. 05. 2019. у 20:25

Измене закона о војсци Црне Горе доносе ригорозне казне за неучешће у мисијама. За власт овде је реч о патриотизму, али за опозицију је то скандал

НОВИ ЗАКОН О ВОЈСЦИ У ЦРНОЈ ГОРИ: Одбијеш НАТО, добијеш отказ

Подизање НАТО заставе у Црној Гори

ЦРНОГОРСКИ парламанет расправљао је у четвртак о изменама и допунама Закона о војсци којима је, између осталог, предвиђен отказ сваком војнику који одбије да учествује у НАТО мисијама, као и новчане казне до 1.500 евра за оне који се не одазову позиву за службу у резервном саставу војске.

Док су из владајуће партије измене бранили речима о патриотизму и унапређењу сектора одбране, из опозиције су их категорисали као скандалозне.

Према речима посланика Демократског фронта Небојше Медојевића обавезност учешћа у НАТО мисијама под претњом отказа је опасан преседан, с обзиром на то да Црна Гора није постала чланица тог савеза вољом грађана, већ "вољом политичке елите која мора да слуша наређења која стижу са стране". Поручио је и да посланици не смеју да дозволе да војници постану "топовско месо за остваривање интереса глобалне банкарске фашистичке елите", те да им се мора обезбедити да се позову на члан 9. Европске конвенције о људским правима.

- Да ли ће неки Бошњак у униформи војске Црне Горе, а који је верник, моћи да се позове на приговор савести и одбије да учестује у нападу на своје сународнике из региона и да каже "ја нећу да пуцам на своју браћу". Исто се односи и на војника који је српске националне припадности, а војник је Црне Горе, да ли се и он може позвати на приговор савест у случају да буде послат на север Косова и Метохије, а да притом не добије отказ - питао је Медојевић министра Предрага Бошковића.

Његов партијски колега, Милун Зоговић, закон је оценио као контрадикторан.

Овим предлогом закона ставља се знак једнакости између очувања територијалног интегритета Црне Горе и на пример Албаније или Хрватске, јер је интерес НАТО-а главни државни интерес Црне Горе, тако да ће наши војници потенцијално морати да гину за интересе, на пример Хрватске и Тиране или да ратују против војске Србије на Космету - каже Зоговић.

Образлажући неопходност доношења измена Закона о војсци, министар Бошковић је казао да су разлози за то усаглашавање са стратегијским документима, прописивање службе у резервном саставу војске, војна обавеза, као и измене послова Генералштаба.

КАЗНЕ

ПРЕДЛОЖЕНИМ изменама закона предвиђена је новчана казна од 150 до 1.500 евра за особу која се не одазове на позив за службу у резервном саставу, ако се не одазове позиву Министарства одбране за вршење војне обавезе у миру и ако војну књижицу изнесе из Црне Горе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

DEDA RAKA

16.05.2019. 21:23

Opa bato - mnogo volem NATO. Prelaim u preduzetnike. pravim "ličnu ambalažu - Montenegrosi će to da tražu !

GALEB BIJELI- ANTE BAN

17.05.2019. 07:24

PRAVILNO! Članstvo u NATO- traži i obaveze! Ne sumnjam da će ih vlada Crne Gore ispoštivati! Za kolektivnu zaštitu treba nešto dati zauzvrat; cg-vojnici će pojedinačno odlučiti, i bit će ih dovoljno! Uostalom; još NITKO iz NATO-a nije izišao, a stalno mu prilaze nove članice!