Кладионице пуне ЦГ буџет
12. 03. 2019. у 08:53
Од концесионих накнада приређивача игара на срећу у државну касу лане се слило 8,3 милиона евра. У евиденцији 72 обвезника, односно 1.356 објеката

Фиксни део обавезе приређивача износи 500 евра месечно
У ДРЖАВНИ буџет Црне Горе прошле године слило се по основу концесионих накнада 8,3 милиона евра од оних који приређују кладионичарске игре, саопштили су за "Новости", из Управе за игре на срећу.
- Те обавезе су прописане чланом 54 Закона о играма на срећу, који каже да се концесиона накнада састоји од фиксног и варијабилног дела. Фиксни део обавезе приређивача износи 500 евра месечно по кладионици, док се варијабилни део одређује месечно у износу од 10 одсто од основице коју чини укупан износ уплата, умањен за вредност исплата - појаснили су у Управи.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Подривају темеље Мамуле?!
Поред концесионе накнаде приређивачи игара на срећу имају обавезу уплате пореза и доприноса. Евидентирана су 72 обвезника, односно 1.356 објеката. Међутим, пракса је да приређивачи игара на срећу имају и другу делатност.
- Не постоји евиденција о запосленима у кладионицама и казинима, односно осталим објектима који су у власништву те фирме - каже Милица Вулетић из Пореске управе. - Тренутан број осигураника на шифру запослења износи 2.086. Просечна бруто зарада износи 342 евра.
А где је граница када забава прерасте у зависност питали смо социолога Срђана Вукадиновића.
- Сума, односно висина уплате, мање је битна. Није важно да ли неко уплаћује евро, два или пет. На то посебно треба обратити пажњу, јер свакодневно клађење је врста зависности. Крене се са малим улозима, па ако буде и добитка онда се све више игра и постепено се улази у финансијске дубиозе. И онда корак по корак, заваравање да се може са мало добити много. Рачунају, "ја ћу се од тог порока отргнути". Такви су ретки - истиче Вукадиновић.
Ретки су они који се повремено "играју", а чешћи случајеви да се свакодневно кладе. Имају и где. Кладионица не мањка, има их на сваком ћошку. Улози од оних симболичних, па и већих у стотинама или чак хиљадама евра.
- Кладим се свакодневно. Рекреативно. Уплате су од 50 центи до два евра. Понекада се и добије. Све у свему, мислим да нисам у губитку - испричао нам је Бранко К., кога смо затекли у једној од подгоричких кладионица.
И Жарко Р. не пропушта клађење. Каже свакога дана коцка се са улогом од два до пет евра.
- Играм све. Кладим се на утакмице фудбалске, кошаркашке, хокеј. Одиграм и томболу, па сваког дана. Осим тога, често и трке паса - набраја Жарко и додаје да су добици баш ретки, а улози, ако се има и виши од пет евра.
И док бизнис клађења у Црној Гори "цвета", има држава у региону које су забраниле рад кладионица. Албанија је почетком године затворила око 4.300 уплатних места. О затварању размишљају и у Северној Македонији. Код нас, кажу, такве иницијативе нема.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Мост над "Невестом"