У каси Црне Горе 2019. више од 2,5 милијарди
22. 11. 2018. у 08:15
Буџет за наредну годину већ је требало да буде утврђен, међутим на дневном реду ће се наћи тек данас. Разлог за кашњење је што Закон о државној управи није усвојен и у процедури је
.jpg)
ЗАКОН је јасан - предлог буџета за наредну годину морао се наћи на седници Владе, а најкасније и бити утврђен до 15. новембра текуће године. Рок је пробијен, а у Министарству финансија питали смо зашто? Разлог, како нам је појашњено, јесте то што још није усвојен Закон о државној управи који је у скупштинској процедури. У Министарству јавне управе су нам рекли да је предлог прошао на Влади, као и на одборима у парламенту, а на пленуму ће се наћи на заседању које почиње данас, и то као девета тачка дневног реда. Према нашим сазнањима буџет за 2019. биће изнад две и по милијарде евра, односно највиши до сада.
Прочитајте још:Црна Гора: Буџет "краћи" за 20 милиона
- Припремљени буџет резултат је наставка спровођења мера фискалне консолидације, које за циљ имају смањење буџетског дефицита и постепено смањење јавног дуга - навео је недавно Дарко Радуновић, министар финансија. - У складу са постављеним циљем, буџет за 2019. карактерисаће бржи раст прихода у односу на расходе, чиме се постиже опадајући тренд буџетског дефицита.
Министар је подвукао и то де ће током 2019. средства за финансирање буџета бити обезбеђена из постојећег депозита, као и задужењем на финансијском тржишту, предност ће се, каже, дати домаћем кроз издавање локалних обвезница, са различитим периодима отплате. Такође, у обзир долазе, поручио је, и комерцијални аранжмани са домаћим банкама, у зависности од интересовања и услова под којима ће се средства обезбеђивати.
Прочитајте још: ЦГ: Стечај у крајњој нужди
А пред посланицима је данас и завршни рачун буџета за прошлу годину, као и извештај Државне ревизорске институције о том акту, али и о ревизијама урађеним од октобра прошле до октобра ове године. Расправљало се о тим документима већ на скупштинском Одбору за економију, финансије и буџет. Добили су зелено светло за усвајање на предстојећој седници парламента, али уз полемику око државне помоћи која је током претходне године додељена националној авио-компанији.
Ревизори су утврдили да је Министарство саобраћаја из буџетске резерве у 2017. определило "Монтенегро ерлајнсу" 6,4 милиона евра. Констатовали су да је нешто више од 2,2 милиона та компанија добила како би вратила кредит и избегла активирање државних гаранција за позајмицу. Међутим, нема образложења за више од четири милиона евра.
- Ако је у питању помоћ, имате ли мишљење Комисије за државну помоћ? Ако је помоћ, јесте ли то пријавили Европској комисији? Ако је позајмица који су услови под којима то треба да се врати и да ли су вратили тај новац - питао је Рашко Коњевић, посланик СДП.
Милан Дабовић, председник Сената Државне ревизорске институције, поручио је да Законом о буџету није дозвољено да се фискални систем бави позајмљивањем средстава.
.jpg)
ПОЗАЈМИЦА
МИНИСТАР Радуловић објаснио је да је држава дала 2,2 милиона евра уз обавезу националног ауто-превозника да тај дуг врати у 24 рате, да не би дошло до активирања државне гаранције у много већем износу него што је овај, са надом да ће они имати могућност да дуг врате. Међутим, уплатили су једну или две рате.
ФАЛИ 550 МИЛИОНА ЕВРА?
ПРЕМА писањима црногорских медија, недостајаће у буџету 550 милиона евра. Од тога 180 милиона покриће новац преостао од овогодишње емисије еврообвезница. Према тој рачуници задужење у 2019. биће 370 милиона. Подсећамо, еврообвезнице вредне пола милијарде евра емитоване су како би се измириле обавезе у овој, наредној и 2020. години.