Села око Пљеваља на удару миграната
06. 11. 2018. у 10:19
Проблеми становника рубних подручја општине Пљевља дуж границе према Босни и Херцеговини. Мештани страхују, јер је више од 40 кућа опљачкано, а једна чак и запаљена
.jpg)
Душко Мирковић крајем септембра угостио групу миграната / Фото Приватна архива
СВЕ већи број становника рубних подручја општине Пљевља који гравитирају према БиХ, односно Републици Српској, све чешће се суочавају са проблемима које им причињавају илегални мигранти којима су Пљевља постала незаобилазна дестинација на рути која из Грчке води преко Албаније, Црне Горе, БиХ, Хрватске. Да је ситуација озбиљна говори податак, који је објавио пљеваљски портал, да је више од 40 кућа опљачкано, а једна је чак и запаљена!
Душко Мирковић, Пљевљак који живи у Бару, казао је да је проблем миграната у граничном подручју, након две године, достигао кулминацију. Он је предочио са каквим се све недаћама суочавају.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: За убиство комшија 20 година затвора
- Имам стару кућу, реновирану, у селу Метаљка на самој граници према Босни. Ово је већ други пут да ми мигранти проваљују у кућу. На почетку лета одвалили су катанце, боравили ту неко време и однели нешто ствари. Последњи пут, комшије су ми на дан славе јавиле да ми је проваљена кућа и да је пуна миграната. Одмах сам алармирао полицију, али док су они, након два сата стигли, незвани гости су побегли.
По његовим речима, у становништво, у рубним крајевима општине Пљевља, увукао се страх, подсећајући да су у његовом селу мигранти запалили једну кућу и шталу.
- У сваку другу кућу у нашем селу, где људи не бораве стално, мигранти су провалили. Беспомоћни смо да било шта учинимо. Пријављујемо полицији, мада су и они у великом проблему, не знају шта са њима да раде односно где да их сместе. Из Босне их враћају у Црну Гору - казао је Мирковић, питајући се да ли је могуће да се појача контрола и ангажује војска.
- Наша војска брани тамо некога у Авганистану, не знам где све иду, а требало би да дођу на своја врата и бране своје - огорчен је Мирковић, који закључује да је "дошла вода до пода да људи не смеју да изађу у двориште".
Мирковићева кућа у селу Метељка на удару миграната
.jpg)
За прелазак у Босну и Херцеговину мигранти углавном користе два гранична прелаза, на Метаљци и прелаз недалеко од рударског насеља Шула, који је мање прометан и мање штићен. Већина успе да илегално пређе границу, али има и оних који преживљавају праву голготу.
Пљевља су одавно постала место где се мигранти одмарају, снабдевају храном, а онда, углавном ноћу, илегално, кроз шуму крећу преко границе. Иначе, велики број избеглица борави у сигурној кући "Бона фиде" у Пљевљима. Од фебруара је кроз овај центар прошло више од 1.300 миграната.
Директорка Сабина Таловић недавно је казала да у просторијама сигурне куће избеглице добијају неопходну помоћ и ту бораве док не одлуче да наставе путовање.
.jpg)
- Они долазе гладни, уморни, повређени, са децом, без ичега, у прљавој гардероби. Код нас су им обезбеђени купање, шишање, храна, одећа, спавање - казала је Таловићева додајући да све оне које, због ограничених капацитета, они не могу да приме, смештају у један приватни пансион, а трошкове сноси Општина Пљевља.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ДОНИРАЊЕ ОРГАНА У ЦГ: Коначну одлуку доноси породица преминулог
ТАКСИСТИМА ЗАБРАЊЕН ПРЕВОЗ
МИГРАНТИ стижу у Пљевља махом из Подгорице, и то редовним аутобуским линијама, а ноћу покушавају да пређу границу. Неколико таксиста је казало да су у почетку превозили мигранте као и све друге путнике, али да им је полиција то забранила. Тврде и да су услугу превоза до граничних прелаза наплаћивали око 30 евра, а да сада имају сазнања да поједине групе то раде за 200 евра по тури.