Отров у аутићима

М. Дробњак

23. 10. 2018. у 10:54

Токсичне материје пронађене у играчкама које су доступне на црногорском тржишту. Састав штетан за репродуктивни, ендокрини систем и памћење

Отров у аутићима

У саставу између осталог откривен и бром Фото Н. Фифић

ЕВРОПСКА студија показала је контаминираност дечјих играчака направљених од рециклираног електронског отпада, а токсичне материје пронађене су и у играчкама доступним на тржишту Црне Горе, саопштили су из НВО "Грин хоум". Ова невладина организација је из Црне Горе послала осам врста играчака на испитивање, а за анализу изабрана су три: полицијски аутомобл (МН-Т-1), аутомобилски пуцач (МН-Т-7) и ауто (МН-Т-9).

Из "Грин хоума" напомињу да су истраживања Прашког универзитета за хемију и технологију указала на алармантне чињенице да се отровни бромирани ретарданти, опасне хемикалије из електронског отпада налазе у дечјим пластичним играчкама произведеним рециклажом ове врсте отпада.

- Истраживање које су спровеле организације ИПЕН и "Арника" указује да се токсичне хемикалије које се користе у изради пластичних кућишта за електронске производе, преносе у производе који настају употребом рециклиране пластике. Анализа узорака 109 играчака, додатака за косу и кухињског прибора из 18 земаља показала је да је 107 предмета (98 одсто) садржало мерљиве концентрације токсичних хемикалија. Ове хемикалије су дуготрајног дејства и познато је да оштећују репродуктивни систем и ометају рад ендокриног система, негативно утичу на развој интелектуалних вештина и пажњу, а истраживање Универзитета Беркли показало је да се у крви жена могу гомилати и утицати на њихове шансе да затрудне - навели су из "Грин хоума".

Анализом је утврђено да сва три узорка садрже токсичне хемикалије, односно супстанце које су наведене у Стокхолмској конвенцији за глобалну елиминацију, а која има за циљ да заштити здравље и животну средину постављањем строгих граничних вредности за дефинисање опасног отпада и забрани његов извоз и рециклажу.

Стандарди прописани Стокхолмском конвенцијом биће једини инструмент који се може применити за спречавање увоза и извоза контаминираног отпада, наводе из "Грин хоума".

ОГРАНИЧЕЊА

- ЗАКОНОДАВСTВО Европске уније дефинише значајно ниже граничне вредности садржаја токсичних хемикалија у новој пластици од оне направљене од рециклираног материјала. Иронично, да су производи анализирани у овој студији направљени од нове пластике уместо рециклираних материјала, готово половина узорака не би била у складу са Уредбом ЕУ о дуготрајним опасним материјама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

Baba Vanga

23.10.2018. 11:33

I sta mi da radimo sa tom informacijom? Valjda postoje sluzbe koje treba da sprece takav uvoz. Pokazite nam bar slike tih otrovnih proizvoda pa ako smo ih kupili da ih bacimo. Sta nam vrede ove informacije?