СЛОГА НА ПЛАНИНСКОМ ИМАЊУ: Деветочлана породица лепо живи од рада и богатства природе
31. 07. 2018. у 13:02
"Новости" у посети домаћинству Бујишића из села Мијаковићи код Пљеваља. Обрађују десетине хектара земље и гаје стоку, беру шумске плодове...
.jpg)
Породица Мијаковић има седморо деце
ОНО што је некад било правило у селима планинског дела Црне Горе - велике породице и многобројна стада, сада је права реткост. На срећу, деветочлана породица Бујишић, из пљеваљског села Мијаковићи, по много чему се издваја од осталих црногорских. Славенка Мира и Вељко имају "пуну кућу" - седморо деце у кући, а у стаји велико стадо оваца и крава.
Прочитајте још: Органска производња на брду изнад Јовца
Иако тек стасавају, свако од седморо деце, осим удате Тање, има своје задужење у оквиру овог породичног домаћинства. Двадесетогодишњи Петар помаже у домаћинству, али већ увелико ради и као дрвосеча. Јелена (16) помаже мајци у кућним и пољским пословима, а четрнаестогодишњаци Љубиша и Душко су главни чувари стада, оваца и крава. Чак и Дарко (8) и Марија (4) имају своја задужења, мада су поштеђени тешких сеоских послова.
- Имамо око двеста оваца и јагњади и осам крава музара, јуницу и телад - каже глава фамилије Вељко, који, уз бригу о домаћинству, често "скокне" до шуме да бере гљиве, боровнице, јагоде, купине, лешнике и друге плодове којима су околне шуме богате. - Сложна смо породица, деца су радна и послушна, тако да многобројне послове у домаћинству, рекло би се, са лакоћом обављамо.
Прочитајте још: Километри леја јагода код Бекића
Чобани Љубиша и Душко чувају стоку по шуми званој Коријен и кажу да се не плаше ни вукова ни змија, којих у овом крају и те како има. Сваку своју овцу познају по лику, тако да не морају да их броје да би утврдили да ли им нека недостаје. Досад им се никад није десило да увече комплетно стадо не врате кући.
Цела породица марљиво ради
.jpg)
Многобројне послове преко својих руку преваљује домаћица Мира, не само у домаћинству, него и ван њега. Бујишићи се баве и продајом сира врхунског квалитета.
- Имамо сталне купце, па са продајом, засада, немамо проблема. Такође, када стасају за продају, и за јагњад релативно лако налазимо купце - додаје Мира.
ЛЕПА ЗАРАДА
Бујишићи су познати и по сакупљању шумских плодова, посебно печурака, лешника и клеке. Пре неколико година, када је после великог пожара у оближној шуми добро родила гљива смрчак, зарадили су око 5.000 евра. Годишње сакупе од 25 до 50 килограма дивљег лешника, и углавног га користе за своје потребе, а понекад часте неког рођака или пријатеља. Сакупе и око две тоне бобица клеке.
1
31.07.2018. 14:48
opet mne!?
@1 - Tamo su oko 60% Srbi, tako se izjasnjavaju!
onda, u redu...
Коментари (3)