Сусрет бродова, али без инцидената у Пиранском заливу
30. 12. 2017. у 11:02
Три хрватска рибарска брода у пратњи полицијског пловила испловила су јутрос на подручје Пиранског залива, како би извукли мреже које су у петак бацили у море и потом су се без икаквог инцидента вратили у матичну луку

Илустрација / Фото Thinkstock
Три хрватска рибарска брода у пратњи полицијског пловила испловила су јутрос на подручје Пиранског залива, како би извукли мреже које су у петак бацили у море и потом су се без икаквог инцидента вратили у матичну луку, јавља Хина.
На место где су се налазиле мреже појавило се и једно пловило словеначке полиције, али се након упозорења да се налази у хрватским територијалним водама, одатле удаљило.
Словеначке власти најавиле су раније да данас почињу спровођење арбитражне одлуке о граници са Хрватском, као и да ће имплементација кренути на морској граници, у Пиранском заливу. Словенци су најавили да бродове који пређу границу више неће упозоравати него - санкционисати.
Начелник сектора за границу истарске Полицијске управе Лорис Козлевац каже, међутим, да су се "сви разишли".
"Хрватски рибари подигли су своје мреже које су се налазиле на том подручју, те се с уловом вратили у матичну савудријску луку", рекао је он и додао да током дана не очекује никакве сличне догађаје, јер су "рибари у разговору с полицијом казали како у суботу не намеравају више испловљавати".
"С хрватске стране не очекују се никаква испловљавања рибара. Хоће ли током дана доћи до повреде линије разграничења са словеначке стране, остаје да се види", рекао је Козлевац.
Он је раније новинарима рекао да је хрватска полиција код сваке повреде линије разграничења од стране словеначких пловила поступала уобичајено, односно издала им упозорење да се налазе у хрватским територијалном водама.
Након упозорења словеначки бродови су сваки пут напустили територијалне воде Хрватске.
Арбитражни суд за гранични спор између Хрватске и Словеније одлучио је у јуну да велика већина Пиранског залива припада Словенији и да та земља добије коридор до међународних вода.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: „BUDITE OPREZNI”: Ceraru kolege poručile da se pazi zbog dosadašnjih loših iskustava sa Hrvatskom
Словеначке власти, како су и најавиле, почеле су да спроводе арбитражну одлуку о након истека шестомесечног рока за њену припрему и пошто је у словеначком парламенту усвојен сет "закона за спровођење".
Хрватска, међутим, која је пре саопштавања одлуке, изашла из поступка арбитраже, не признаје одлуку суда, за коју сматра да је поступком словеначких представника корумпирана.