Лажњаци у ЦГ стижу из иностранства

В. Н.

05. 12. 2017. у 08:57

У Црној Гори откривено је 655 фалсификованих новчаница, а највише је оних од 20, 50 и 100 евра. Ове године је до трезора Централне банке стигла само једна лажна новчаница

Лажњаци у ЦГ стижу из иностранства

У ЦРНОЈ Гори се најчешће појављују добро израђени фалсификовани еври произведени ван наше границе. До краја октобра откривено је 655 лажних новчаница. Према подацима Централне банке, 90 одсто лажњака чине апоени од 20, 50 и 100 евра.

Банке и поште имају посебан апарат који препознаје фалсификоване евре. Како да препознамо лажњак, објаснили су нам у Централној банци Црне Горе.

Прва лекција у препознавању фалсификованог новца је да свака новчаница има неколико елемената заштите од кривотворења. Све то се може проверити без употребе било какве опреме. Довољно је да новчаницу окренете прему светлу.

- Оригинална новчаница увек има светлији номинални број у воденом жигу у односу на главни мотив - казао је Дејан Левичар из ЦБЦГ.

Када се оригинална новчаница стави на тамну подлогу, број испод воденог жига остаје таман. Код лажних је беле боје. Следећи знак препознавања је пресијавајућа трака која се код мањих апоена налази на полеђини.

- Код већих апоена са полеђине налази се мастило које мења боју. Када се те новчанице померају, нијансе иду од розе до маслинасте - објашњава Левичар.

Како су фалсификатори прву серију евра ископирали до савршенства, план је био да се новим новчаницама спречи производња лажњака. Ни то није спречило манипулацију.

- Код друге, Европа серије додат је нови заштитни елемент, то је смарагдни број. Постоји једна смарагдна боја која "плеше" по броју новчанице - казао је Левичар.


ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ:
Депоније ничу и на обали

- У укупном збиру фалсификата када се гледа време од почетка 2002. до 2017. године, више од 60 одсто вредности фалсификата је откривено од стране надлежних органа и тужилаштва пре пуштања у оптицај или дистрибуције у друге земље - наводи Левичар.


САМО ЈЕДНА У ТРЕЗОРУ

ФАЛСИФИКАТИ који су пуштени у промет најчешће су откривени на шалтерима банака и поште. Лажњаке све чешће препознају на касама и грађани. Ове године је до трезора Централне банке стигла само једна лажна новчаница, што је, како кажу у Централној банци, похвално јер се води рачуна какав се новац узима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације