ИЗБОРИ У ИЗРАЕЛУ: Нетанијаху купаче “извлачио из воде” да гласају за Ликуд
09. 04. 2019. у 12:19
У Израелу одржани парламентарни избори, који актуелном премијеру, ако победи, омогућавају и пети мандат. Мировни процес са Палестинцима није био главна тема избора. Бени Ганц у испитивањима први фаворит

Бењамин Нетанијаху Бени Ганц
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Ubijen Palestinac uoči protesta na granici sa Izraelom
ИЗБОРЕ за нови сазив израелског парламента, одржане у уторак, обележило је агитовање без преседана - актуелни премијер Бењамин Нетанијаху (69) шетао је по плажи у Нетанији и апеловао на купаче да изађу из воде и гласају за његову партију Ликуд. Свет на изјашњавање 6,3 милиона Израелаца са правом гласа гледа као на својеврсни референдум после ког би он могао, пети пут узастопно, да заседне у фотељу шефа владе.
Актуелни премијер је у предизборну трку ушао са оптужбом за корупцију и могуће оптужбе за превару и кршење поверења, што је потврдио израелски врховни тужилац. Ако победи на изборима и настави да влада и после подизања оптужнице, међутим, могуће је да ће у неком тренутку морати и да поднесе оставку.
Нетанијахуов главни ривал на изборима је Бени Ганц (59), бивши командант војске. Док је премијер агитовао за самог себе, Ганц је зауставио возило у ком је обилазио биралишта да би помогао мотоциклисти, повређеном у саобраћајној несрећи. Израелски медији подсећају да је Ганц, такође мотоциклиста, у недељу предводио око сто возача мотора у Тел Авиву у оквиру своје изборне кампање.
Аналитичари, који су кампању оценили као изузетно прљаву и оријентисану на кандидате, а не на програме, кажу да су ово, годинама уназад, најнеизвеснији избори. Нетанијаху ће, ако победи, бити премијер са најдужим стажом, будући да ће престићи оца нације Давида Бен Гуриона по времену проведеном на овој функцији.
Ганц је новајлија у политици, што садашњем премијеру донекле олакшава посао.
Мировни процес са Палестинцима није био главна тема избора, наглашавају светски медији. Лабуристи, који су 90-их направили мировни споразум са Палестинцима, у међувремену су изгубили гласаче.
Нетанијаху је против стварања палестинске државе и жели да присвоји што више окупиране Западне обале. Ликуд није објавио јасну платформу, него се углавном хвалио ранијим, нарочито спољнополитичким успесима. Међу њима, Нетанијаху је наводио повлачење САД из нуклеарног споразума са Ираном, снажне везе са Белом кућом откако је у њој Доналд Трамп, подршку Вашингтона израелским аспирацијама према Јерусалиму и Голанској висоравни.
Лидер ултранационалистичке Зехут партије Моше Фајглин - који жели да Палестинци емигрирају са Западне обале и из Газе, а залаже се и за легализацију марихуане - могао би да узме најмање четири места и тако буде језичак на ваги.
НЕРАДНИ ДАН
НАДМЕТАЛО се чак четрдесетак партија, а у уторак је био нерадни дан. Одзив на изборе у Израелу је традиционално висок, 2015. године изашло је 72 одсто бирача.
НЕСЛОЖНИ АРАПИ
Израелски Арапи, који чине петину становништва, никад нису били снага која осваја места у израелском парламенту Кнесету. Имали су, додуше, 2015. године, четири арапске листе заједнички наступ и очекивало се да ће освојити чак 13 места, али су се распали.