СЕЛЕ ДИКТАТОРА: Франко добија нови гроб
24. 06. 2018. у 07:57
Шпанија из "Долине палих" премешта посмртне остатке Франциска Франка. Нови закон предвиђа скидање симбола франкизма

Франциско Франко
СПЕЦИЈАЛНО ЗА „НОВОСТИ“
БАРСЕЛОНА
Недалеко од Мадрида, близу манастира Ел Ескориjал у коме почивају посмтртни остаци многих шпанских краљева, постоји "фараонски" споменик жртвама шпанског грађанског рата. Тамо почива 33.847 страдалих на обе стране, републиканаца и фалангиста. Монументална грађевина, са доминантним крстом висине 150 метара, грађена је по налогу генерала Франсиска Франка од 1940. до 1958. са идејом о "националном помирењу". Место је добило назив "Долина палих". Тамо је сахрањен, по сопственој жељи, и сам Франко, поред Прима де Ривере, вође војног удара 1923.
Прочитајте још:Умрла Кармен Франко, кћерка Франсиска Франка
Франко почива у "Долини палих" од 1976, али ако прође идеја Педра Санчеса, новог премијера Шпаније, он ће у догледно време бити пресељен на неко друго место које треба да одабере фамилија. Тим планом, који је још далеко од реализације јер треба да се спроведе законска процедура која може да потраје и годину дана (краћи пут је евентуални краљевски декрет), Санчес жели да испуни једно од обећања у оквиру реформе Закона о историјском сећању. Тај закон предвиђа скидање свих симбола франкизма, што многе општинске власти не поштују задржавајући називе имена, тргова и симбола из Франковог доба. Закон је од 2007. на белом хлебу јер је влада Маријана Рахоја укинула сваку дотацију за његово спровођење.
Социјалисти су 2017. у Конгресу покренули иницијативу за сеобу Франка из "Долине палих", што су подржали посланици Сијудаданоса и Подемоса (укупно 198 гласова) док је 140 посланика на челу са Народном партијом било суздржано. Није урађено ништа.
Алберто Ривера, лидер Сијудаданоса, дао је "условну" подршку идеји Педра Санчеса рекавши да ће је подржати ако "Долина палих" треба да буде "национално гробље, као у Арлингтону (САД), где заједно почивају они који су се борили на различитим странама". Упозорио је да ће бити "против" ако иницијатива "поново дели Шпанију".
Споменик председнику пре монтирања на гробљу

ЗАРАЂУЈУ, АЛИ ИМА ДИЛЕМА
Сваке године "Долину палих" посети од 150.000 до 500.000 људи. Влада финансира одржавање са два милиона евра годишње. Све делује импресивно, али код многих Шпанаца траје дилема да ли они који су били на супротним странама у грађанском рату треба да буду заједно на гробљу.
Главни даса
24.06.2018. 08:43
Један од корака који српска власт мора да предузме да би била заиста српска је симболички обрачун са титоизмом. Ето јој примера како се такве ствари раде...
@Главни даса - Preminuli se sahranjuju na grobljima, a ne u delu tudjih dvoraca, kao broz. Sledimo Spaniju, nismo mi najvece budale kao zbog turista, pa neka ga sahrane u HR. pa nek oni zaradjuju. I to mi odrzavanje placamo i muzej koji je jjadan, sve vredno nema nide, samo neke neugledne uniforme, poguzvane, bolje se resiti toga i ko je on nama Srbima? Kralj Petar je sebi i porodici svojim novcem sagradio crkvu i mesta za sve Karadjordjevice, ziveo je u maloj kuci pored crkve-KRALJ!
- Jedino Srbija se neodrice svog komunistickog drzavnika i vecnog predsedjika Srbije....pardon SFRJ sloser marsala Broza..."Vostabi Serbije davno si zaspala..."
Шта је са Павелићовим гробом?
Франко је био витез Шпаније
Коментари (7)