ЗАПИСИ ИЗ ПАРИЗА: Улица Гренел
25. 02. 2018. у 08:39
Париска улица Гренел целом својом дужином од два километра и 250 метара крије архитектонске и историјске бисере који су, сами, довољни да дочарају занимљиву слику прошлости читавог једног града

ИАКО је био слеп, када је уређивао резиденцију коју му је између 1720. и 1723. подигао Жан Куртон, Антоан Франсоа од Тремоаја, војвода од Ноармутијеа и Роајана, брижљиво је и с наглашеним укусом одређивао мустру на орнаментима, облик огледала и изглед камина, а тканине дуго бирао на додир док су му декоратери до танчина описивали нијансе боја. Ту се, касније, на броју 138 улице Гренел, одмах пошто је херојски изашао из ровова Западног фронта, 1919. населио маршал Фош и у миру провео преосталих десет година живота.
Париска улица Гренел целом својом дужином од два километра и 250 метара крије архитектонске и историјске бисере који су, сами, довољни да дочарају занимљиву слику прошлости читавог једног града. Већ иза кућног броја 15, Луј Арагон је у вили Берул држао средином двадесетих свој Биро за надреалистичка истраживања. Између нумера 57 и 59 змајеви разјапили чељусти, зими осушених грла, у фонтани Четири годишња доба, коју је средином 18. века израдио скулптор Едме Бушардон, у барокном стилу Луја Петнаестог. Одатле је писац Алфред де Мисе кренуо са Жорж Сандовом на пут у Венецију.
У уској, једносмерној улици, ширине десетак метара, уздижу се силна здања резбарених врата, изграђена за оновремене виконте, грофове и маркизе, као што је и вила Етре, коју је краљевски архитекта Робер де Кот подигао почетком 18. века за војвоткињу Мадлену Дијану де Ботри од Вобрена, данашњу резиденцију амбасадора Русије.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - ЗАПИСИ ИЗ ПАРИЗА: Алеје славних
У ништа мање репрезентативним грађевинама гизде се и резиденција амбасадора Холандије, амбасаде Новог Зеланда, Јужне Кореје и Швајцарске, Италијански културни центар и Европски регулатор за хартије од вредности. Били су ту, или су још увек смештени, свеколики државни секретаријати и министарства, Конзуларна гарда, Високи савет за једнакост жена и мушкараца и надалеко познати Војно-меморијални комплекс Инвалиди у ком је сахрањен Наполеон, чији топови упразно циљају Мост Александра Трећег.
У улици Гренел су и најстарија кафана у Паризу "Код мале столице", изгубљени сат на асфалту који је откуцао своје, музеји, продавнице модерног намештаја и грудњака, висока апотекарска козметика, накит, ћупови и вазе, мајстор Ламин који кречи фасаду на броју 53, колекција софистицираних сендвича за буржујска непца, ручно мућкани парфеми, брица, бонтон у излогу, пецарошки прибор, љубавни СМС на каменом прагу, пилићи на роштиљу, оглас учитеља гитаре и ресторан "Еспланада" у ком министри у паузама између састанака дегустирају коњак или кратки енергетски напитак од ђумбира и зеленог лимуна.
На броју 188, пред самим крајем, иза сивих уских врата, налази се стан у ком је младост провео оснивач Светског првенства у фудбалу Жил Риме. Одатле, улица Гренел са Београдском улицом игра дупли пас до Марсових поља.