САД напуштају УНЕСКО
12. 10. 2017. у 15:28
Америчка одлука због односа према Израелу и наслеђу на палестинским територијама. Вашингтон: Ова агенција је антиизраелска. Бокова: Дубоко жалимо

ЗАХЛАЂЕЊЕ односа између САД и Унеска, започето пре шест година, окончаће се "разводом" последњег дана ове године, пошто је амерички Стејт департмент саопштио да се Сједињене Државе од 31. децембра повлаче из Организације УН за образовање, науку и културу. Унеско је изразио дубоко жаљење поводом америчке одлуке.
- Она одражава забринутост САД због све већих неизмирених обавеза у Унеску, потребе за реформисањем из основа ове организације и сталног доношења одлука против Израела - наведено је из Стејт департмента.
Прочитајте још: Пропао план Приштине за пријем у Унеско
У саопштењу из Вашигтона се наводи и да ће САД настојати да буду и даље ангажоване као земља нечланица, са статусом посматрача, како би допринеле америчким ставовима, перспективама и експертизом.
САД су знатно смањиле буџетска давања за Унеско још 2011. године, у знак протеста због одлуке о додељивању пуноправног чланства Палестинцима. То су САД, како наводи амерички дневник "Њујорк тајмс", доживеле као подривање свог утицаја у свету.
Две године касније, 2013. године, САД су изгубиле и гласачко право, јер су обуставиле и финансирање Унеска. Чашу америчког незадовољства је прелило проглашење Хеброна, другог најсветијег града јеврејске религије, који се налази на Западној обали, за палестинско светско културно добро.
- Пошто сам примила званично обавештење државног секретара САД Рекса Тилерсона, као генерална директорка Унеска желим да изразим дубоко жаљење због одлуке САД да се повуку из Унеска - саопштила је у име Унеска генерална директорка Ирина Бокова.
Она је додала да одлука САД представља губитак за мултилатерализам и целокупну породицу УН. Боковој, иначе, мандат истиче, а САД нису, наводно, задовољне ни водећим кандидатом у досадашњем гласању, Кувајћанином Хамадом бин Абдулазизом ал Каваријем за њеног наследника.
Прочитајте још: Катарски дипломата на челу трке за директора Унеска
Америчка одлука, ипак, није исхитрена. У предлогу америчког буџета за наредну фискалну годину није било ставке која предвиђа могућност укидања рестрикција на финансирање Унеска. На рачун Унеска, САД су имале сталне оптужбе. Оне су долазиле од високих америчких званичника, укључујући и амбасадорку САД при УН Ники Хејли.
Америчко повлачење из Унеска ступа на снагу крајем 2018. године.
ИЗРАЕЛ: ИДЕМО И МИ
Израелски амбасадор у Унеско Кармел Шама - Хакоен је синоћ изјавио да би и Израел требало да се повуче из ове организације.
- У последњим годинама Унеско се претворио у бизарну организацију која је изгубила свој професионални пут зарад интереса одређених земаља.
ИЗАШЛИ ПОД РЕГАНОМ, УШЛИ ПОД БУШОМ
САД су се раније већ повлачиле из Унеска, у време председника Роналда Регана, због лошег управљања и политичких разлога, да би се поново вратиле 2003. године, када је у Белој кући био Џорџ Буш. Трампова администрација припремала се месецима за повлачење, а дипломатама које су радиле у мисији САД при Унеску је речено да траже нови посао.
Mirko
12.10.2017. 15:37
Odlicno! Glas manje za siptarske teroriste!
@Mirko - Dodje mu na isto, i Izrael koji nije priznao Kosovo izlazi iz UNESCO-a .... jedina prednost je ako ce SAD moci manje da uticu na druge clanice.
Одлично, Унеско и треба да служи земљама са културом а не агресорским творевинама или лажним државама, боље сами да изађу него да их истерују. Унеско без САД и тзв Косова!
Mnogo mi je žao zbog toga, neću moći večeras da spavam.
Hoce li juzna Srpska pokrajina i dalje da trazi prijem u Unesko ili cemo gledati "lesi se vratio kuci"? Mislim da mi Srbi vec znamo odgovor.
Коментари (22)