Каталонски полицајци заплакали штитећи суграђане; Фудбалски клубови у генералном штрајку (ФОТО/ВИДЕО)
02. 10. 2017. у 10:05
Изасланик и шефа делегације каталонске владе у Аустрији Адам Касалс подсетио је да чланом 7 Повеље ЕУ може бити покренут поступак против Шпаније чак и евентуално да Шпанија буде избачена из ЕУ
.jpg)
Фото: Танјуг
Изасланик и шефа делегације каталонске владе у Аустрији Адам Касалс апеловао је данас на ЕУ да, после насилног деловања шпанске полиције у Каталонији, покрене поступак о поштовању основних права против Мадрида.
"Апелујемо на ЕУ, као и агенцију за заштиту основних права са седиштем у Бечу", рекао је он аустријском радију "Ое1".
Подсетио је да чланом 7 Повеље ЕУ може бити покренут поступак против Шпаније чак и евентуално да Шпанија буде избачена из ЕУ.
Навео је да је већи број основних права грађана Каталоније био јуче повређен, додајући да репресивне мере трају већ две недеље.
"Питамо се да ли је тако нешто у 21.веку у ЕУ могуће", казао је он.
Што се исхода референдума тиче Касалс сматра да је Каталонија стекла право да буде независна земља.
Прочитајте још: РЕАКЦИЈЕ НА РЕФЕРЕНДУМ У КАТАЛОНИЈИ: Штрахе: Међународно право инад Устава; Асанж: Јункеру суспендуј Шпанију
МАДУРО: "БРУТАЛНА РЕПРЕСИЈА" У КАТАЛОНИЈИ, РАХОЈ ЈЕ ДИКТАТОР
Председник Венецуеле Николас Мадуро осудио је "бруталну репресију" над демонстрантима који су бранили забрањени референдум о независности Каталоније, а шпанског премијера Маријана Рахоја је назвао диктатором.
"Не мешам се у унутрашња питања Каталоније, Шпаније или било које друге земље, али ово су међународни догађаји од велике важности...Репресија је, по свему судећи, била брутална, заиста брутална, јер ако су људи мирољубиви и мирни, оставите их на миру", рекао је Мадуро на државној телевизији.
"Ко је диктатор? Николас Мадуро или Рахој - који је изабрао крв, батине и ударце против племенитог народа", казао је Мадуро пре него што је упоредио догађаје са Франковим добом 1939-1975, пренео је АФП.
Ројтерс наводи да је Мадуро критиковао Рахоја јер је покушао да заустави одржавање забрањеног референдума о независности у Каталонији и назвао га лицемером пошто подржава опозицију у Венецуели, а "слама неистомишљенике" код куће.
"Нашу руку пружамо народу Каталоније. Одупри се, Каталонијо! Латинска Америка ти се диви", поручио је Мадуро.
.jpg)
КАТАЛОНСКИ СИНДИКАТИ: УСТАВ СЕ НЕ БРАНИ НАПАДАЊЕМ ГРАЂАНА
Синдикати каталонске полиције саопштили су да су Национална полиција и Цивилна гарда, приликом референдума у недељу, прекорачили своја овлашћења.Они су оштро осудили "срамну политизацију" референдума и додали да се Устав не брани нападањем грађана.
У Каталонији је недеља, када су грађани покушали да гласају на референдуму о отцепљењу те покрајине од Шпаније, протекла бурно - шпанска национална полиција интервенисала је како би затворила биралишта широм Каталоније, при чему се сукобила са гласачима.
Каталонска влада тврди да је најмање 844 људи повређено у сукобима са полицијом широм те покрајине, а на видео-снимцима се види како полицајци ударају гласаче који покушавају да се заштите.
Шпанска полиција је упала у биралишта широм Каталоније, запленила гласачке кутије и листиће како би спречила да се одржи референдум, који је Мадрид забранио.
.jpg)
Полиција је испалила гумене метке крчећи себи пут ка гласачким местима у Каталонији, у тренутку када су хиљаде људи изашле на улице како би гласали на референдуму.
Министарство унутрашњих послова Шпаније је објавило да су 33 полицајца повређена приликом рација у циљу спречавања одржавања референдума у Каталонији, пренео је АП.
Како се наводи, повређено је 19 припадника Националне полиције и 14 Цивилне гарде.
Високи суд у Каталонији саопштио је да је судовима у тој шпанској покрајини поднето више тужби против локалне полиције, јер није затворила гласачка места за данашњи референдум о независности, упркос налозима шпанске централне власти да спроведе судску забрану референдума.
.jpg)
Шпански премијер Маријано Рахој рекао је да данас у Каталонији "није било референдума о независности". Он сматра да су Каталонци преварени да учествују у "нелегалном гласању" и тврди да већина Каталонаца није желела да учествује на данашњем гласању, пренео је Ројтерс.
Истовремено је захвалио шпанској полицији оценивши да је она деловала "чврсто и мирно" у свом одговору на референдум.
С друге стране, каталонски лидер Карлес Пуџдемон изјавио је да је шпанска национална полиција употребила "неоправдано насиље" против људи у Барселони, који су желели да гласају на референдуму о независност.
"Неоправдано коришћење силе од стране шпанске државе, која је и ирационално и неодговорно, неће зауставити каталански народ", рекао је Пуџдемон реагујући на употребу гумених метака против демонстраната испред гласачких места у Барселони.
Каталонска влада осудила је поступке полиције називајући их "репресијом" и позвала представника шпанске владе за Каталонију Енрика Миља, који је констатовао да безбедносне снаге поступају "професионално" како би примениле судску одлуку о затварању биралишта у Каталонији, да поднесе оставку због тога.
.jpg)
ТУРУЉ: МОГУЋЕ ДА МАДРИД УКИНЕ САМОПРАВУ У КАТАЛОНИЈИ
Портпарол каталонске владе Хорди Туруљ изјавио је данас да не искључује могућност да ће се шпанска држава позвати на члан 155 шпанског Устава, који омогућава централној власти да обустави самоуправу у региону.
Како је рекао, он не искључује ни хапшење чланова каталонске извршне власти након јучерашњег референдума о независности, пренео је шпански Ел паис.
.jpg)
ЂУКАНОВИЋ: „БАЛКАНИЗАЦИЈА” ЗАХВАТИЛА ШПАНИЈУ
Дешавања у Шпанији додатно ће уздрмати Европску унију након Брегзита и економске кризе, каже Драган Ђукановић из Центра за спољну политику.
"Надам се да ће ЕУ наћи рационалан одговор који ће послати да се тензије смире у Шпанији и да се на неки начин све то каналише кроз демократске процедуре, да се ЕУ појави као посредник између централних шпанских власти и Каталоније", нагласио је Ђукановић за РТС.
Он је додао да је очигледно да је синдром "балканизације" захватио и то полуострво и да ће последице након референдума по Шпанију бити "дугорочно подељено друштво".
.jpg)
ХАМОНД: РЕФЕРЕНДУМ СТВАР ШПАНСКЕ ВЛАДЕ,ОСТАЈЕМО УЗДРЖАНИ
Британски министар финансија Филип Хамонд изјавио је данас да је каталонски референдум о независности, током којег је дошло до сукоба, ствар шпанске владе, али да захтева уздржаност.
"То су унутрашње ствари за Шпанију и за шпанску владу, као и за грађане Шпаније. Осуђивали смо насиље где год се оно десило, желимо да видимо да се сва уставна питања, гђе год настану, решавају уставним средствима", рекао је Хамонд за британски LBC радио и додао да је веома важно очувати владавину права, преноси Ројтерс.
ОЕБС: ШПАНСКЕ ВЛАСТИ ДА ПОШТУЈУ СЛОБОДУ ИЗРАЖАВАЊА И СКУПА
Директорка Организације за европску безбедности сарадњу (ОЕБС) Ингибјорг Солрун Гисладотир поручила је шпанским властима да поштују фундаменталне слободе, тј. права на мирно окупљање и слободу изражавања.
Она је то поручила шпанским властима након што су се појавили извештаји о томе да је полиција насилно разбијала демонстрације и мирне скупове у покушају да се спречи одржавање референдума у Каталонији 1. октобра, наводи се у саопштењу ОЕБС-а.
"Све државе укључене у рад ОЕБС-а су посвећене томе да обезбеде поштовање фундаменталних права на слободу изражавања и мирног скупа у оквиру деловања својих органа реда, Шпанске власти морају обезбедити коришћење силе само када је неопходно и у строгом складу са принципима пропорцијоналности", рекла је директорка ОЕБС.
ЈОШ СЕ БРОЈЕ ПОВРЕЂЕНИ НА ОБЕ СТРАНЕ
Шпански министар унутрашњих послова Хуан Игњацио Зоидо изјавио је данас да се још броје повређени на обе стране.
"Није пријатно видети те призоре или видети повређене", рекао је он за РНЕ телевизију, преноси Ел паис.
Он је бранио акције полиције у недељу и рекао да је оружје за нереде коришћено на само једном месту - школи Рамон Љуљ у Барселони, након чега су полицајци били окружени и нашли су се у, како је рекао "у веома непријатној ситуацији".
ТИХО НА УЛИЦАМА БАРСЕЛОНЕ
Улице Барселоне данас су тихе, али новински уводници упозоравају да је референдумом, на којем се, према тврдњама каталонских званичника, 90 одсто гласача определило за отцепљење, припремљен терен за одлучујући обрачун између Мадрида и покрајине која представља индустријски и туристички центар Шпаније, наводи Ројтерс."Све би могло да постане и горе... Улазимо у фазу штрајкова и уличних протеста, са више покрета и више репресије", пише умерени каталонски лист "Ла Вангардија" у уводнику, дан након што је шпанска полиција пендрецима и гуменим мецима покушала да спречи гласање, које је Мадрид прогласио незаконитим.
Прочитајте још: У Каталонији затишје пред нову буру?
ЕУ: РЕФЕРЕНДУМ НЕЛЕГАЛАН
ЕУ: РЕФЕРЕНДУМ НЕЛЕГАЛАН, ОТПОЧЕТИ ДИЈАЛОГ
Европска комисија саопштила је данас да референдум у Каталонији није легалан, и позвала шпанску владу да отвори дијалог, оцењујући да насиље не може бити инструмент политике.
"Према шпанском уставу, јучерашње гласање у Каталонији није било легално", изјавио је портпарол Европске комисије Маргаритис Схинас на редовној конференцији за штампу.
Он је истакао да је то унутрашње питање за Шпанију, којим се треба позабавити у складу са уставним поретком Шпаније.
Схинас је додао да је време за јединство и дијалог у Шпанији, а не за насиље.
БРНАБИЋ: СРБИЈА ПОШТУЈЕ СУВЕРЕНИТЕТ ШПАНИЈЕ
Србија поштује територијални интегритет и суверенитет Шпаније, која је огроман пријатељ Републике Србије, рекла је председница Владе Србије Ана Брнабић.
"Шпанија је земља која поштује Републику Србију, наше ставове, била је уз нас у тренуцима када је било јако тешко и ја бих волела да ми тако поштујемо ставове наших пријатеља", рекла је Брнабић у Новом Саду, где је отворила Центар дигиталне пољопривреде на Институту БиоСенс.
На питање новинара о одласку лидера Лиге социјалдемократа Војводине Ненада Чанка у Барселону да подржи Каталонце, Брнабић је рекла да је ово слободна земља и да свако може да путује где хоће.
ПУЏДЕМОН:РЕЗУЛТАТ РЕФЕРЕНДУМА ОБАВЕЗУЈУЋИ
Каталонски лидер Карлес Пуџдемон изјавио је данас да је резултат референдума о независности обавезујући и позвао на "међународно посредовање" у решавању кризе са Мадридом.
Пуџдемон је рекао да коначни резултати гласања неће бити данас представљени регионалном парламенту, а вероватно се то неће ни сутра догодити.
Он је позвао да сви припадници шпанске националне полиције напусте Каталонију, оптужујући Шпанију за насиље.
Пуџдемон је најавио формирање специјалне комисије која би требало да истражи тврдње о кршењу основних људских права и најавио правну акцију против "одговорних за насиље, пренеле су агенције.
фото Танјуг/Ап
.jpg)
ВУЧИЋ: СРБИЈА ПОДРЖАВА ТЕРИТОРИЈАЛНИ ИНТЕГРИТЕТ ШПАНИЈЕ
Србија подржава територијални интегритет пријатељске нам Краљевине Шпаније, изјавио је председник Србије Александар Вуцицћ.
Вучић је на конференцији за новинаре рекао да је упутио писмо шпанском краљу Фелипеу Другом и председнику шпанске владе Маријану Рахоју, у којем потврђује да Србија подржава суверенитет и интегритет те земље, баш као што је Шпанија подржавала и подржава територијални интегритет Србије.
ЕК: КОСОВО И КАТАЛОНИЈА НИСУ ЗА ПОРЕЂЕЊЕ
Европска комисија, која је референдум у Каталонији прогласила неуставним, тврди да случај те шпанске покрајине и Косова и Метохије "нису упоредиви", јер је ”Шпанија држава чланица” Европске уније.
”Када је признање Косова у питању, то је био врло специфичан контекст. То је била позиција усвојена од стране различитих УН Декларација и различитих УН резолуција и међународне заједнице. Веома специфичан контекст, са специфичним разлозима", изјавио је портпарол Европске комисије Маргаритис Схинас, али није објаснио о којим декларацијама и резолуцијама УН се ради, нити у чему су "специфичности" које је споменуо.
Прочитајте још: ВУЧИЋ O РЕФЕРЕНДУМУ: Мечка дошла пред врата; ЕК: Косово и Каталонија нису за поређење
УН: ШПАНИЈА ДА ИСТРАЖИ НАСИЉЕ НА РЕФЕРЕНДУМУ
Високи комесар за људска права Уједињених нација Зеид Рад ал Хусеин поручио је шпанским власима да непристрасно и темељно истраже насиље на каталонском референдуму и изразио забринутост због стотина повређених током јучерашњег дана.
"Чврсто верујем да би тренутна ситуација требало да се реши кроз политички дијалог, уз све поштовање демократских слобода", поручио је Зеид у саопштењу које је издала његова канцеларија у Женеви, преноси Ројтерс.
Он је такође навео да је веома узнемирен због насиља у Каталонији које се одвило током референдума о независности 1. октобра.
"Полицијска акција увек мора да буде сразмерна и неопходна", рекао је он, преноси АФП.
Он је такође позвао Мадрид да "без одлагања" одобри захтев за посету Анализе Чампи, стручњака УН за право на мирно окупљање.
Она је захтев поднела прошле недеље, али није добила одговор, изјавила је Заидов портпарол, Елизабет Тросел за АФП.

ПРОТЕСТИ ШИРОМ КАТАЛОНИЈЕ ЗБОГ ПОЛИЦИЈСКОГ НАСИЉА
У Барселони и другим градовима Каталоније данас се одржавају протести грађана, а поводом дешавања за време одржавања референдума о независности те покрајине од Шпаније.
Како наводи шпански "Паис", протести се одржавају испред зграде регионалне владе, у знак протеста против насиља полиције.
У Барселони протести се одржавају испред палате владе Каталоније, док су у том граду "тихи протест" организовали и студенти на тргу Каталуња.
У недељу је одржан референдум о независности Каталоније током којих је дошло до сукоба грађана са полицијом.
.jpg)
КАТАЛОНИЈА НЕЋЕ НИГДЕ ОТИЋИ, ПРАВО ЗА НЕКЕ ВАЖИ, ЗА НЕКЕ-НЕ
Подршку самосталности Каталоније изражену на референдуму, као и проглашење независности ове шпанске покрајине које очекује у наредна 24 часа, Триво Инђиц, некадашњи амбасадор у Шпанији, не сматра дефинитивном одлуком Каталонаца да изађу из заједничке државе са Шпаније.
„Велики број људи је изашао на референдум због политичког и полицијског притиска из Мадрида сматрајући да имају грађанско право да се изјашњавају, да је референдум демократско право. Нису сви Каталонци за отцепљење, а присутна је и свест да не би било лако остварити независност и због отпора ЕУ, али и других", каже Инђић.
На питање како ће међународна заједница реаговати у овом случају, с обзиром на досадашњу уздржаност и непринципијелно тумачење права на самоопредељење, као у случају Косова, Инђић каже да за сада сем подршке која је стигла из Шкотске, других подршки нема.
„ Свака земља у Европи има сличне проблеме", каже он и подсећа да се међутим право на самоопредељење и у међународном прави у и пракси нешто што је крајње еластично - за неке важи, за неке не важи.
„То смо и ми осетили на примеру Косова или сецесија Словеније, Хрватске. . . . а отварају се и сличне ситуације... Северна лига у Италији, Корзика у Француској...Где год имате вишеетничке средине и државе, ту је увек присутна опасност од сецесије и сепаратизма.
Као непринципијелност у тумачењу права на самопредељење саговорник Тањуга наводи и пример референдума у Шкотској.
фото Танјуг/Ап
.jpg)
„ Велика Британија допустила тај референдум, чак је и будући председник САД Трамп поздравио референдум у Шкотској и говорио да је право на самоопредељење универзално право за све. Данас тај исти Трамп је против тога, као што је против референдума Курда, референдума на Криму или у Републици Српској."
Инђић не очекује да ће Каталонци добити међународну подршку.
"Уколико би се овај конфликт продужио и добио оштре облике онда би свакако могло да се рачуна на неку врсту солидарности и осуде зтога начина решавања конфликта. Доста земаља се залаже за дијалог и за заштиту демократских права грађана. ТО је фактичко питање, питање силе и да ли ви у својој земљи имате конфликте те врсте или немате. ЕУ ће свако бити у већини против тога, као што је и Србија против тога, као што је и Србија против тога."
Он међутим верује да ће се у Шпанији „на дужи рок постићи једна врста споразума. Између онога, како каже, што је већ у Шпанији историјскла ствар - однос између центра и периферије, централизма и федерализма.
„Ако Каталонци прогласе независност они неће нигде отићи. Већ смо имали сутуације у шпанској историји у време Друге републике, да они који су проглашавали своју независност - Баскијсци и Каталонци и добили пуну аутономију и статус народа - они нису нигле отишли.“ убеђен је Инђић.
фото Танјуг/Ап
.jpg)
МАКРОН ПОДРЖАО ЈЕДИНСТВО ШПАНИЈЕ
Француски председник Емануел Макрон истакао је данас у телефонском разговору са шпанским премијером Маријаном Рахојем да Француска подржава уставно јединство Шпаније.
Макрон је Рахоју пренео "своју приврженост уставном јединству Шпаније", наводи се у саопштењу француског председништва у којем се, како примећује АФП, не помиње јучерашње насиље током референдума у Каталонији.
Француски председник је рекао да он у Шпанији "има само једног партнера" и да је то премијер Маријано Рахој.
Макрон и Рахој су такође разговарали о његовим предлозима за реформу Европске уније и француски председник је нагласио "значај блиске француско-шпанске сарадње за њихов успех.
ПРОРОКОВИЋ: КАТАЛОНИЈА И КОСМЕТ- ИСТИ СЛУЧАЈ
Каталонија и Космет јесу упоредиви, с гледишта права народа на самоопредељење, изјавио је данас научни истраживач Института за међународну политику и привреду Душан Пророковић.Обраложење Европске комисије да случајеви шпанске покрајине Каталоније и Косова и Метохије "нису упоредиви", јер је Шпанија чланица ЕУ, Пророковића подсећа на реакцију совјетских комесара на "плишано пролеће",
"Образложење да се ту ради о некаквим јединственим резулуцијама УН није тачно, јер резолуција УН, пре свега 1244, врло изричито говори о територијалном суверенитету и интегритету Србије. Оно што су посејали, сада жању, тако да ни ту портпарол ЕК у доброј мери није у праву", рекао је Пророковић за Танјуг.
Косово и Каталонија су, каже Пророковић, за поређење у контексту права на самоопредељење народа:
"Наравно да јесу, јер ако су косовски Албанци прогласили независност позивајући се на исто овакав нелегалан референдум 1991. не видим зашто Каталонци не могу да се позову на исти такав случај 2017. године", каже Пророковић.
фото Танјуг
.jpg)
ТУСК ПОЗВАО РАХОЈА ДА ИЗБЕГАВА УПОТРЕБУ СИЛЕ У КАТАЛОНИЈИ
Председник Европског савета Доналд Туск позвао је данас шпанског премијера Маријана Рахоја да нађе начина да избегне ескалацију ситуације у Каталонији и употребу силе после референдума одржаног у недељу у тој шпанској покрајини.
"Делећи његове уставне аргументе, позвао сам га да пронађе начине да избегне даљу ескалацију и употребу силе", написао је Туск на Твитеру после разговора са Рахојем, преноси Ројтерс.
ПУЏДЕМОН: КАТАЛОНИЈА НЕ ЖЕЛИ ТРАУМАТИЧАН РАЗЛАЗ
Каталонски председник Карлес Пуџдемон је изјавио да не планира "трауматично" раздвајање од Шпаније након што је јуче тај шпански регион одржао референдум о независности који Мадрид сматра нелегалним.
"Не желимо трауматичан разлаз... Желимо разумевање са шпанском владом", рекао је Пуџдемон на конференцији за новинаре, преноси ББЦ.
Он је додао да није имао контакт са шпанском владом премијера Маријана Рахоја.
ОЕБС ЗАБРИНУТ ЗБОГ ШПАНИЈЕ
Председавајући ОЕБС, аустријски министар спољних послова Себастијан Курц и генерални секретар те организације Томас Гремингер изразили су данас забринутост због најновијих догађаја у Шпанији и позвали све стране да се ангажују у дијалогу.
"Искуство показује да таква питања могу да буду решена на задовољавајући начин само у демократском политичком контексту заснованом на владавини права и принципима ОЕБС", рекао је Курц.
Он је изразио пуно поверење у демократске и правне институције у Шпанији и у њихов капацитет да се ангажују у конструктивном политичком дијалогу ради проналажења одрживог решења, каже се у саопштењу ОЕБС.
Гремингер је такође указао да се "у духу културе дијалога ОЕБС, тензије најбоље решавају путем конструктивног ангажовања и уз пуно поштовање владавине права".

АКТИВИСТА: ГЛАСАЧКИ ЛИСТИЋИ ТАЈНО ШТАМПАНИ У ФРАНЦУСКОЈ
Више милиона гласачких листића, који су коришћени на забрањеном референдуму о независности Каталоније, штампани су у тајности у Француској, а потом пребачени преко границе, изјавио је данас активиста наклоњен независности те шпанске покрајине Хорди Вера.
"Људи који су радили на овоме не желе да буду идентификовани јер би шпанске судије могле да покушају да их кривично гоне или траже њихово изручење", каже Вера из групе "Да држави Каталонији".
Он је у интервјуу за АФП рекао да су он и његове колеге желели да покажу солидарност и "да нас границе не раздвајају".
Велики број Каталонаца живи на југозападу Француске, подсећа француска агенција и додаје да су штампачи, који су наклоњени циљу независности шпанске покрајине, ангажовани да произведу неколико милиона гласачких листића.
СПЕЦИЈАЛНА ДЕБАТА ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА О КАТАЛОНИЈИ У СРЕДУ
Европски парламент (ЕП) одржаће у среду специјалну дебату о забрањом референдуму о независности Каталоније, током којег је дошло до сукоба грађана и полиције, најавио је данас председник ЕП Антонио Тајани.
Он је додао да су се посланици данас на састанку у француском граду Стразбуру одлучили да одрже дебату.
Теме дебате ће бити "устав, владавина права и основна права у Шпанији у светлу догађаја у Каталонији", саопштилии су званичници.
АФП наводи да ће дебата дати ЕП шансу да буде гласнији од других институција ЕУ када је реч о кризи у Каталонији, али напомиње да посланици неће гласати ни о каквој резолуцији после расправе.
КАТАЛОНСКИ ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ СУТРА У ГЕНЕРАЛНОМ ШТРАЈКУ
Клубови шпанске фудбалске лиге из Каталоније Барселона, Еспањол и Ђирона одлучили су да се прикључе генералном штрајку који ће сутра бити одржан у том региону.
Штрајк организује више од 40 синдиката и удружења у региону под покровитељством организације Сто за демократију као реакција на покушаје шпанске владе да обустави референдум у Каталонији.
Према званичним подацима, у јучерашњим сукобима је повређено више од 890 грађана и око 430 полицајаца.
Док ће многи играчи из првог тима Барселоне отићи да се придруже својим националним екипама уочи предстојећих међународних утакмица, преостали играчи и чланови клуба неће присуствовати сутрашњем тренингу, преноси Ројтерс.
"ФК Барселона придружује се генералном штрајку у земљи који је сазвао Сто за демократију и због тога ће клуб бити затворен сутра", наводи се на Твитер налогу клуба.
Ниједан члан професионалних или младих тимова у ФК Барселони неће сутра тренирати на стадиону Сијутат Еспортива, додаје клуб.
Клубови Еспањол и Ðирона објавили су саопштења данас у којима наводе да ће се такође придружити генералном штрајку.
У знак протеста против насиља у Каталонији током јучерашњег референдума, Барса је одиграла утакмицу са Лас Палмасом без публике.
Широм Каталоније данас је одржан "тихи" протест радника који су у подне обуставили посао на 15 минута, а у томе су учествовали и запослени у канцеларијама клуба Барселона.
ПРОТЕСТИ У КАТАЛОНИЈИ ЗБОГ НАСИЛЈА ТОКОМ РЕФЕРЕНДУМА
Хиљаде људи изашло је данас на улице Барселоне и других каталонских градова у знак протеста против насилних акција полиције која је покушала да спречи референдум о независности те шпанске покрајине.
"Ово је било правило под Франком", узвикивали су учесници протеста док су шетали улицама Барселоне алудирајући на бившег шпанског диктатора Франциска Франка током чије је владавине, од 1939. до 1975, потиснут каталонски језик и култура.
Према наводима општинске полиције, око 15.000 људи учествовало је у протесту у Барселони, престоници Каталоније, преноси АФП.

КАТАЛОНСКИ ПОЛИЦАЈЦИ ЗАПЛАКАЛИ ШТИТЕЋИ СУГРАЂАНЕ
Припадници локалне каталонске полиције у градићу Веиља, који су током референдума о независности покушавали да заштите суграђане од насиља, чак су и заплакали.
На снимку који је направљен у овом градићу на граници са Француском види се неколико полицајаца који стоје испред групе Каталонаца, а неке од њих су преплавиле емоције, пише Индепендент.
Један од полицајаца пустио је сузу, а други је руком заклонио уплакано лице.
Vlajko
02.10.2017. 12:32
Predlažem Kataloncima da hitno pozovu Putina, i da postave Ruske baze koje bi im garantovale bezbednost dece i nezavisnost. Ruska Flota lako može pristati u vodama Katalonije i svakako da može da veoma lako odbrani vašu nezavisnost od kompletnog NATO pakta u slučaju eventualnog napada krvoloka iz EU i SAD. Nema vam sada druge, kada su svi u EU establišmentu protiv vas. Znači, ili da zovete Ruse ili da pokušate da izazovete opšti Ustanak protiv Brisela širom EU.
@Vlajko - Bolje predlozite Kataloncima da kontaktiraju "José Manuel Barroso", pa da izdejstvuje Nato napad na Spaniju kao sto je to isto lobirao u slulcaju SRJ! Uostalom, nisu ni Rusi tako naivni. Treba se ovdje drzati po strani, gledajmo svoja posla!
Nije loše da se malo pomeri težište interesovanja s istoka na zapad. Da sjašu s nas bar na kratko.
Srbija ne poštuje Brnabićku, a za Španiju je realno zabole.
Ratko Popovic · University of Toronto Zasto EU Komisija nije izasla s ovakovim stavovima pre refernduma. Bilo bi manje ljudi i manje nasilja. Jako cudni motivi da se istupi sada nakon svega. Da sam Spanija napustio bih ovu grupu dvolicnih i ljigavih americkih vazala.
Коментари (31)