Меркел: Бићу канцеларка пуне четири године; Евроскептици: Променићемо Немачку
25. 09. 2017. у 10:31
Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да намерава да пуне четири године буде канцеларка, након што су њени конзервативци освојили највише гласова на изборима

Фото Танјуг, Boris Roessler/dpa via AP
Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да намерава да пуне четири године буде канцеларка, након што су њени конзервативци освојили највише гласова на изборима, али сматра да формирање владе у њеној земљи није "најхитнији случај" у Европи.
"Моја прошлогодишња одлука (о кандидатури за пун мандат) није зависила од процента гласова које сам добила", рекла је Меркелова, пренео је Ројтерс.
Немачка канцеларка је изразила уверење да су гласачи сада рекли своје и да би партије требало да прихвате исход избора и покушају да формирају владу, избегавајући нове изборе.
Меркел је рекла да не зна када ће Немачка добити нову владу, али сматра да њена земља није "најхитнији случај" у Европи, подсетивши да Холандија, месецима после избора, још нема нову владу, преноси АП.
"Уверићу своје колеге да ће Немачка деловати одговорно у фази у којој смо током транзиције", поручила је канцеларка.
МЕРКЕЛ: АфД НЕЋЕ УТИЦАТИ НА СПОЉНУ И ЕВРОПСКУ ПОЛИТИКУ
Немачка канцеларка Ангела Меркел поручила је данас да националистичка Алтернатива за Немачку (АфД), која је на изборима осигурала улазак у парламент, неће имати утицаја на спољну, европску и избегличку политику земље.
Упитана да ли ће АфД на било који начин утицати на немачку политику, Меркел је кратко одговорила:"Не верујем".
"Партије које могу да формирају коалицију тражиће решења, наравно да има несугласица...али АфД неће имати утицаја", истакла је Меркел, пренео је АП.
Меркел је навела да је Немачкој потребна стабилна влада, као и да је одговорност и на другим партијама да обезбеде да се таква влада и добије.
"ЈАМАЈКА КОАЛИЦИЈА" ИЛИ ОПЕТ НА БИРАЛИШТА
У Немачкој, дан после избора на којима су демохришћани победили са најлошијим резултатом од 1953. године, постоје победници и "победници", а једина могућност, "Јамајка коалиција", заправо је и последња опција, јер Ангела Меркел, чини се, нема „план Б“.
Тако, наиме, оцењују утицајни немачки медији, те тврде да, уколико би и "Јамајка коалиција" пропала нови избори би били неизбежни.
Нико од учесника, међутим, не жели да ризикује, између осталог и зато што би то само ојачало Алтернативу за Немачку (АфД), оцењују немачки медији дан после избора на којима су демохришћани победили, социјалдемократе доживеле пропаст, а десничарска АфД са освојених преко 12 одсто гласова, изашла као велики победник и у Бундестаг ушла као трећа политичка снага.
Шта ће се догађати у Немачкој наредних дана и месеци, када ће Берлин добити владу у бојама заставе Јамајке, између демохришћана (црни), либерала (жути) и зелених (зелени), какву још никада у својој историји није имао, како ће Меркелова успети да усклади политичка схватања либерала на челу са младим Кристијаном Линднером, са ставовима партије Зелених, који и сами кажу да још не стварају сопствени успех - све су то отворена питања, која ће се решавати.
У моменту када је Социјалдемократска партија (СПД), после историјски најлошијег резултата са двадесетак одсто гласова донела одлуку да иде у опозицију, постало је јасно да је „јамајка-опција“ једина, а Џем Ездемир, први Немац турског порекла на челу једне странке, поносан је што су Зелени постали изненада "фактор моћи".
Ralf Hirschberger dpa via AP

И либерали, некадашњег шефа дипломатије Ханса-Дитриха Геншера, данас на челу са младим Кристијаном Линднером, коме су се искусни политички „вукови“ подсмехивали говорећи да „брада од три дана и црно-беле фотографије“ не чине политичара, показали су, али уздржано, да су спремни за коалиционе разговоре.
Уколико се формира „Јамајка-коалиција“, онда би Ездемир могао бити нови шеф немачке дипломатије, шпекулисе се већ данас о персоналним решењима и оцењује да би око Божића, Немачка већ требало да има нову владу.
Да ли се прича о формирању нове владе може отегнути унедоглед, питање је на које је немачки Устав из 1949. године каже да се канцелар, без дискусије, бира у Бундестагу на предлог председника државе, али се не прецизира рок у којем председник државе, после консултација с политичким странкама, мора да каже своју реч.
Прецизира се, међутим, да се конститутивна седница Бундестага мора одржати најкасније 30 дана по одржавању савезних парламентарних избора.
За успешан избор је кандидату за канцеларску фотељу, чије име је заправо познато још од предизборне кампање, потребно да у првом кругу гласања у Бундестагу добије такозвану „апсолутну канцеларску“ већину.
Устав је предвидео и ситуацију, када нешто „крене наопако“, па канцелар не буде изабран у првом кругу гласања, тада Бундестаг мора да се поново изјасни у року од 14 дана. Гласање се може поновити и трећи пут, али у том случају канцелар може бити изабран и релативном већином, каже немачки Устав и тиме се, заправо, спречава могућност да се унедоглед растегне прича о новој влади.
ВУЧИЋ: ОД МЕРКЕЛОВЕ И МАКРОНА ЗАВИСИ СУДБИНА ЕВРОПЕ
Избори у Немачкој прошли су баш како сам прогнозирао, али Ангели Меркел неће бити лако, а од ње и Емануела Макрона зависе и судбина Европе, али и наш пут у Европу, рекао је данас председник Александар Вучић.
Упитан да коментарисе резултате јучерашњих избора у Немачкој, а на опаску да је добро прогнозирао, Вучић је рекао је погодио чак прва три и то у процентима.
"И то не зато што сам нешто изузетно паметан, него једноставно јер сам пратио истраживања, пратио кампању и видите и сами резулотате, десничари су добили доста у бившкој Источној Немачкој, у Берлину...", навео је Вучић.
Баш због тога, како каже, неће бити лако Ангели Меркел, али, додао је, она је искусан лидер и он претпоставља да ће владу направити са "жутима" и "зеленима".

Упитан како би се ти резултати могли одразити на нас, Вучић је рекао да, кад је рец о обичнимк грађанима, мора да упозори да ће много тога да се промени у Европи и свету након ових избора, поручивши да буквално судбина Европе зависи од Макрона и Меркелове.
"Видим да су се Французи дигли проти реформе радног законодавства, али то је један од важних услова за даљи развој. Од успеха Макрона и Меркелове зависи судбина Европе, али и наш пут у Европу. Видите колико је неслагања у свету и то у вези с важним стварима, попут Северне Кореје...неки су у лошим односима с Русијом, све се компликује", приметио је.
Ми, с друге стране, каже да треба да се више бавимо собом, да анализирамо резултате тих избора, али да видимо како ћемо даље...
"Да видимо како ћемо даље, како да не будемо никоме на радару, у средишту катаклизме, а да људи буду све мање сиромашни", рекао је Вучић.
Ми, закључио је, хоћемо да стабилизујемо економско стање, да напредујемо и да се "ветрови који дувају са свих страна не заустављају у Србији".
ШУЛЦ: СДП ИМА ДУЖНОСТ ДА ОДЕ У ОПОЗИЦИЈУ
Немачаке социјалдемократе имају дужност да оду у опозицију и бране демократске вредности своје земље након што је подршка грађана тој странци пала на тако низак ново какав је забележен у послератном периоду, а екстремно десничарска странка АфД оствраила успех на изборима, изјавио је данс лидер СПД Мартин Шулц.
Christian Charisius dpa via AP

"Ми смо разумели наш задатак - да будемо снажна опозиција у овој земљи и одбранимо демократију против оних који то доводе у питање и нападају ", рекао је Шулц, пренео је Ројтерс.
Поједини конзервативци и друге немачке странке критиковали су СПД, када је најавио да ће отићи у опозицију, само неколико минута након објављивања првих резултата јучерашњих избора, навела је британска новинска агенција.
НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: МЕРКЕЛОВА ЈЕ ЗАСЛУЖИЛА ПОРАЗ
Немачки медији не штеде канцеларку те земље, Ангелу Меркел, која је извојевала победу на изборима и осигурала свој четврти мандат, називајући ту победу "ноћном мором", а у "Шпиглу" чак пишу да је "заслужила пораз".
Дан после шокантних избора немачка штампа пише искључиво о успону десницара који ће „променити Немачку“.
„У чему су други погрешили, колико су они допринели томе што је АфД постала тако јака? На то питање одговор неће тражити само историчари који се буду бавили овим временом. Јер, тек сада све почиње. Зар није ова странка попунила празнине?", пише данас "Франкфуртер алгемајне цајтуг".
Сада ће та партија (АфД) имати истакнуто место у пленуму Бундестага и водити комисије, чак и ако неки посланици других партија буду пружали последњи, тужни отпор.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Меркелова достигла рекорд Хелмута Кола
"Та партија сада може да запосли стотине људи и да са државним новцем намеће своје теме. Сада она има демократски печат“, наводи се у тексту.
"Рајнише пост" (Диселдорф) је најдраматицнији: „24. септембар 2017. датум који ознацава крај умерене послератне Немачке у којој је владао консензус. Земља скреће удесно.“
„Губитник избора се зове Ангела Меркел“, јасно пише Швебише цајтунг (Равенсбург).
"Берлинер цајтунг" пише да ови избори мењају Немачку.

"Не, они неће променити улогу Немачке у свету јер ће упркос свему Ангела Меркел остати канцеларка. Међутим, ови избори могу променити репутацију Немачке у свету. Неким нашим суседима је сигурно крајње непријатно што седамдесет година након завршетка рата и десни радикали креирају политику у Рајхстагу у Берлину у којем је сада седиште Бундестага", наводи се у тексту.
АФП истиче да немачка штампа за Меркелову кажу да је извојевала "победу из ноћне море".
Са друге стране "Шпигл" оптужује Меркелову да је водила "неинспиративну кампању" и да је игнорисала изазове које представља десница.
"Заслужила је овај пораз", наводи се у тексту "Шпигла".
Алтернатива за Немачку (АфД) постала је прва крајње десничарска и отворено антиимиграционо настројена странка која је освојила десетине места у парламенту у послератном периоду, срушивши табу упркос позивима политичара на власти да се ови "нацисти" зауставе.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: УОЧИ ИЗБОРА У НЕМАЧКОЈ: Имигранти Ангели Меркел узимају гласове
АфД је на изборима први пут ушла у парламент, обећавши да ће "променити земљу", а освојила је између 13 и 13,5 одсто гласова и постала трећа политичка снага у Немачкој, преноси АФП уз оцену да је то запањујући резултат за странку која је основана пре само четири године.

Александер Гауланд, један од два главна кандидата АфД, најавио је да ће приоритет те странке бити да покрене парламентарну истрагу против канцеларке Ангеле Меркел због њене одлуке 2015. да у земљу прими милион тражилаца азила.
Према званичним прелиминарним резултатима објављеним на "Дојче велеу" (DW) демохришћани су освоји 33 одсто гласова, а прате их социјалдемократе са 20,5 одсто.
На трећем месту налази се АфД са 12,6 одсто гласова, након којих се налази Слободна демократска партија са 10,7 одсто.
Левица је освојила 9,2 одсто, док су зелени освојили 8,9 одсто гласова.
МЕРКЕЛОВА ПО ЧЕТВРТИ ПУТ КАНЦЕЛАР
У Немачкој скоро ништа ново, после Шредера, Штајнмајера и Штајнбрика, шефица ЦДУ Ангела Меркел убедљиво је победила и Мартина Шулца, пише Дојче веле.
Ангела Меркел остаје канцеларка, додуше уздрмана са само 32,7 одсто добијених гласова, пише Дојче веле, наводећи да су грађани гласали за стабилност, али да ће канцеларка морати да им пружи више од тога.
Ништа од експеримената, Немачка након избора остаје каква је била - политичка, друштвена и економска бонаца, уз вероватно мало више дреке у парламенту - екстремна узбуђења и покуси су остављени другима: Ердогановој Турској, Трамповој Америци, Путиновој Русији и Великој Британији која напушта ЕУ, наводи се у тексту.
Ово је доба страха, доба тероризма и популизма, ипак, у Немачкој је углавном мирно - избори дођу као нека врста лекарског уверења о психичкој стабилности, наводи немачки државни радио.

Меркелова је убедљиво најјача и у могућности да састави Владу са Либералима и Зеленима, а то ће, нема сумње, бити компликовани преговори са две партије које се међусобно не подносе јер конкуришу за слично бирачко тело потпуно различитим приступима.
СПД је малтене сахрањен са историјским минимумом од 20 одсто.
Мада ова протестанткиња важи као марљива, што почне то и заврши, али велико је питање како ће владати.
Као прва жена на водећој функцији и као канцеларка маратонског мандата она је већ сада материјал за историјске уџбенике. Али шта ће писати уз њено име?
Још јој недостаје политичко ремекдело - Аденауер је интегрисао СР Немачку у оно што зовемо Западом, Брант је својом источном политиком утоплио Хладни рат, Кол се побринуо за уједињење, Шредер је претумбао тржиште рада и социјалну државу.
Шта ће Меркелова, пита се Дојче веле, уз подсећање да је на опште изненађење 2015. отворила границе за избеглице и држала се курса између суза ганутости неких Немаца и бесних повика других.
Није пристала на постављање горње границе за број избеглица које ће Немачка примити чак ни када је то свим силама тражио баварски ЦСУ.
Чека је друга, тежа етапа изазова: избеглице које остају треба интегрисати, а лажне треба послати накући. То је дугорочни пројекат.
Једно од великих градилишта на које Меркелова мора да понесе заштитни шлем биће Европска унија.
То је завађена фамилија чије историјско пасторче Велика Британија треба да се сама отисне у глобализовани свет, али се о условима напуштања породице још преговара, већ то је мамутски задатак за канцеларку.

Јужне чланице наставиће своју побуну против немачког диктата штедње.
Сви признају да Меркелова држи грал Европе, али државе оптерећене дуговима осећају да је краљица надмоћне Немачке одвише често тиранин.
Она ће морати да држи ЕУ на окупу. Ако јој то не пође за руком, појачаће се националистичке тенденције, наводи "Дојче веле".
Тешки баласт јој је и повратак жудње многих народа за јаким лидерима.
Нови изборни тријумф Меркелове се базира пре свега на поверењу грађана у њу. Тако је било и прошли пут. Као реклама је била довољна једна једина реченица: „Знамо се.“
Њен политички стил је државнички, признања добија са свих страна. Чак је и млади углавном обожавају. Млађи од 25 година једва да се и сећају времена пре Меркелове.
Њујорк тајмс ју је прогласио „последњом моћном бранитељком Европе“.
Толика хвала сада постаје обавеза, констатује Дојче веле.
МАКРОН ЧЕСТИТИАО МЕРКЕЛОВОЈ, ОБЕЋАО СУШТИНСКУ САРАДНЈУ
Председник Француске Емануел Макрон честитао је данас немачкој канцеларки Ангели Меркел на изборној победи, обећавши да ће два кључна европска партнера наставити са "суштинском сарадњом".

"Позвао сам Ангелу Меркел да јој честитам. Наставићемо међусобну суштинску сарадњу са одлучношћу за Европу и за наше земље", написао је Макрон на свом Твитер налогу, пренео је АФП.
ПРОТЕСТИ У ВИШЕ НЕМАЧКИХ ГРАДОВА ПРОТИВ АФД
Више стотина противника десничарске Алтернативе за Немачку протестовало је у Берлину испред клуба у којем лидери ове националистичке и антиисламске странке прослављају њен улазак у парламент и то као треће политичке снаге, а протеста је било и у другим градовима.
Узвикујући пароле "Цео Берлин мрзи АфД", "Нацистичке свиње" и друге слогане, неколико демонстраната бацило је флаше на полицију када је она покушала да их задржи даље од места окупљања АфД.

Улаз у клуб блокирало је на десетине полицајаца који су и ухапсили неколико особа због мањих инцидената, рекла је портпаролка полиције, преноси АФП.
Протеста против уласка АфД у Бундестаг било је нешто раније и на оближњем Александерплацу, преноси АП.
Матијас, један од окупљених у Берлину, рекао је да је позив видео на Фејбсуку и да је изашао на улицу зато што мисли да је "важно показати да у Немачкој није прихватљиво да једна таква партија уђе у парламент.
Он је додао да две водеће странке ЦДУ и СДП треба да анализирају како је дошло до тога да се многи људи окрену таквим "расистичким политичарима.
Протеста је било и у Келну, Франкуфрту, Хамбургу, Минехну и Диселдорфу. Према подацима полиције, у центру Келна на пријављеном скупу окупило се око 400 људи, док је у Франкфурту њих око 300 изашло на улице, преносе немачки медији.
УОЧЛЈИВЕ РАЗЛИКЕ У ГЛАСАНЈУ НА ИСТОКУ И ЗАПАДУ НЕМАЧКЕ
Резултати избора у Немачкој показали су, у демографском смислу, јасну подељеност између некадашње Западне и Источне Немачке, јер је антиимиграциона и крајње десничарска странка Алтернатива за Немачку (АфД) на истоку земље освојила скоро двоструко више гласова него на западу, наводи Би-Би-Си.
АфД је на територији бивше Западне Немачке освојила 11 одсто гласова, а на истоку земље - чак 21,5 процената.
Такође, уколико се погледају резултати само из некадашње ДДР, демохришћани Ангеле Меркел освојили су још мање - 28,6, док је СПД тек преживео фијаско са 13,8 одсто гласова, преноси Б92.
С друге стране, велики успех у источном делу Немачке имала је Левица са освојених чак 17 одсто гласова, у односу на девет процената ако се погледају резултати у целој земљи.
АфД је на данашњим изборима први пут ушла у парламент, обећавши да ће "променити земљу".
"Кренућемо за Меркеловом. Повратићемо нашу земљу и наш народ", рекао је један од лидера АфД Александер Гауланд, која је освојила између 13 и 13,5 одсто гласова и постала трећа политичка снага у Немачкој, преноси АФП.
sale
25.09.2017. 11:24
Jel AfD poslao poljubac Poljskoj?
У земљама ЕУ грађанска десница добија најмање 13% а у Србији 3%. Зато што смо ми паметни и ми знамо боље од њих шта је ЕУ.Него, за кога је гласала наша емиграција у Немачкој? За Афд сигурно није!
@Огњен - @Ognjene, pametnije je cutati nego gluposti pisat. Na primer u Austriji je 90% srba glasalo za desnicu Kristijana (Christian) Straha, a sigurni i u Nemackoj je vecina srba glasala protiv islamizacije evrope.
@Огњен - Računa se da u Nemačkoj živi oko 250.000 Nemaca srpskog porekla koji imaju pravo glasa. U straživanju dr D. Stepanoviceve (knjiga "Očuvanje identiteta Srba u Nemačkoj"- 2015.g.) je potvrđeno, da u principu samo trećina naših ljudi, za razliku od 1,2 miliona Turaka sa pravom glasa, izlazi na birališta. Naši, takođe nisu ni politički aktivni. Ranije su glasali za Socijaliste, posle Šrederovog bombardovanja Srbije 1999.toga više nema. Za AfD su očito glasali samo pojeninci koji naginju četništvu!
@Огњен - Резултати наших избора у дијаспори (на којима гласа јако мали број људи, што никако није само њихова кривица) јасно показују да иста огромну већину гласова даје евроунијатским и еврофанатичним домаћим странкама.Е сад иде занимљив део, ти са сигурношћу тврдиш да наши у емиграцији, који на домаћој политичкој сцени подржавају евроунијатске/фанатичне странке, на политичкој сцени Немачке бирају десни Афд? Отприлике, као да неко овде на једним изборима гласа за ЛДП а на следећим за ДСС/Двери.
Коментари (12)