Путина и Ердогана помирио бизнис
09. 08. 2016. у 18:06
У "Грчком салону" Константиновског дворца, код Санкт Петербурга, обнављање односа Анкаре и Москве. Руси настављају градњу атомске централе "Акујо"

Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин
МОСКВА
ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА
ДВЕ рунде преговора Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана на првом спрату резиденције председника Руске Федерације у Константиновском дворцу, у "Грчком салону" у месту Стрељна, недалеко од Санкт Петербурга, данас су означиле крај руских санкција Турској и почетак новог отопљавања односа између две земље. Но, за разлику од Турака који су сусрет двојице председника назвали историјским, Путинов портпарол је био суздржанији па је јучерашњи сусрет назвао "почетком обнављања односа".
На почетку, Путин је подсетио да је претходних година ниво и карактер односа двеју држава достигао без преседана високи ниво и квалитет. Али, после турског обарања руског авиона прошле године односи су се скотрљали на врло низак ниво:
- Ваша данашња посета без обзира на врло сложену ситуацију у Турској говори да ми сви желимо обнављање дијалога, успостављање односа у интересу народа Турске и Русије - казао је председник Путин на почетку разговора и поновио да је принципијелна позиција Русије да је против смене власт неуставним путем.
Ердоган је казао да је њега и цео турски народ обрадовао телефонски позив Путина који му је пружио подршку после покушаја пуча. Он је истакао да се нада да ће после преговора у Санкт Петербургу две земље још боље сарађивати. Алудирајући на Сирију, додао је и да се од преговора двојице председника много очекује и у региону.
Јасно је зашто су данас на преговорима у фокусу били економски односи између Русије и Турске, који су до пре две године вртоглаво расли. Тада су Путин и Ердоган истицали да им је жеља да размена достигне 100 милијарди долара. Али, после рушења руског авиона и уведених санкција, трговинска размена се стропоштала чак 70 одсто, на свега шест милијарди долара. Рапидно се смањио и број руских туриста у Турској.

Одлучено је да се обнови рад међувладине руско-турске комисије. Руси ће наставити да раде на првој турској атомској централи "Акујо", а Ердоган истиче да су заинтересовани за гасовод "Турски ток". Опет ће се вијорити и турске заставе на градилиштима у Русији.
Што се тиче спољнополитичких тема, главни и најтежи део преговора је био око Сирије. Русима је важно да буду поражени исламски екстремисти, а Турској да јој Курди не праве проблеме. Ако се пронађе формула компромиса која би задовољила обе стране, онда би се и односи заиста могли нормализовати.
За Русију је изузетно важно да Турска не буде више домаћин терористима са Кавказа. О томе су Путин и Ердоган, највероватније, разговарали у четири ока. Председник Чеченије Рамзан Кадиров је више пута давао у Анкари спискове терориста са Кавказа који су у Турској и имају подршку тамошњих обавештајних служби. Кадирову је обећано да ће се тај проблем решити, али од тога није било ништа. Узгред речено, турски медији су јавили да је последњем тренутку Ердоган повео са собом у Петербург Хакана Филана, шефа обавештајне службе.
Без обзира на изјаве Ердогана, сасвим је јасно да Турска неће ни покушавати да напусти НАТО. А колико се стварно Ердоган окренуо ка Русији и удаљио од савезника, знаће се кроз неколико дана јер у Турску стиже амерички државни секретар Џон Кери.
БЕРЛИН ПОЗДРАВЉА "ОТОПЉАВАЊЕ"
КООРДИНАТОР немачке владе за односе са Русијом Гернот Ерлер поздравља отопљавање односа Турске и Русије, додајући да Немачка не види опасност да се Турска удаљи од НАТО. Ерлер је рекао да постоји "интерес Европе да се оконча ледено доба између Турске и Русије", јер то такође омета напредак у решењу конфликта у Сирији и на Кавказу. Шеф немачке дипломатије Франк-Валтер Штајнмајер је рекао да не очекује да турско-руски односи постану "тако блиски да би Русија могла да понуди алтернативу безбедносном партнерству НАТО".

ПОСРЕДНИЦИ
НАВОДНО су посредници мирења Москве и Анкаре били председник Казахстана Нурсултан Назарбајев и председник Дагестана Рамазан Абдулатипов. Турски бизнисмен Џавит Чаглар је искористио своје познанство са њима и пренео молбу начелника турског генералштаба Хулусија Акара да Анкара жели помирење. Затим су Назарбајев и Абдулатипов телефонирали у Кремљ.
zaliv.co
09.08.2016. 19:42
ko sa turcinom tikve sadi njemu se....
Ehh eto vam vaša "braća" rusi...
Neću da budem zloslutnik ali mise čini kroz istoriju kad god su turci i rusi dobro stajali srbi najebu!!!!
Mir na zemlji i dobra volja među ljudima.
Коментари (4)