АФЕРА ИНДЕКС: Суђења одлагали и штрајкови и поплаве

Ј. ИЛИЋ

05. 10. 2019. у 21:00

Сви апсурди нajмасовнијег судског процеса за корупцију у Србији које дуже од десет година нема епилог. Оптужени декан, због здравствених проблема, седам година није саслушаван

АФЕРА ИНДЕКС: Суђења одлагали и штрајкови и поплаве

Оптужени долазе на суђење

СУЂЕЊЕ оптуженима за корупцију на Правном факултету у Крагујевцу, пред Вишим судом у Смедереву, према очекивањима, требало би да се заврши првостепеном пресудом до краја године. За деценију колико траје, један од најкомплекснијих предмета у историји српског правосуђа, три пута је почињао изнова, а од првог дана маратонски процес прате бројни апсурди!

Виши суд у Смедереву, након што је добио "врућ кромпир" да поступа у овом предмету, одмах се прогласио ненадлежним, са захтевом да суди Специјални суд за организовани криминал, што - није прошло! Потом је суд тражио да се, због великог броја оптужених и недостатка простора, суди у београдској Палати правде. И то је одбијено, па је у судницу претворена сала Скупштине града Смедерева.

"Индекс" даје одговор на дилему - ко би боље од доктора правних наука умео да користи све предности и мане правосудног система Србије. Апсурд је и то што прва оптужница из 2007. године годину дана није могла да постане правоснажна јер уручивање није окончано, пошто оптужени "нису могли да се нађу". Суд није имао куд него да нареди привођење свих који нису примили оптужницу.

У клупама се нашло готово стотину правника, што оптужених професора што бранилаца. Остала је упамћена реченица судије Слађане Бојковић на првом главном претресу: "Драго ми је да вас видим у толиком броју."

Када је, две године од избијања афере, 2009. почело суђење, почели су да се нижу и захтеви за изузећа судије, чланова већа, тужиоца, па чак и републичког јавног тужиоца и председника Врховног суда. На првом рочишту било је 25 захтева за изузећа! Све ово је отегло почетак процеса јер се на одлуке чекало девет месеци.

Снимак примопредаје новца


Претреси су одлагани због реформе правосуђа, штрајка адвоката, па чак и поплава. Надаље, коришћена су сва замислива законом дозвољена оправдања за одуговлачење. Оптужени су изостанке правдали лекарским уверењима, али и семинарима и конгресима у иностранству.

Оно што се сматра куриозитетом поступка јесте чињеница да декан Правног факултета у Крагујевцу, Предраг Стојановић, седам година није саслушан, а недоласке је правдао здравственим проблемима. Иако су лекарска уверења била уредна, суд је провером установио да је декан у исто време држао предавање и испите. Када је Апелациони суд потврдио одлуку Вишег суда о одређивању притвора Стојановићу због избегавања суђења, судија је издала налог за његово хапшење. Декан се тек тада појавио на суду, одакле је послат у притвор, који му је, потом, замењен јемством од милион динара.

Једна од занимљивости у вези са овим процесом јесте и начин како је доспео пред смедеревски, уместо суд у Крагујевцу.

Прикривени иследник Томислав Спасић, који је као лажни студент прикупљао доказе о корупцији на Правном факултету у Крагујевцу, што је био први пут да се овај правни институт користи у једном кривичном поступку, био је службеник смедеревске полиције. То је, уз благослов врха полиције, најпре, истрагу, а онда и судски поступак из Крагујевца довело у Смедерево.



Спасић, који је радио на предмету незаконите пререгистрације возила, у коју је наводно био умешан првооптужени Саша Јовановић из Велике Плане, на суђењу је изјавио да му је Јовановић тражио "да стопира истрагу о нелегалној трговини аутомобилима, а да му заузврат обезбеди диплому Правног факултета у Крагујевцу без полагања испита". Спасић је навео да је о "понуди" истог дана известио своје полицијске старешине у Смедереву.

Спасић је на суду сведочио да му је, као лажном студенту, уписивано и по пет оцена на испитима на које није излазио, чак и да је "полагао" и пре уписа на факултет и док је био на мору. Детаљно је објаснио где је, коме и колико новца предавао за ове услуге. Његове речи поткрепљене су снимцима.



Током истраге и тајног надзора по одобрењу тадашњег истражног судије, настало је око 40 дискова са снимљеним аудио и видео-

-материјалом који су на суду прегледани, али на претресима затвореним за јавност. Адвокати су и тада, као и сада, оштро протестовали тврдећи да је "скривени иследник" прикупљао доказе вршећи кривична дела недозвољеног аудио и видео снимања, наводећи да њихови клијенти "нису дали пристанак да буду снимани камером, фотографисани, нити да се снимају њихови телефонски разговори".

Оптужени и њихови браниоци су Апелационом суду поднели захтев да се видео и аудио-снимци не користе у доказном поступку, али је захтев одбијен као неоснован.




СУДБИНА ПРВОГ "ЕМОТИВНОГ" ТУЖИОЦА

ИЗУЗЕЋЕ првог тужиоца тражено је након његовог саопштења за јавност. У њему је он изразио негодовање због семинара на Копаонику на коме је требало да оптужени професори држе предавања тужиоцима али и судијама који им суде. Под салвом оптужби да је пристрасан, тужилац се сутрадан правдао да је то била "емотивна реакција и лични став". Ипак, ово је имало за последицу да се тужилац изузме у поступку за у саопштењу поменутог оптуженог Оливера Антића, а предмет додели београдском окружном тужиоцу који је касније одустао од гоњења. Антић је касније постао саветник председника државе, а данас је амбасадор Србије у Португалији. Иако је у саопштењу поменута и професорка Емилија Станковић, њен захтев за изузеће тужиоца није усвојен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (8)

Djoka Puškar

05.10.2019. 22:27

Svi indeksi i diplome na proveru pogotovu privatni. daju ljudi tristaeura i dobiju diplomu inženjera a moje dete guli klupu pet godina i košta me hiljade eura. gde je tu pravda. ?sramota!

Bice Bolje

05.10.2019. 22:27

nezna se ko je jadnjiji onaj kome se sudi ili ko mu sudi korumpirani i jedni i drugi

Terenac

05.10.2019. 22:56

Moram da pohvalim Novosti što su se "drznule" da objave ovakav tekst. Mene kao građanina uopšte ne iznenađuje ovakav sled događaja. Počevši od diplome bivšeg predsednika Nikolica, pa do "doktorata" pojedinih ministara, jasno je da bi se stvorila verovatno najveća afera u srbiji ikada, ako bi se u ovom postupku neko osudio.Jer ipak se sve zna. I optuženi znaju mnogo o aktuelnim ministrima.

Horus

05.10.2019. 23:39

Taj visi sud se cesto rado oglasava nenadleznim kad je nesto pipavo, kao npr nezakonito razresenje direktora bolnice u SP...

Radisa van Bostan

06.10.2019. 08:58

I posle svih informacija o drzavnom fakultetu i aferi, narod i dalje prica ,da znali smo da se nesto mutno radi na privatnim fakultetima? Ne mogu da prevale preko usta da je ovo drzavni fakultet i da se isto kupuju diplome i na drzavnim fakultetima.I sta cemo sad, nastavicemo da se lazemo da je visok nivo na drzavnim fakultetima i da su oni "priznati" u svetu.

Hercegov Grad

06.10.2019. 10:43

Nije se moglo zavrsiti sudjenje jer masa iz pravosudja, policije, politucara i ostale bagre dosla do diploma na takav nacin, a imali su takvu moc da sprece dalji tok sudjenja u kome bi se razotkrili mnogi lazni studenti. O predavanju na Kopaoniku sudijama i tuziocima optuzenog iz te grupe, vec sam pisao u proslim komentarima! Bandu iza brave!

Dragon

06.10.2019. 10:59

Sta reći, sad se čudimo sta nam je pravni sistem loš? Pa koliko jos treba da bi Slepa Pravda zamahnula svojim mačem?