Свака трећа убијена жена тражила помоћ
10. 05. 2018. у 22:02
Од почетка ове године чак 18 жена усмрћено у породичном насиљу, дупло више него за прва четири месеца 2017. У 93 одсто случајева злочин почине мушкарци, а најчешће су то бивши и садашњи партнери

Shutterstock
У ПОРОДИЧНОМ насиљу, од почетка године, убијено је осамнаест жена и шесторица мушкараца, изјавила је Јасмина Пухача, заменик начелника Одељења за превенцију и сузбијање насиља у породици. Овај забрињавајући податак је изнела на данашњем Првом регионалном округлом столу "Како спречити насиље и сачувати породицу", у организацији Удружења жртава насиља Хајр.
Прошле године, према Пухачиним речима, страдала је 31 жена и 16 мушкараца:
- Тачно је да је све већи број мушкараца жртава, али је и да су у 93 одсто случајева насилници мушкарци.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Убици жене прети 40 година
Број убијених жена је више него дупло већи у односу на пролеће 2017. године, када је тек најављивана примена Закона о спречавању насиља у породици. Иако је закон донекле допринео координацији надлежних служби у борби против насилника, ове бројке показују да као усамљени акт није довољан. Стручњаци и активисти који су упућени у рад државних органа сагласни су да је неопходно апсолутно јединство - у санкционисању и осуди ове појаве, али и у недвосмисленој подршци женама и разумевању потреба жртве.
Према подацима Аутономног женског центра, три су кључна фактора за убиство жене, који повећавају ризик од злочина чак девет пута - љубомора насилника, одлука жене да га напусти и присуство ватреног оружја. Жене у Србији у највећем броју случајева убијају њихови партнери или бивши партнери (23-26 случајева прошле године) и то већином ножем или ватреним оружјем. Убиства су се, скоро по правилу, догађала у дому жртве, а у две трећине случајева, починилац је извршио самоубиство. Како наводе из АЖЦ у сваком трећем случају жена се обраћала институцијама пре убиства.
Александра и Милена Васић из Смедерева, Крушевљанке Гордана Живковић и Борка Станојевић Јаковљевић, Бојана Милетић из Сомбора... Убијене жене, различитих година, занимања, животних прича. Оно што их повезује јесу убице, џелати из најближег окружења, који су их усмртили у сопственом дому.
Како каже Весна Станојевић, координаторка Саветовалишта против насиља у породици и Сигурне куће, спекулисање бројем жртава је сувишно - и једна убијена жена је много! Према њенима речима, од почетка године усмрћено је 20 жена (међу којима су оне чија се смрт још истражује и узрок није потврђен), а у истом периоду прошле године њих осам.
- Стање је алармантно! Имамо велики проблем... И ми радимо са женама којима се често прети и које саме кажу да се нису склониле у Сигурну кућу да би прошле исто. Тешко је предвидети мере које би дефинитивно спречиле злочин. Изгледа да онај ко одлучи да уради тако нешто, то и уради, без обзира на санкције - каже Весна Станојевић.
Весна Станојевић / Фото А. Станковић

Према њеним речима, нови закон довео је генерално до већег броја интервенција МУП, али требало би пооштрити мере којима се насилници санкционишу.
- Ово није довољно. Свако насиље које се појави и пријави мора да буде кажњиво свуда и да у осуди буду јединствени и МУП и тужилаштво и локална самоуправа - наглашава Станојевићева.
Како наводе из АЖЦ, они спроводе независни мониторинг примене закона и објавили су четири извештаја до сада.
- Добро је што је овим законом држава увела нулту толеранцију на насиље. Условно бисмо по броју изречених мера могли рећи да се закон примењује. Ипак, због непрецизног приказивања бројева (према броју изречених мера уместо према броју лица којима су мере изречене) јавности се даје погрешна слика о примени закона, јер је једној особи могуће изрећи две мере - кажу у Мрежи "Жене против насиља", испред Аутономног женског центра.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Само је рекао: Сад ћу вам заклати мајку
Њихова препорука је да треба успоставити јединствену и централну електронску евиденцију о пријављеним случајевима насиља у породици, обезбедити већи број обучених извршилаца - у полицији, центрима за социјални рад и тужилаштвима, увести редовно месечно праћење података о примени Закона, унапредити разумевање права и потреба жртава.
- Проблем је и то што се изричу условне и минималне казне, и што професионалци неретко поступају у складу са предрасудама и ставовима, уместо у складу са законом - закључак је ове мреже.
Јасмина Пухача,фото П.Митић
СТАТИСТИКА МУП показује и да је од почетка године до половине априла поднето 1.699 кривичних пријава због овог дела, као и да је изречено 8.919 мера забране приласка или напуштања стана. Лане је укупно изречено 13.808 мера.
Судија Небојша Ђурић из Форума судија Србије истакао је на округлом столу многе предности новог Закона о спречавању насиља у породици. Главна је, како каже, да центри за социјални рад, правосудни и органи гоњења имају рок од 30 дана, колико трају привремене мере, да ојачају жртву и припреме је за сведочење. Као и да се обезбеде извештаји МУП и центра, да би оптужница била што квалитетнија.
"АКО СИСТЕМ НЕ РЕАГУЈЕ, РЕАГУЈЕ ЗЛОЧИНАЦ"
У СУСРЕТ Дану сећања на жене жртве насиља, који ће се обележити 18. маја, АЖЦ је, са удружењем жена из Крушевца "Пешчаник", покренуо кампању "Ако систем не реагује, реагује злочинац". Они су данас представили анализу пропуста надлежних који су претходили убиствима жена.
- У 10 од 26 случајева фемицида у 2017. полиција, тужилаштво и центри за социјални рад су имали информације о насиљу које је почињено над женом, али, ипак, није учињено довољно да убиства буду спречена - рекла је Вања Мацановић, адвокат из АЖЦ. - Зато тражимо одговорност професионалаца који не препознају постојање ризика од насиља по живот жене, не чине довољно да је заштите и тако не успеју да га спрече. До сада је само један полицијски службеник санкционисан отказом, јер није добро проценио постојање ризика.
profesor
11.05.2018. 00:01
strasno kazem ja ljudi vodite ljubav a ne rat ;-)
Loš zakon koji se stavlja u potpunosti na stranu žena i diskriminiše muškarce velikim delom utiče da sve više bude ovakvih tragičnih događaja.To su zakoni koji dolaze sa zapada kako bi nam uništili porodicu,a samim tim i naciju.
Zalosno,zalosno do neba.
Zene prvo nesmeju olako da shvataju brak i treba da znaju za koga se udaju.Ludake u kaveze ali na zenama postoji najveca odgovornost.
@Nikola iz Cacka - Valjda i muškarci ne treba olako da shvataju brak.
Коментари (14)